احتمال وقوع سیلاب در بخش‌هایی از گلستان/ مردم از نزدیک شدن به رودخانه‌ها خودداری کننداخبار,اخبار اجتماعی,احتمال وقوع سیلاب در بخش‌هایی از گلستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان درباره احتمال وقوع سیلاب در حوضه‌های گرگانرود و قره‌سو هشدار داد.

به گزارش تسنیم، علی نظری عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش میزان بارش در استان از ابتدای سال آبی (ابتدای مهر سال 97) تا 19 فروردین امسال اظهارداشت: در این مدت میزان بارش‌ها در استان 586 میلی متر بوده است که نسبت به مدت مشابه درازمدت 75 درصد و نسبت به سال آبی گذشته حدود 86 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 

وی افزود: با توجه به اخطاریه سازمان هواشناسی مبنی بر وقوع بارش در ارتفاعات جنوب و شرق استان و روند ذوب برف ارتفاعات که منجر به افزایش و تداوم آب‌دهی در رودخانه‌های بالادست استان شده است، امروز آب‌دهی رودخانه اصلی گرگانرود در بالادست شهر گنبدکاووس حدود 84 متر مکعب بر ثانیه و در بالادست سد وشمگیر (روستای قزاقلی) حدود 93 متر مکعب برثانیه است.

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان ادامه داد: با توجه به ورود سامانه‌های بارشی جدید، وقوع سیل در مناطق مستعد حوضه قره‌سو و گرگانرود محتمل است.

 

وی از مردم خواست از نزدیک شدن به رودخانه‌ها، مسیل‌ها، مخازن سدها و مناطق مستعد وقوع سیل خودداری کنند.

 

نظری در ادامه از انتقال بخشی از دبی رودخانه زرین‌گل به شن چال‌های برداشت مصالح جهت کاهش ورود آب به ‌آق‌قلا خبرداد و گفت: برای انحراف آب رودخانه زرین‌گل و انتقال بخشی از آب این رودخانه به شن چال‌های برداشت مصالح در شهرستان علی‌آبادکتول، پس از هماهنگی با فرمانداری و مالکان، کانالی به طول 200 متر و عمق 2 متر بر روی این رودخانه احداث شد.

 

وی بیان داشت: با این کار یک متر مکعب بر ثانیه از آب ورودی به رودخانه گرگانرود که در نهایت به شهر آق قلا و گمیشان وارد می‌شود کاسته شده است.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------