آیت الله اعرافی: دلایل عدم احراز صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری به آنان اعلام می شوداعرافی ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
نامزد انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری با استقبال از رسانه ای شدن مباحث مجلس خبرگان رهبری گفت: معتقد به هر چه شفاف تر شدن تصمیمات در نهادهای تصمیم‌گیر از جمله مجلس خبرگان رهبری هستم، البته با توجه به مسائل امنیتی. 

به گزارش ایسنا، آیت الله اعرافی در نشست خبری امروز (سه شنبه) در پاسخ به سوال ایسنا، اظهار کرد: دلایل احراز نشدن صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به روشنی به نامزدها اعلام می شود و مبنای آن نظر اکثریت اعضای شورای نگهبان است.

 

وی همچنین تجدید نظر در صلاحیت نامزدهای تأیید صلاحیت شده به دلیل اظهارنظرهایی مختلف در رقابتهای انتخابات را منوط به نظر شورای نگهبان دانست و افزود: این مباحث در شورا در حال بررسی است و طی روزهای آینده توسط سخنگوی شورا اعلام خواهد شد.

 

وی ادامه داد: برای اصلاح و تکامل راهی جز صندوق رای نیست. هر کسی نقد و نظری دارد باید به صندوق رای مراجعه کند. جریان هایی که به عزت ایران و انقلاب و اسلام علاقه مند هستند باید تلاش کنند در مدت باقیمانده مشارکت به حداکثر ممکن برسد.

 

این نامزد انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری گفت: خبرگان رهبری ظرفیت شنیدن افکار، نظرات و سخنان جدید را دارد به شرط آنکه ایده های مستدل و محکمی در آن مطرح شود. طی سال‌های اخیر در حوزه های علمیه تلاش جدی برای به کار گرفتن فناوری های جدید در حوزه دانش اسلامی و تحولات مورد نیاز در حوزهها متناسب با نیاز امروز جهان اتفاق افتاده است. درختواره رشته های حوزه علمیه با بیش از ۴۰۰ رشته گرایش در قلمرو و دانش روز تعریف کردیم آن هم متناسب با بررسی‌های انجام شده و نیاز روز جامعه.

 

وی ادامه داد: دفتر ویژه فقه خارج را در حوزه‌های علمیه تاسیس کردیم تا مباحث روز و جدید اجتماعی و خانوادگی را دنبال کند و رهآورد این فقه معاصر و پویا به دست خواهد آمد و حتماً در ارکان نظام بازتاب خواهد داشت.

 

آیت الله اعرافی گفت: نظام جمهوری اسلامی نوعی از حکمرانی را ارائه کرده است که مستلزم گذشت زمان و رفع نواقصش است. جمهوری اسلامی یا مردم سالاری و ارزش های الهی و ولایی دوگانه ای است که طی در یکی دو سال اخیر دچار چالش شدند. برخی در پی کم  رنگ کردن جمهوریت رفتند و به القاعده و داعش منتهی شدند و  برخی ارزش ها و احکام اسلامی را کم رنگ کردند. جمع بین جمهوریت و اسلامیت  سخت است اما برای اولین بار دکترین اسلامی تئوری نظام اسلامی در قالب جمهوری اسلامی مطرح شد و تلاش شد تا این دوگانه و پارادوکس پاسخ داده شود و البته شیوه حل آن نیز حضور مردم در صحنه است.

 

مدیر حوزه های علمیه کشور ادامه داد: با وجود نقدهایی که به این مدل حکمرانی وارد بوده است اما توانستیم طی چند دهه گذشته این پارادوکس تاریخی جهان اسلام را پاسخ دهیم. امیدوارم حضور خوب و چشمگیر مردم در جهت تثبیت اقتدار ملت ایران انجام شود. امیدوارم همه تلاش ها در جهت حضور مردم متناسب با ظرف زمانی و برهه حساس کنونی انجام شود.

 

آیت الله اعرافی با رد برخی شایعات مبنی بر منصوب شدن به عنوان رئیس قوه قضاییه گفت: اخیراً در فضای مجازی شائبه هایی در خصوص انتصاب بنده به عنوان رئیس قوه قضاییه بعدی ایران مطرح شده است که بنده ضمن رد آن تاکید می کنم هیچ پیشنهاد یا صحبتی در این خصوص با بنده نشده است.

 

وی با استقبال از رسانه ای شدن مباحث مجلس خبرگان رهبری گفت: معتقد به هر چه شفاف تر شدن تصمیمات در نهادهای تصمیم‌گیر از جمله مجلس خبرگان رهبری هستم البته با توجه به مسائل امنیتی.

 

این نامزد مجلس خبرگان رهبری با تکذیب حمایت از کاندیدای خاص در انتخابات شوراهای شهر و روستا گفت: بنده از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز کشور مورد حمایت قرار گرفتم و قرار گرفتن نام بنده در کنار نام نامزدهای شوراهای شهر و روستا بدون اطلاع و رضایت بنده انجام شده است.

 

آیت الله اعرافی راز عبور از مشکلات کشور را به کارگیری توأمان کار علمی و جهادی دانست و افزود: برای عبور از مشکلات جاری کشور باید کار علمی و کار جهادی بهره برد تا از هرگونه سوء تفاهمی مبنی بر ناکارآمدی هر یک از این دو راهکار جلوگیری شود.

 

وی با بیان اینکه جهان به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران چشم دوخته است گفت: دوستان و دشمنان به انتخابات پیش روی ایران چشم دوخته اند. دوستان از جهت امید و اتکا به نظام اسلامی و دشمنان از جهت شکست و زمین خوردن نظام اسلامی و قطعاً دختران و پسران، دانش آموزان و دانشجویان و کارگران و صنعتگران به عمق مسئولیتی که بر عهده شان است توجه خواهند کرد.

 

وی تاکید کرد:  تحریم و کرونا شرایط سختی را برای کشور به وجود آورده است اما روح جهادی و خلاقیت در مدیران و امید به تحقق معجزه ساز می‌تواند همه گره‌ها را باز کند.

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی