عکس‌های «مدارگرد شناسایی ماه» از محل فرود فرودگر گمشده ژاپن«مدارگرد شناسایی ماه» ناسا، عکس‌هایی را از منطقه‌ای در ماه گرفته است که به عنوان محل فرود فرودگر قمری «هاکوتو-آر» در نظر گرفته شده بود. 

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، فرودگر قمری ژاپن موسوم به «هاکوتو-آر»(HAKUTO-R)، یک فضاپیمای خصوصی است که در ۱۱ دسامبر ۲۰۲۲ به فضا پرتاب شد و قرار بود روی سطح ماه فرود بیاید. پس از یک سفر چند ماهه به ماه، فضاپیما یک فرود کنترل‌شده به سطح را آغاز کرد تا در نزدیکی دهانه برخوردی «اطلس»(Atlas crater) فرود بیاید. گروه ماموریت روز بعد اعلام کرد که یک ناهنجاری رخ داده و فرودگر قمری هاکوتو-آر به طور ایمن روی سطح فرود نیامده است.

 

مدارگرد شناسایی ماه ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

 

محل فرود هاکوتو-آر

 

فضاپیمای «مدارگرد شناسایی ماه»(LRO) ناسا، عکسی را از اطراف محل فرود با «دوربین‌ زاویه باریک»(NAC) خود به دست آورده است. این عکس‌ها منطقه‌ای را به مسافت تقریبا ۴۰ کیلومتر در ۴۵ کیلومتر پوشش می‌دهند. گروه کنترل‌کننده دوربین مدارگرد شناسایی ماه با استفاده از عکسی که پیش از تلاش برای فرود آمدن به دست آورده بودند، جستجوی فرودگر را آغاز کردند.

 

مدارگرد شناسایی ماه ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

 

محل فرود هاکوتو-آر از دید دوربین زاویه باریک 

آنها با بررسی عکس، یک تغییر غیرعادی را روی سطح  ماه و در نزدیکی محل فرود انتخابی شناسایی کردند. این عکس حداقل چهار قطعه برجسته از زباله‌های فضایی و چندین تغییر کوچک را نشان می‌دهد.

 

مدارگرد شناسایی ماه ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

 

مرکز عکس، چندین پیکسل روشن را در سمت چپ بالا و چندین پیکسل تیره را در سمت راست پایین نشان می‌دهد. این می‌تواند نشان‌دهنده یک دهانه کوچک یا قسمت‌های متفاوت بدنه فرودگر باشد

 

مدارگرد شناسایی ماه ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

 

این منطقه در ماه‌های آینده بیشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا مدارگرد شناسایی ماه فرصت داشته باشد که مشاهدات بیشتری را در مورد آن تحت شرایط گوناگون نور و با زوایای دید متفاوت انجام دهد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------