پنتاگون در تعقیب بشقاب‌پرنده‌ها اخبار علمی ,خبرهای علمی,بشقاب‌پرنده‌
این تصویر اخیرا توسط پنتاگون از حالت طبقه‌بندی خارج و منتشر شده است.نیروی دریایی آمریکا از پرنده ناشناس فیلم‌برداری کرده است.

 

به گزارش دنیای‌اقتصاد؛ به‌رغم اظهارات پنتاگون مبنی بر انحلال برنامه محرمانه برای تحقیق در مورد اشیای ناشناخته پرنده، ظاهرا تلاش‌هایی همچنان در جریان است.

 

روزنامه گاردین در گزارش ۲۸ آوریل ۲۰۲۰ نوشت پنتاگون یک روز قبل(۲۷ آوریل) سندی را از حالت محرمانه خارج کرد که نشان می‌داد یک شیء پرنده ناشناس در حال پرواز است و تصاویری از آن را منتشر کرد. این برنامه نامش تغییر یافته و در داخل دفتر اطلاعات نیروی دریایی، جایی که مقام‌ها همچنان در حال مطالعه مواجهه‌های اسرارآمیز میان خلبانان نظامی و پرنده‌های ناشناس هستند، به آن پرداخته می‌شود.

 

مقام‌های پنتاگون در مورد این برنامه اطلاعاتی درز نمی‌دهند. این برنامه محرمانه نیست اما به مسائل و موضوعات طبقه‌بندی شده می‌پردازد. با این حال، ماه گذشته در یک گزارش در کمیته سنا، هزینه‌های مربوط به آژانس‌های اطلاعاتی کشور برای سال آینده بررسی و مشخص شد.

 

این گزارش می‌گفت که این برنامه – «نیروی ویژه برای پدیده هوایی ناشناخته» - کارش «استانداردسازی جمع‌آوری و گزارش‌دهی» در مورد رویت پرنده‌های هوایی غیرقابل توضیح و ناشناخته بود و قرار بود تقریبا ۱۸۰ روز پس از تصویب «قانون اعطای مجوز اطلاعات» برخی از یافته‌هایش به اطلاع عموم برسد. «رالف بلومنتال» و «لسلی کین» در گزارش ۲۳ ژوئیه برای نیویورک تایمز نوشتند، در حالی که مقام‌های بازنشسته دخیل در این تلاش- از جمله «هری رید» رهبر پیشین اکثریت سنا- امیدوارند که این برنامه به دنبال شواهدی از وسایلی از جهان‌های دیگر باشد، تمرکز اصلی آن بر کشف این است که آیا ملت دیگری، به ویژه هر حریف و رقیب بالقوه‌ای، از فناوری حمل و نقل هوایی استفاده می‌کند که بتواند تهدیدی برای ایالات‌متحده باشد یا خیر. سناتور مارکو روبیو، نماینده جمهوری‌خواه از فلوریدا که کفیل ریاست کمیته منتخب سنا در امور اطلاعاتی است، ماه جاری در میامی به CBS گفت که در درجه اول نگران گزارش‌های مربوط به هواپیماهای ناشناس بر فراز پایگاه‌های نظامی آمریکا است و این به نفع دولت است که بکوشد تا مسوول را بیابد.

 

وی ابراز نگرانی کرد که چین یا روسیه یا برخی رقبای دیگر «برخی جهش‌های تکنولوژیک» انجام داده‌اند که «به آنها اجازه می‌دهد تا این نوع فعالیت‌ها را انجام دهند».  روبیو گفت برخی از پرنده‌های ناشناس بر فراز پایگاه‌های آمریکا احتمالا فناوری‌هایی را به نمایش گذاشتند که در زرادخانه آمریکا نشانی از آنها نبود. اما او همچنین گفت: «شاید توضیحی کاملا کسالت‌آور برای آن وجود داشته باشد. اما باید دریابیم که چیست».

 

در سال ۲۰۱۷، نیویورک تایمز وجود یک «واحد پیشینی» را فاش کرد که به برنامه «شناسایی تهدید هوایی پیشرفته» معروف بود. مقام‌های وزارت دفاع در آن زمان گفتند که این واحد و بودجه ۲۲ میلیون دلاری‌اش پس از سال ۲۰۱۲ مشمول مرور زمان شده و منقضی شده است. با این حال، افرادی که در این برنامه کار می‌کنند می‌گفتند که این برنامه در سال ۲۰۱۷ و پس از آن همچنان در جریان و فعال بوده است؛ اظهارنظری که از سوی وزارت دفاع هم بعدا تایید شد. این برنامه در سال ۲۰۰۷ و تحت نظارت آژانس اطلاعات دفاعی شروع به کار کرد و سپس در دفتر معاون وزیر دفاع برای امور اطلاعاتی قرار گرفت که همچنان مسوول نظارت بر آن برنامه است. اما هماهنگی آن با جامعه اطلاعاتی از سوی دفتر اطلاعات نیروی دریایی انجام خواهد گرفت؛ همان‌طور که در لایحه بودجه سنا توصیف شده است. این برنامه در آن سال‌ها منقضی نشده بود اما در دوران عملیات پسا۲۰۱۷ اطلاعات اندکی در مورد آن فاش شده است. 

 

«بلومنتال- کین» در بخش دیگری از گزارش خود نوشتند: «لوئیس الیزوندو»، مدیر سابق این برنامه پنتاگون و مقام سابق اطلاعاتی ارتش که در اکتبر ۲۰۱۷ پس از ۱۰ سال از این برنامه استعفا داد، تایید کرد که این نیروی ویژه جدید از برنامه هوافضای پیشرفته تکامل یافت. او می‌گوید: «دیگر نباید در سایه‌ها پنهان شد. این امر به شفافیت جدیدی نیاز خواهد داشت». الیزوندو در زمره یک گروه کوچک از مقام‌های سابق دولتی و دانشمندانی با مجوزهای امنیتی است که بدون ارائه دلیل ملموس، می‌گوید آنها متقاعد شده‌اند که اشیایی با منشأ نامشخص با مواد بازیابی شده برای مطالعه آنها بر زمین سقوط کرده‌اند.

 

بر اساس مصاحبه‌ها با مشارکت‌کنندگان این برنامه و اسناد غیرمحرمانه، برای بیش از یک دهه، برنامه پنتاگون انجام مصاحبه‌های طبقه‌بندی شده برای کمیته‌های کنگره، مدیران شرکت‌های هوافضا و دیگر مقام‌های دولتی بوده و در برخی موارد، توضیحات زمینی برای رویدادهای ناشناخته قبلی یافته شده است.

 

«اخترفیزیکدانان» می‌گویند حتی فقدان یک توضیح زمینی معقول وجود یک موجود فرازمینی را محتمل جلوه نمی‌دهد. سناتور رید می‌گوید ممکن است برخوردهایی با اشیایی با منشأ ناشناخته رخ داده باشد و آن مصالح بازیابی شده باید مورد مطالعه قرار گیرد. سناتور رید می‌گوید: «پس از بررسی این موضوع، به این نتیجه رسیدم گزارش‌هایی وجود دارد که برخی از این مصالح و قطعات در اختیار دولت و بخش خصوصی است.» هیچ اثری از تصادف (به‌صورت تایید مستقل) به‌طور عمومی شکل نگرفته است. بعضی از اشیای بازیابی شده، مانند قطعات فلزی غیرمعمول، بعد از مطالعات آزمایشگاهی به‌عنوان وسایل دست‌ساز بشر شناسایی شدند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------