آلودگی صوتی دریاها به صدف های دریایی آسیب می زند اخبار علمی ,خبرهای علمی,آلودگی صوتی
تحقیقات پژوهشگران دانشگاه‌های نپیر و هریوت نشان می دهد آلودگی صوتی دریاها که ناشی از عبور و مرور مکرر کشتی هاست به صدف های دریایی آسیب زده و در آنها احساس فشار و استرس ایجاد می کند.

به گزارش فارس به نقل از یاهونیوز، تحقیقات پژوهشگران دانشگاه های نپیر و هریوت نشان می دهد آلودگی صوتی دریاها که ناشی از عبور و مرور مکرر کشتی هاست به صدف های دریایی آسیب زده و در آنها احساس فشار و استرس ایجاد می کند. دانشمندان بر این باور هستند که اگر چه این رویداد خطر فوری برای آینده صدف ها ایجاد نمی کند، اما می تواند بر روی میزان رشد آنها تاثیر منفی بگذارد و حتی باعث کاهش تنوع صدف های دریایی شود.

 

بررسی های علمی قبلا تاثیر منفی آلودگی صوتی دریاها بر روی گونه های مختلف دریایی مانند وال ها، دلفین ها و غیره را به اثبات رسانده بود، اما این اولین بار است که مشخص می شود حتی موجودات کوچکی مانند صدف ها نیز از آلودگی صوتی حاصل از فعالیت کشتی ها رنج می برند.

 

نکته جالب این است که صدفها فاقد گوش هستند، اما انها قادر به درک تغییرات سطح صدا در محیط زندگی خود می باشند. صدف های جمع آوری شده در سواحل ادینبورگ انگلیس که برای انجام این مطالعه مورد استفاده قرار گرفته اند، همگی در برابر الودگی صوتی آسیب پذیر بوده اند.

 

صدف نه تنها از نظر تجاری و اقتصادی یکی از موجودات دریایی ارزشمند است، بلکه نقش مهمی در نظام اکولوژیک طبیعت ایفا کرده و در زمینه تصفیه آب هم نقش مهمی بازی می کند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------