ثبت تصویری جدید یک خوشه ستاره‌ای کروی در فاصله ۲۲ هزار سال نوری از زمینخوشه ستاره‌ای کروی،اخبار علمی،خبرهای علمی
تلکسوپ فضایی هابل تصویری جدید از خوشه ستاره‌ای کروی منتشر کرده که نسبت به عکس قبلی منتشر شده در سال ۲۰۱۵ از کیفیت بالاتری برخوردار است.

به گزارش ایرنا به نقل از از «سای تک دیلی»، «ترزان -۱» (Terzan۱) یک خوشه ستاره‌ای کروی (Globular Cluster) است که در فاصله حدود ۲۲هزار سال نوری از زمین در صورت فلکی اسکورپیوس (Scorpius) واقع شده است.

 

این یکی از ۱۱ خوشه کروی است که توسط «آگوپ ترزان» ستاره‌شناس آمریکایی – ترکیه‌ای بین سال های ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۱ کشف شده است.

 

او برای ثبت شماره این خوشه‌ها دچار اشتباهی شد و بعد نام خوشه ترزان -۱۲ را به ترزان-۱۱ تغییر داد، اما روشن نکرد که ترزان-۵ و ترزان-۱۱ در واقع یکی هستند.

 

خوشه ستاره‌ای کروی،اخبار علمی،خبرهای علمی

یک ستاره شناس دیگر به نام «ایوان رابرت کینگ» با انتشار یادداشتی تلاش کرد این ابهام را برطرف سازد. این روزها در بسیاری از مقالات از ترزان -۵ اولیه و ترزان -۱۲ نام می‌برند و این مساله عجیب را می‌پذیرند که ترزان-۱۱ وجود ندارد. اما در چند دهه گذشته مواردی از ابهام در متون علمی وجود داشته است.

 

ترزان-۱ هدف جدیدی برای هابل نیست. یک تصویر از این خوشه در سال ۲۰۱۵ منتشر شد که توسط دوربین WFPC۲ گرفته شده بود. این دوربین در جریان ماموریت سرویس هابل در سال ۲۰۰۹ با دوربین WFC۳ جایگزین شد . این دوربین جدید قدرت بیشتری دارد و وسعت دید آن هم گسترده تر است و این تفاوت در عکس جدید مشخص است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022