ساخت پروتئین هایی که با نور کنترل می شوند اخبار علمی ,خبرهای علمی, ساخت پروتئین
محققان روسی پروتئین های فلوروسنتی را ساختند که با استفاده از نور نارنجی و سبز کنترل می شوند. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان برای ساخت پروتئین های فلوروسنت، با استفاده از یک روش جهش زایی موسوم به واکنش زنجیره ای پلیمراز، ساختار ژنتیکی آن ها را تغییر دادند. سپس این پروتئین ها را تکثیر کرده و با استفاده از میکروسکوپ پروتئین هایی را که بهترین عملکرد را داشتند، جدا کردند.

 

پروتئین هایی که با استفاده از این شیوه تولید می شوند، درون سلول ها عملکردی شبیه به جاسوس دارند و به سایر پروتئین های درون سلول زنده متصل می شوند. با ردگیری این پروتئین ها می توان اطلاعاتی را به دست آورد که در تحقیقات پزشکی و علوم پایه کاربرد دارند.

 

مهمترین ویژگی این پروتئین ها قابلیت روشن و خاموش کردن درخشش فلوروسنت آن ها در چند میلی ثانیه است. به همین علت در میکروسکوپی RESOLFT که یک روش میکروسکوپی با وضوح بسیار بالا است کاربرد دارند.

 

در این شیوه به منظور تصویربرداری از سلول، پروتئین فلوروسنت در نقاط موردنظر با سرعت بسیار بالا روشن و خاموش می شود و آن نقاط با استفاده از لیزر اسکن می شوند. هرچه سرعت روشن و خاموش شدن پروتئین ها بالاتر باشد، تصویربرداری از بافت با سرعت بیشتری انجام می شود.

 

پیش از این از پرتوهای آبی –بنفش برای کنترل این نوع پروتئین ها استفاده می شد که به سلول ها و بافت ها آسیب وارد می کرد. اما پرتوهای سبز و نارنجی مورد استفاده در این شیوه جدید هیچ آسیبی به سلول ها وارد نمی کنند.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Methods منتشر شده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------