حقایقی جالب از صدای ارواح در سیاره سرخ که میخ کوبتان می‌کنداخبار,اخبار علمی
دانشمندان وجود نوعی پدیده طبیعی درسیاره مریخ را عامل اصلی ایجاد صداهایی ناشناخته و عجیب و غریب از اعماق سیاره مریخ می دانند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، سطح نشین اینسایت به تازگی موفق به ثبت صدا‌هایی عجیب و منحصر به فرد از سیاره مریخ شده است. این سطح نشین مجهز به نوعی دستگاه شناسایی و ثبت زلزله‌های سیاره مریخ است که می‌تواند کوچکترین ارتعاشات را شناسایی کند.

 

تیم پشتیبان سطح نشین اینسایت با بررسی داده‌های دریافتی از زلزله سنج دریافته اند بخش‌هایی از سیاره مریخ در حال انقباض و انبساط است که سبب ایجاد صدا‌هایی در سطح آن می‌شود.

 

منشا صدای ارواح در سیاره مریخ

محققان اصوات دریافتی از سطح سیاره مریخ را مشابه اصوات تولید شده در مرداب و تالاب‌های زمینی شناسایی کرده اند. حسگر‌های تعبیه شده در سطح نشین اینسایت از زمان شروع ماموریت برسطح سیاره مریخ تا کنون تعداد بسیار زیادی از اصوات ناشناخته برسطح این سیاره را شناسایی کرده است.

 

به گفته محققان اصوات ایجاد شده درسیاره مریخ برخلاف اصوات ایجاد شده در زمین که برای بازه زمانی کوتاه جریان دارد به دلیل وجود شکستگی‌های فراوان برپوسته سیاره مریخ برای بازه زمانی طولانی منتشر می‌شود.

 

دانشمندان اعلام کرده اند صدا‌های ایجاد شده ازاعماق و سطح سیاره مریخ در دامنه فرکانسی قابل شنیدن به وسیله انسان نیست و تنها با استفاده از دستگاه‌های حسگر فوق پیشرفته این اصوات شناسایی می‌شود.

 

برای امکان پذیر بودن گوش انسان برای شنیدن این اصوات، صدا‌ها تقویت شده اند. کارشناسان اعتقاد دارند پوسته سیاره مریخ مشابه پوسته زمین است و حتی این اعتقاد وجود دارد که این صدا‌ها به دلیل وجود آب در سیاره مریخ است.

 

به دلیل وجود آب برخی از لایه‌های پوسته سیاره مریخ خشک و شکننده می‌شوند و به این ترتیب ارتعاشات ایجاد می‌شود.

 

به گفته دانشمندان صدای‌های ایجاد شده از اعماق و پوسته مریخ شب‌ها زیاد‌تر می‌شود و این می‌تواند اشاره به فرآیند انبساط و خنک شدن سیاره مریخ داشته باشد.

 

منشا صدای ارواح در سیاره مریخ,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

حسگر SEIS سطح نشین اینسایت می‌تواند تمامی ارتعاش‌های سیاره مریخ حتی صدای تجهیزات سطح نشین که درزمین به حفاری می‌پردازد را ثبت کند.

 

این حسگر فوق پیشرفته به وسیله متخصصان فرانسوی Centre National dÉtudes Spatiales ساخته شده است. هدف دانشمندان از تجهیز کردن سطح نشین به این حسگر، امکان ردیابی و شناسایی لایه‌های عمقی سیاره مریخ بوده است.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------