شباهت ترسناک یک سیاره با زمین + عکسپژوهشگران اعتقاد دارند تغییر درجه ناشی از حرارت نور خورشید و تفاوت بسیار شدید دما در روز و شب سیاره پلوتون باعث یخ زدن گازهای روی این سیاره و ایجاد نقوش منحصر بفرد در چشم انداز آن می‌شود.

سطح سرد و یخ‌زده یکی از دورترین اجرام آسمانی در منظومه شمسی شباهتی مافوق تصور با پوشش زمین در عصر یخبندان متعلق به میلیون ها سال پیش دارد.

در جدیدترین تصاویر بدست آمده از سیاره کوتوله پلوتون توسط کاوشگر فضایی New Horizons کارشناسان ویژگی‌های غیر عادی و منحصر بفردی را در پوسته سطح این سیاره کشف کرده‌اند.

گفتنی است، بر اساس این تصاویر نوعی پوسته ترک ترک شده در سطح این سیاره مشاهده می‌شود.

کارشناسان اعتقاد دارند این صفحات ترک دار حاصل از تاثیرات تکنونیک و یا ناشی از گازهای یخ زده روی سطح سیاره کوتوله است.

بررسی‌ها نشان می دهند، بر اساس مشاهدات چشم اندازی وسیع از ناهمواری های غیر عادی در سطح سیاره به چشم می خورد که باعث تحیر تیم پژوهشی Horizons New شده است.

 

اخبار , اخبار علمی,شباهت سیاره ای به زمین,سیاره ای شبیه زمین


این تصاویر پهنه‌ای در حدود 530 کیلومتری را در سراسر سیاره پلوتو نشان می‌دهد که ترکیبی از رنگها و تصاویر آبی، قرمز و مادون قرمز است.

 به گفته تیم ژئوفیزیک و تصویر برداری GGI از دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس ایالات متحده به نظر می رسد که ساختار زمین شناسی سیاره پلوتون شباهت بی‌نظیری با کره زمین دارد و ساختاری شبیه به پوست درختان زمینی و یا صحراهای زمین دراین کره وجود دارد.

پژوهشگران اعتقاد دارند تغییر درجه ناشی از حرارت نور خورشید و تفاوت بسیار شدید دما در روز و شب سیاره پلوتون باعث یخ زدن گازهای روی این سیاره و ایجاد نقوش منحصر بفرد در چشم انداز آن می‌شود.

 

اخبار , اخبار علمی,شباهت سیاره ای به زمین,سیاره ای شبیه زمین


کارشناسان بر اساس تصاویر بدست آمده از New Horizon در 10 ژوئیه سال میلادی جاری و استفاده از فیلترهای خاص طیف وسیعی از رنگ‌ها شامل رنگ زرد، نارنجی،قرمز و سایر رنگ‌های رنگین کمان را بر سطح و اتمسفر سیاره پلوتون شناسایی کرده‌اند.

براساس فرضیه های فضایی مطرح امکان وجود حیات بیگانه در سطح این سیاره و زیر پوسته آن محتمل است.

کارشناسان حتی بر این باور هستند که زیر پوسته به ظاهر سخت سیاره پلوتون اقیانوس‌هایی مایع وجود دارد که به دلیل نزدیکی به هسته سیاره دمای بالا برای رشد عناصر شیمیایی آلی جاندار را خواهند داشت.

 

اخبار , اخبار علمی,شباهت سیاره ای به زمین,سیاره ای شبیه زمین


اکثر تصاویر مورد استفاده توسط پژوهشگران برای شناسایی نوع پوشش سطحی سیاره پلوتون و قمرهای آن از نزدیکترین فاصله مسافتی بین New Horizon و سیاره پلوتون در 14 جولای سال میلادی 2015 بدست آمده است. 

 

اخبار علمی - باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------