رد تمامی فرضیه‌های قبلی در مورد دایناسورهادایناسور،اخبار علمی،خبرهای علمی
در حالی که قبلا تصور می شد تسخیر زمین توسط دایناسورها در دوره گرم بودن کره خاکی اتفاق افتاده، حالا مشخص شده این روند مربوط به عصر یخبندان است.

به گزارش فارس به نقل از ساینس دیلی، بسیاری از ما با نظریه رایج در مورد چگونگی مرگ دایناسورها در 66 میلیون سال پیش آشنا هستیم. علت این امر برخورد شدید یک شهاب سنگ با زمین عنوان شده که به دنبال آن یک دوره یخبندان جهانی ناشی از انبوه گرد و غبار در جو زمین آغاز شد.

 

اما یک دوره انقراض بسیار مرموزتر و کمتر مورد بحث هم در مورد دایناسورها وجود دارد. انقراض 202 میلیون سال پیش، که خزندگان بزرگی را که تا آن زمان بر این سیاره حکومت می کردند، از بین برد و ظاهراً راه را برای تسلط دایناسورهای جدیدتر باز کرد. اینکه چه چیزی باعث این انقراض شد و چرا دایناسورها با نابودی موجودات دیگر رشد کردند، تا به امروز در پرده ای از ابهام بوده است.

 

دانشمندان تا به حال معتقد بودند جهان در طول دوره تریاس (در حدود ۲۵۱ تا ۲۰۱ میلیون سال پیش) که قبل از انقراض خزندگان غول پیکر را در بر می گیرد، گرم و مملو از بخار بود و در دوره بعدی نیز شرایط مشابهی وجود داشت که شروع عصر دایناسورها را رقم زد. با این حال، تحقیقات جدید نشان می دهد که دایناسورهای پایان عصر تریاس که در آن زمان تنها یک گروه کوچک بودند و عمدتاً به مناطق قطبی منتقل شده بودند، به طور منظم قادر به تحمل شرایط یخ زدگی بودند.

 

ردپاهای جدید کشف شده از برخی دایناسورها در چین همراه با تکه‌های سنگ هایی عجیب هستند که شکل گیری آنها فقط در صورت وجود رسوبات یخ ممکن است. محققان چینی، آمریکایی و سوئدی که بر روی این موضوع تحقیق کرده اند می گویند، سرمای قطبی به تدریج به نقاط دیگر سرایت کرده و خزندگان خونسرد را از بین برده است. اما دایناسورها که قبلا با این سرما سازگار شده بودند، جان سالم به در بردند و تولید مثل کردند.

 

در دوره تریاس، یک دوره زمین شناسی کوتاه به مدت یک میلیون سال هم وجود دارد که طی آن بیش از سه چهارم همه گونه های زمینی و دریایی کره زمین، از جمله موجودات پوسته دار، مرجان ها و همه خزندگان قابل توجه منقرض شدند. اینکه در این دوره چه اتفاقی رخ داده، دقیقاً مشخص نیست. اما بسیاری از دانشمندان این تحولات را به مجموعه ای از فوران های آتشفشانی عظیم مرتبط می دانند که احتمالا صدها سال به طول انجامیده و باعث افزایش مرگ‌بار دما در خشکی و اسیدی شدن آب‌های اقیانوس شده است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------