انتشار تصاویر جدید چین از مریخقرار است کاوشگر مریخ چین به نام «تیان ون یک» (Tianwen-۱)، ۹۰ روز بر روی این سیاره سرخ عملیات مختلفی از جمله نقشه برداری از محیط، جستجو برای علائم یخ زیر سطح و بررسی ترکیبات شیمیایی خاک مریخ را انجام دهد.

اداره ملی فضایی چین (CNSA) امروز یکشنبه عکس‌ها و فیلم‌های جدیدی را که توسط کاوشگر مریخ چین به نام «تیان ون یک» (Tianwen-۱) هنگام اولین فرود و اکتشاف پیمایشی در سیاره سرخ گرفته شده است، منتشر کرد. 

 

مریخ ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

به گزارش ایرنا از «سی جی تی ان»، ماموریت تیان ون یک در ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۰ آغاز شد. این سفینه مجهز به مریخ نورد جورونگ (Zhurong) پس از حدود سه ماه گردش به دور این سیاره در تاریخ ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) با موفقیت در منطقه Utopia Planitia دشت گدازه شمالی در سیاره سرخ فرود آمد.

 

این موفقیت تاکنون تنها توسط روسیه و آمریکا کسب شده است. قرار است این مریخ نورد، ۹۰ روز بر روی این سیاره سرخ عملیات مختلفی از جمله نقشه برداری از محیط، جستجو برای علائم یخ زیر سطح و بررسی ترکیبات شیمیایی خاک مریخ را انجام دهد.

 

مریخ نورد جورونگ که یک ربات ٦ چرخی است، از ۲۲ ماه می (یکم خرداد) روی سطح مریخ شروع به حرکت کرد و همچنان اطلاعات اطراف خود را جمع آوری می‌کند.

 

انتشار این خبر در حالی است که چین روز گذشته /شنبه/ اعلام کرد قصد دارد اولین سفینه سرنشین دار خود را در سال ۲۰۳۳ به مریخ اعزام و یک پایگاه دائمی هم در سیاره سرخ ایجاد کند.

 

«خو هونگلیانگ» سخنگوی اداره ملی فضایی چین طی یک سخنرانی ویدیویی در کنفرانس جهانی کاوش فضایی (GLEX ۲۰۲۱) که در سن پترزبورگ روسیه برگزار شد، افزود: ابتدا یک مأموریت رفت و برگشت بدون سرنشین برای جمع آوری نمونه‌ها از مریخ در حدود سال ۲۰۳۰ پیش بینی شده است.

 

کارشناسان می‌گویند برای سکونت انسان در مریخ، فضانوردان باید بتوانند از منابع این سیاره مانند استخراج آب در زیر سطح آن، تولید اکسیژن در محل و تولید برق استفاده کنند.

 

به گفته این مقام چینی، مرحله اولیه اعزام سفینه سرنشین دار به مریخ شامل سیستم حمل و نقل از جمله چندین وسیله نقلیه مانند موشک‌های حامل، موشک‌های شاتل زمین به مریخ، خودرو‌های فرود و صعود مریخ خواهد بود و در مراحل مختلف ماموریت‌ها از انواع مختلف فضاپیمای حامل استفاده خواهد شد.

 

«وانگ شیائوجون» رئیس آکادمی فناوری پرتاب چین هم در این نشست برنامه‌های کشورش برای تسخیر فضا را تشریح کرد. او ابتدا ماموریت «تیان ون یک» (Tianwen-۱) اولین ماموریت مریخ نورد چین را به عنوان گام نخست این کشور برای اعزام انسان به مریخ تشریح کرد.

 

در مرحله اول که مرحله آماده سازی فناوری است، چین ربات‌هایی را برای انجام کار‌هایی از جمله بازگشت نمونه ها، بررسی سایت‌های احتمالی برای احداث پایگاه آینده و سیستم‌های ساختمانی برای استفاده از منابع در محل، به مریخ می‌فرستد.

 

در مرحله دوم، ماموریت‌های سرنشین دار راه اندازی می‌شوند و پایگاه مریخ ساخته می‌شود. طبق گفته وانگ، پرتاب سفینه‌های سرنشین دار به مریخ برای سال‌های ۲۰۳۳، ۲۰۳۵، ۲۰۳۷، ۲۰۴۱ و بعد از آن برنامه ریزی شده است.

 

در گام سوم این طرح هم ناوگان سفینه‌های فضایی بین زمین و مریخ و توسعه گسترده این سیاره سرخ پیش بینی شده است.

 

این مقام چینی بدون ارایه جزییات بیشتری گفت که کشورش همچنین در حال مطالعه «نردبان آسمان» به عنوان یک سیستم حمل و نقل فضایی جدید برای ماموریت‌های مریخ است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022