دقیقترین ساعت دنیا رونمایی شددقیقترین ساعت دنیا , ساعت اتمی

دقیقترین ساعت دنیا رونمایی شد

دانشمندان در آمریکا اعلام کردند که موفق به ساخت دقیقترین ساعت دنیا شده اند که سرعت تیک تاک آن کمتر از دو قسمت در هر کوینتیلیون یا 10 برابر دقیق تر از سایر ساعتها است.

این ساعت که از عنصر ايتربيم ساخته شده می تواند فراتر از وقت نگه دار در پیشرفتهای فناورانه مورد استفاده قرار بگیرد که در آن میان می توان به سیستمهای ناوبری، میدانهای مغناطیسی و حرارتی اشاره کرد.

 

اندرو لودلو فیزیکدان موسسه استانداردها و فناوری در آمریکا اعلام کرد که ثبات شبکه بندی ساعتهای عنصر ايتربيم در را به روی تعدادی از کاربردهای مهیج عملی برای عملکردبالای وقت نگاهداری باز می کند.

 

درحالی که ساعتهای مکانیکی از حرکت یک پاندول برای نگاه داشتن زمان استفاده می کنند، ساعتهای اتمی از یک سیگنال الکترومغناطیسی نور استفاده می کنند که با فرکانس دقیق برای حرکت الکترونها در اتمهای سزیم ساطع می شود.

 

دقیقترین ساعت دنیا , ساعت اتمی

 

فیزیکدانها ساعتهای ايتربيم خود را با 10 هزار اتم نادر زمین ساخته اند که در دمای 10 میکروکلوین ( 10 میلیونوم یک درجه بالا تر از صفر مطلق) سرد شده و در یک شبکه اپتیکی ساخته شده از نور لیزر به دام افتاده است.

 

یک لیزر دیگر که 518 بار در یک ثانیه تیک تاک می کند موجب حرکتی بین دو سطح انرژی در اتمها می شود. ثبات بالای ساعت در نتیجه تعداد بالای اتمها ایجاد می شود.

 

این ساعتهای جدید می توانند نتایج بسیار دقیقی را با سرعت بیشتری بدست آورند.

 نتایج این تحقیقات در مجله ساینس منتشر شده است.

 

ساعت اتمی گونه ‌ای از ساعت است که فرکانس تشدید استاندارد اتمی را به عنوان عنصر نگهداری زمان به کار می ‌گیرد. این ساعت‌ها دقیق ‌ترین ساعت و استاندارد فرکانسی بسامد شناخته شده‌اند و به عنوان استانداردهای اولیه برای سرویس جهانی پخش زمان، برای کنترل فرکانس پخش برنامه‌ های تلویزیونی و سیستمهای موقعیت یاب جهانی همانند جی پی اس به کار می‌روند.

منبع:mehrnews.com

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022