دلایل عصب شناسان برای مدیریت بهتر زنان 

 

دلایل عصب شناسان برای مدیریت بهتر زنان

 

 

تعداد زنانی که در سال های اخیر، در کشورهای مختلف جهان به پستهای کلیدی دست یافته اند، رو به افزایش است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه همدان، متخصصان عصب شناسی معتقدند توانایی مدیریت و رهبری در مغز زنان، در طول تاریخ تکامل، گسترش بیشتری یافته است.

کسانی که معتقدند زنان مدیران بهتری هستند، کم نیستند. عصب شناس معروف آمریکایی «لوآن بریزندین» (Louann Brizendine) تحقیقات مختلفی درباره تفاوتهای رفتار اجتماعی زنان و مردان انجام داده است. این تفاوتها ناشی از تفاوتهای ساختاری است که در طول تاریخ تکامل در مغز زنان و مردان ایجاد شده است.

بریزندین می گوید: به عنوان مثال «به جای یک جمع فکر کردن» رفتاری زنانه است.

در طول تاریخ، در حالی که وظیفه مردان، پاسداری از حریم خانواده و تأمین خوراک بود، زنان یاد گرفتند که از كودكان و سالمندان مراقبت کنند و همزمان در شرایط مختلف با سایر افراد قبیله هم کنار بیایند.

عصب شناسان می گویند: با این که شمار سلو ل های مغزی زنان و مردان یکسان است، اما مغز زنان کوچکتر است كه علت این تفاوت فشردگی سلول های مغز زنان است. این فشردگی در عین حال پیش بینی و تحلیل رفتار زنان را سخت می کند.

تحقیقات مختلفی که در این زمینه صورت گرفته، نشان می د هند که زنان در مقایسه با مردان در شرایط یکسان از بخش های بیشتری از مغز خود استفاده و با انعطاف بیشتری فکر می کنند.

همدردی و احساس بیشتر در رفتار زنان، حاصل واکنش های مغزی است. از تفاوتهای ساختاری مغز زنان و مردان می توان به بخش های گویایی و شنوایی مغز اشاره کرد. این دو بخش، در مغز زنان ۱۱ درصد گسترده تر از مغز مردان است. از این رو جای تعجب ندارد که زنان توانایی گفتاری بهتری دارند و قادرند احساس خود را بهتر بیان کنند.

«لوآن بریزندین»، عصب شناس آمریکایی می گوید: مغز زنان این گونه برنامه ریزی شده است.

در مقابل، بخش هایی که کنترل کننده تحرک بدنی، خشونت و رفتار جنسی است، در مغز مردان گسترده تر است. به عبارت دیگر مغز مردان برای تصمیم گیری در حالت فردی، بهتر برنامه ریزی شده است. این تفاوت نیز ریشه در تاریخ تکامل انسان دارد.

بخش قابل توجه دیگر در مغز زنان، قسمت هیپوکامپ است. این قسمت از جمله مرکز حافظه احساسی بوده و در مغز زنان گسترش بیشتری پیدا کرده است. این بخش در مغز زنان در مقایسه با مردان در نخستین سال های زندگی رشد بیشتری دارد.

گسترش هیپوکامپ، به این معناست که زنان علاوه بر احساس همدردی بیشتر با دیگران، توانایی بیشتری برای به خاطر آوردن جزییات یک پیشامد احساسی دارند. این در حالی است که مردان، اغلب جزئیات چنین رویدادهایی را زودتر فراموش می کنند.

به علت این تفاوت های ساختاری، روشن است که مردان و زنان به دو گونه متفاوت از یکدیگر فکر می کنند.

عصب شناسان می گویند: این تفاوتها می توانند مکمل یکدیگر باشند. به عنوان مثال ثابت شده است که تیم های مدیریتی که از زنان و مردان تشکیل شده، نسبت به تیم های تک جنسیتی، پویایی بیشتری دارد و در نهایت موفق تر عمل می کند.

«لوآن بریزندین» می گوید: البته آمار و بررسی های مختلف نشان می د هد که زنان با تجربه، در محدوده سنی ۵۰ تا ۷۰ سالگی مدیران بهتری هستند.... /  خبرگزارى ايسنا

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------