خورشید مصنوعی چینی‌ها دو دقیقه در دمای 120 میلیون درجه دوام آوردخورشید مصنوعی،اخبار علمی،خبرهای علمی
رسانه‌های چینی گزارش دادند که این کشور موفق شده یک خورشید مصنوعی با فناوری گداخت هسته‌ای بسازد که حرارت آن بیش از 120 میلیون درجه سلسیوس است.

به گزارش فارس به نقل از راشا تودی، رسانه‌های چینی امروز اعلام کردند که محققان این کشور که در یک پروژه گداخت هسته‌ای فعالیت می‌کردند، موفق شدند که خورشید مصنوعی‌ای بسازند که پلاسمای آن توانسته دو دقیقه در برابر 120 میلیون درجه‌ای مقاومت کند.

 

روزنامه گلوبال تایمز چین گزارش داد: در قالب این پروژه حتی پلاسمای خورشید مصنوعی توانسته برای مدت 20 ثانیه در برابر 160 میلیون درجه سلسیوس ناشی از گداخت هسته‌ای مقاومت کند.

 

بنا به گفته یکی از اساتید دانشگاه علوم و فناوری شنزن در جنوب چین، اگرچه این مدت‌زمان‌ها در شرایط کنونی زیاد نیستند اما در موضوع رآکتورهای گداخت هسته‌ای در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شوند. قدم بعدی این است که بتوانیم مدت زمان نگه داشتن پلاسما را تا یک هفته افزایش دهیم.

 

موضوع رآکتور گداخت هسته‌ای چین نخستین بار در سال 2019 و زمانی که مقامات چینی اعلام کردند که این رآکتور به زودی آغاز به کار می‌کند، تیتر رسانه‌ها شد. 

 

این رآکتور به نام توکاماچ، نخستین بار در اواخر سال گذشته روشن شد و تا پیش از این بزرگ‌ترین  دستاورد آن ایجاد دمای 100 میلیون درجه سلسیوس به مدت 100 دقیقه بود. 

 

به طور کلی فناوری گداخت هسته‌ای یکی از لبه‌های فناوری در دنیای امروز است و انتظار می‌رود یکی از اصلی‌ترین  فناوری‌ها  در  تولید انرژی برای آینده باشند.

 

در شرایط کنونی مشکل این فناوری این است که بیش از آنکه انرژی تولید کند، برای ایجاد آن به انرژی نیاز است. اخیرا روسیه هم وارد پروژه‌های رآکتور با گداخت هسته‌ای شده است. 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022