فردا، سیاره سبز آبی در آن سوی خورشید قرار می‌گیردسیاره سبز آبی در آن سوی خورشید،اخبار علمی،خبرهای علمی
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران به بیان توضیحاتی درباره قرار گیری سیاره سبز اورانوس در آن سوی خورشید خبر داد.

مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، از رسیدن اورانوس به مقارنه خبر داد و اظهار کرد: در ساعت ۱:٣٠ بامداد شنبه، ۱۱ اردیبهشت ماه، سیاره سبز آبی اورانوس در وضعیت مقارنه (Conjunction) قرار مى گیرد و در سوی دیگر خورشید نسبت به زمین خواهد بود.

 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: در وضعیت مقارنه، یک جرم آسمانی طی شب‌های قبل و بعد از این تاریخ نیز در آسمان شبانگاهی حضور نداشته و قابل رصد نیست، چرا که در شعاع نور خورشید و تابش اطراف آن، در موقعیت نور روز قرار دارد.

 

عتیقی در ادامه گفت: اورانوس هفتمین سیاره نسبت به خورشید، از نظر تئوری با چشم قابل مشاهده و در بهترین حالت با قدر ۵.۶ است؛ هر چند در مرز بینایی قرار دارد، اما نیاکان ما آن را بعنوان سیاره شناسایی نکردند.

 

به گفته‌ این مقام مسئول، این سیاره توسط ویلیام هرشل اخترشناس انگلیسی در ۱۷۸۱میلادی کشف شد که از درون یک ابزار رصدی ممکن است به رنگ سبز مایل به آبی دیده شود. به ویژه در مواردی که همنشین اجرام معروفی مانند سیاره سرخ بهرام باشد، یافتن آن آسان است؛ ابتدا با دوچشمی یا تلسکوپ اورانوس را ببینید و سپس به راحتی با چشم غیرمسلح آن را به نظاره بنشینید.

 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران توضیح داد: اورانوس ۲۷ قمر دارد و دارای ۵ قمر بزرگ است: تیتانیا، اوبرون، آمبریل، آریل و میراندا؛ هنگامی که وویجر ۲ سال ۱۹۸۶ به اورانوس رسید، تصاویر آن نشان داد این ۵ قمر بزرگ از بخش‌های مساوی سنگ و یخ تشکیل شده اند؛ این تصاویر همچنین نشانه‌های فیزیکی فوران آب مایع از درون و یخ زدگی در سطح را نشان دادند که Cryovolcanism نام گذاری می‌شود و می‌تواند نشانگر اقیانوس زیر سطحی باشد.

 

عتیقی ادامه داد: این سیاره هر ۸۴ سال و ۷ روز یک بار به دور خورشید می‌گردد. همچنین هر ۱۰ ساعت و ۴۸ دقیقه یک دور به دور خودش می‌چرخد سیاره اورانوس نزدیک به ۵۰ هزار کیلومتر قطر دارد و در مدار خود به پهلو قرار گرفته است یعنی انحراف محوری آن چیزی حدود ۹۸ درجه است. سیاره اورانوس گازی بوده و دارای چندین حلقه است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022