ضد آفتاب فضایی هم ساخته شداخبار,اخبار علمی,محافظی برای فضانوردان
محققان با الهام از ضدآفتاب، محافظی برای فضانوردان ابداع کرده‌اند که از آنها در برابر اشعه‌های خطرناک فضایی محافظت می‌کند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه «نورث وسترن» با ساختن نوع جدیدی از ملانین غنی شده با سلنیوم، یک ماده بیولوژیکی به نام «سلنوملانین» ایجاد کردند که از بافت های انسانی محافظت می کند.

 

آزمایش این ماده بیولوژیکی در آزمایشگاه نشان داد که سلول هایی که به این ضد آفتاب آغشته شده بودند، پس از قرار گرفتن در معرض دوز کشنده ای از اشعه، چرخه عادی حیاتشان را ادامه دادند.

 

 آزمایش های دیگر نشان دادند، زمانی سلنوملانین به خودی خود در بدن تکثیر می شود که سلول ها مواد مغذی مناسب دریافت کنند؛  به این ترتیب فضانوردان می توانند هنگام سفر به فضا محافظی برای بدنشان تولید کنند.

 

ناتان جیانشی رهبر این تحقیق گفت: توجه روزافزون به سفرهای فضایی و نیاز به مواد زیستی که چند کاربردی هستند و از بدن انسان دربرابر اشعه های رادیواکتیو محافظت می کنند، سبب شده تحقیقات زیادی درباره ظرفیت های ملانین انجام شود.  

 

وی افزود: وی کائو یکی از همکاران ما در تحقیق پست دکتری خود متوجه شد ملانین حاوی سلنیوم قابلیت بهتری برای حفاظت در برابر اشعه ها دارد.  

 

ملانین در بیشتر ارگانیسم های زمین  وجود دارد. هرچند این ماده به عنوان رنگدانه پوست و مو و چشم مشهور است، اما از سلول ها در برابر اشعه های رادیواکتیویته نیز محافظت می کند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی