سیستمی برای جلوگیری از چرخش فضانوردان در ارتفاعاخبار,اخبار علمی

یک شرکت آمریکایی قصد دارد سیستمی ارائه دهد که از چرخش فضانوردان در ارتفاعات بالا جلوگیری کند.

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، چرخش هم برای چتربازان و هم برای فضانوردان، یک مشکل کشنده به شمار می‌رود. یک شرکت مهندسی آمریکایی موسوم به "دراپر" (Draper) سعی دارد نوعی ابزار ضد چرخش ارائه دهد تا فضانوردان را به صورت خودکار به ثبات بازگرداند. این سیستم جدید با به کار بردن شبکه‌ای از حسگرها و "ﮊﯾﺮﻭﺳﮑﻮﭖ‌های ﮐﻨﺘﺮﻝ ﻟﺤﻈﻪ‌ﺍﯼ" (CMGs) می‌تواند چرخش خطرناک را تشخیص دهد و آن را متوقف کند.

 

شاید مشابه بودن این مشکل برای چتربازان و فضانوردان، عجیب به نظر برسد اما هر دو گروه در ارتفاعات بالا مانند استراتوسفر، با این مشکل روبه‌رو می‌شوند. آنها باید با کمبود نیروی جاذبه و هوا دست و پنجه نرم کنند و حتی برخی چتربازان نیز باید در طول پرش، لباس‌های فضایی بپوشند.

 

چرخش غیرقابل کنترل برای هر دو گروه، مشکل خطرناکی محسوب می‌شود. آنها بدون داشتن جاذبه و هوا، به چرخشی دچار می‌شوند که می‌تواند به از دست دادن هوشیاری یا حتی مرگ ختم شود.

 

شرکت دراپر، همکاری خود را با "دیوید کلارک" (David Clark)، طراح لباس‌های فضایی آغاز کرده است تا سیستمی ارائه دهد که داخل لباس فضایی نصب ‌شود و چرخش را کنترل ‌کند. به گفته این گروه، ﮊﯾﺮﻭﺳﮑﻮﭖ‌های ﮐﻨﺘﺮﻝ ﻟﺤﻈﻪ‌ﺍﯼ می‌توانند جهت و نیروی چرخش را تشخیص دهند؛ سپس برای هدایت توده چرخشی خود، از حرکت زاویه‌ای استفاده می‌کنند تا چرخش متوقف شود.

 

"کوین دودا" (Kevin Duda)، یکی از مهندسان سیستم‌های فضایی دراپر گفت: بهبود لباس‌های فضایی برای رهایی به موقع از چرخش در ارتفاع بالا، اولویتی برای سیستم‌های فضایی است. ناسا و بسیاری از شرکت‌های خصوصی فضایی نیز در تلاش هستند تا ابزاری برای مقابله با این مشکل ابداع کنند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------