ثبت تصاویر فوق العاده واضح از ماه توسط یک رادار سیاره‌ای آزمایشیاخبار,اخبار علمی,تصاویر واضح از ماه
یک رادار سیاره‌ای آزمایشی موفق به ثبت تصاویر با وضوح بالا و باورنکردنی از ماه شده است که در آنها کوه‌ها، دهانه‌ها و آثاری شبیه به حرکت یک مار به نام "هادلی ریل"(Hadley Rille) به وضوح دیده می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از نیو اطلس، ستاره شناسان با استفاده از یک ابزار آزمایشی سوار شده بر یک تلسکوپ زمینی، تصاویر راداری خیره کننده و جدید با وضوح بالا را از ماه ثبت کرده‌اند. این آزمایش اثبات مفهوم، راه را برای یک تلسکوپ راداری قدرتمندتر که می‌تواند تا نپتون را رصد کند، هموار می‌کند.

 

این فناوری جدید توسط "رصدخانه بانک سبز"(GBO)، "رصدخانه نجوم رادیویی ملی"(NRAO) و شرکت "ریتئون"(Raytheon) ساخته شده است. این فرستنده جدید راداری بر روی "تلسکوپ بانک سبز"(GBT) نصب شده است که به آن امکان می‌دهد سیگنال‌های راداری را به فضا ارسال کند. سپس سیگنال‌های منعکس شده توسط "آرایه وری لانگ بیس‌لاین" (VLBA) که مجموعه‌ای از آنتن‌های رادیویی پخش شده در سراسر آمریکای شمالی است، گرفته می‌شوند و برای تولید تصاویر پردازش می‌شوند.

 

این تیم اولین آزمایش اثبات مفهوم را در نوامبر گذشته انجام داد و نتایج آن فوق العاده است. این ابزار در یک تصویر در مقیاس بزرگ از ماه به اندازه کافی حساس است که می‌توان روی ویژگی‌های خاص سطح ماه از جمله اجرامی به عرض 5 متر بزرگنمایی کرد. به عنوان مثال، در نزدیکی محل فرود مأموریت "آپولو 15" یک رد جریان گدازه باستانی به نام "هادلی ریل" به وضوح دیده می‌شود که در امتداد این چشم انداز، کوه‌ها و دهانه‌ای به نام "هادلی C" دیده می‌شود.

 

محققان با استفاده از این آزمایش در حال حاضر قصد دارند یک سیستم راداری 500 کیلوواتی تولید کنند که قادر به تصویربرداری اجرام در منظومه شمسی خواهد بود. در نهایت محققان می‌گویند نسل بعدی این تلسکوپ راداری می‌تواند برای ضبط تصاویر با وضوح بالا از اجرام مختلف به دوری اورانوس و نپتون استفاده شود.

 

"کارن اونیل" مدیر "رصدخانه بانک سبز" می‌گوید: این سیستم برنامه‌ریزی شده یک جهش رو به جلو در زمینه علوم راداری است و امکان دسترسی به ویژگی‌های منظومه شمسی را از همین جا روی زمین که تاکنون هرگز انجام نشده، فراهم می‌کند.

 

اخبار,اخبار علمی,تصاویر واضح از ماه

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------