کوه اسرارآمیز در دل یک سحابیسحابی ,اخبار علمی ,خبرهای علمی
ناسا اخیرا در حساب کاربری تلسکوپ فضایی هابل در اینستاگرام تصویری باشکوه از سحابی شاه تخته منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، سحابی شاه‌تخته(Carina Nebula) نام یک سحابی است که در صورت فلکی شاه‌ تخته قرار دارد. در این تصویر زیبایی که تلسکوپ فضایی هابل موفق به ثبت آن شده است گویی یک کوه در دل تصویر نمایان است. این تصویر که با نام کوه اسرارآمیز  شناخته می‌شود، تصویری از یک ناحیه در سحابی کارینا است که توسط تلسکوپ فضایی هابل به تصویر کشیده شده است.

 

این بخش مملو از گاز و غبار سحابی که وسعتی معادل سه سال نوری دارد در سحابی شاه تخته و در فاصله ۷۵۰۰ سال نوری از ما قرار دارد. در این نمای مادون قرمز ستاره‌هایی که در پشت لایه گازی دیواره هیدروژنی این سحابی قرار گرفته‌اند قابل مشاهده هستند.

 

تلسکوپ فضایی هابل پروژه‌ی مشترک ناسا و آژانس‌ فضایی اروپا و کانادا است و بیش از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیش از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیش از ۱۸ هزار مقاله علمی براساس داده‌های آن منتشر شده است. هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می‌زند و در فاصله‌ی ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد.

 

ناسا در ادامه گفت: اگر نشنیده‌اید باید بگوییم تلسکوپ فضایی جیمز وب نیز اواخر این ماه پرتاب خواهد شد و از آنجایی که این تلسکوپ برای رصد کیهان در طیف مادون قرمز طراحی شده است شاهد مناظر تماشایی از کیهان در طیف مادون قرمز خواهیم بود.

 

جیمز وب بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپی خواهد بود که تاکنون به فضا پرتاب شده است. جیمز وب حاصل مشارکت بین‌المللی بین ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است. پرتاب این تلسکوپ برای ۲۲ دسامبر سال جاری میلادی برنامه‌ریزی شده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------