سیل تهران را تهدید نمی‌کند/ تونل امیرکبیر فعلا مسدود می‌ماند/ وضعیت بحرانی سه منطقه تهراناخبار,اخبار اجتماعی
مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران با بیان اینکه سیل تهران را تهدید نمی کند، گفت: موضوعی که شهرها را هنگام بارندگی تهدید می کند این است که کانال ها و مسیل ها و رودها دچار مشکل شود.

اصغر عطایی مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران در گفتگو با مهر درباره آخرین اطلاعات و آمار بارش باران طی شب گذشته در شهر تهران و آبگرفتگی برخی معابر شهری گفت: شب گذشته بارشی که داشتیم در شمیرانات ۳۲ میلی متر و در ایستگاه مهرآباد ۱۹ میلی متر بود که اگر بخواهم این حجم بارش را با سال ۹۴ و سیل کن قیاس کنم باید بگویم که در آن سال طی ۲۰ دقیقه بارش ما ۳۰ میلی متر بارش باران داشتیم. اما شب گذشته از ۸ شب تا ۹ و نیم شب به مدت یک ساعت و نیم اوج بارش بود و به دلیل تمهیداتی که شهرداری تهران در طول سال برای لایروبی کانال ها و مسیل ها برنامه ریزی کرده بود آبگرفتگی و آسیبی را شاهد نبودیم.

 

وی ادامه داد: شهرداری تهران به دنبال وظیفه ذاتی که دارد در طول سال کانال ها و مسیل های داخل شهر را به صورت مستمر لایروبی می کند و اگر موضوعات عمرانی نیاز باشد آن را برطرف می کند و برای همین شب گذشته حتی ۱۰ درصد ظرفیت برخی از این کانال ها هم پر نشد.

 

عطایی ادامه داد: موضوعی که شهرها را هنگام بارندگی تهدید می کند این است که کانال ها و مسیل ها و رودها دچار مشکل شود. سیل در شهرها هیچ وقت به خاطر پر شدن نهرها و شبکه های فرعی رخ نمی دهد. باید یک مسیل یا کانال دچار مشکل جدی شود تا سیل رخ بدهد که خوشبختانه از این بابت هیچ نگرانی وجود ندارد و سیل تهران را تهدید نمی کند. ممکن است در اثر بارش، یک نهر ۴۰ سانتی کمی پر شود و آب آن داخل خیابان بیاید. 

 

مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران بیان کرد: شبکه های فرعی انهاری هستند که در کوچه پس کوچه های شهر مشاهده می کنید که ۱۰ هزار کیلومتر نهر در سطح شهر تهران وجود دارد و گاه به دلایل فنی و گاهی به دلیل ریختن پسماند برخی صنوف زباله ساز داخل این نهرها، با این بارش ها به صورت مقطعی جایی دچار مشکل می شود که عوامل شهرداری حضور دارند و به سرعت مشکل را برطرف می کنند. 

 

وی با اشاره به اینکه ۵۳۰ کیلومتر کانال های اساسی که برخی زیر زمین هستند در شهر تهران وجود دارد در عین حال از خارج کردن ۵۰۰ تن زباله از انهار شهر خبر داد و از صنوف زباله ساز درخواست کرد همت کنند و زباله های خود را در مکان‌هایی که برایشان تعبیه شده بریزند. 

 

وی در ادامه در پاسخ به اینکه شب گذشته چند نقطه از شهر تهران از جمله تونل امیرکبیر دچار آبگرفتی جدی شده بود، بیان کرد: ۴ تا ۵ نقطه شهر تهران شب گذشته این اتفاق برایش رخ داد که راهبر هم اعلام کرد و ما سریعا در بارش اول آن را احصا کردیم و برای آنها برنامه ریزی شده است. باید فعالیت عمرانی برای این نقاط انجام شود. عمدتا به دلیل این بود که حجم کانال ها افزایش یافته بود یا برخی کارهای فنی مشکل ساز شده بود. اما نیم ساعت بعد از بارندگی شب گذشته ما هیچ نقطه ای در شهر آبگرفتگی یا ترافیک نداشتیم. تنها جایی که مسدود بود تونل امیرکبیر بود که آن را خودمان بستیم چون در بزرگراه امام علی در حال کار فنی هستیم و آن را بسته ایم تا آب داخل تونل نرود. 

 

مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به اینکه برای احتیاط و با توجه به احتمال بارش مجدد باران این تونل همچنان بسته است، بیان کرد: اگر تا قبل از بارش باران کار عمرانی آن منطقه تمام شود تونل را باز می کنیم. اما مسدودسازی به این علت است که به تاسیسات آسیب وارد نشود و همچنین چون کار داخل لوله ها در حال انجام است، ما بزرگراه را نبسته ایم و آب را به سمت دیگر هدایت می کنیم و ممکن است اگر تونل هنگام فعالیت عمرانی باز باشد آب وارد لوله ها شود و افراد آسیب ببینند. 

 

عطایی در توضیح بیشتر بیان کرد: در همان نزدیک تونل در بزرگراه امام علی یک جایی لوله عرضی رد شده است و ما دنبال این بودیم که تا آخرین لحظه بزرگراه را برای ترمیم آن لوله مسدود نکنیم. بنا بر این تونل را مسدود کردیم. در این شرایط چون آنجا کشش لازم را موقع باران ندارد ممکن است آب بزند داخل تونل و برای همین خودمان عمدا تونل را مسدود کردیم تا کار عمرانی تمام شود.

 

سیلاب شدید در سه نقطه استان تهران

منصور درجاتی سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری تهران پس از انتشار خبر بحران در بومهن در شب گذشته، دقایقی پیش با همراهی شهرداران پردیس و بومهن، رئیس شورای شهر بومهن، مدیر حوزه بحران فرمانداری پردیس و دیگر مسوولان، در منطقه حاضر و در حاشیه این بازدید در گفت‌وگو با فارس، در خصوص بارش‌های شدید روز گذشته و نقاط بحرانی استان، اظهار کرد: روز گذشته بارندگی بسیار خوبی در سطح استان تهران داشتیم و این بارندگی‌ها، زمانی که به پایان روز رسید با شدت بیشتری ادامه یافت که به همین دلیل آب‌گرفتگی در برخی مناطق استان تهران به وجود آمد.

 

وی گفت: نقاطی مانند نقاط تلاقی بومهن با پردیس، قیامدشت با فزون آباد و نقاطی در شهر قدس جز مناطق بحرانی استان بودند، همچنین در هم نقاط دیگر هم آب گرفتگی معابر وجود داشت که مانند این سه نقطه پررنگ و بحرانی نشده بودند.

 

درجاتی افزود: با زحمات و اقدامات دستگاه‌های امدادرسان این مشکلات تا ساعات ٢٢:٣٠ شب گذشته عادی سازی و تمام نقاط رفع خطر شدند و آبگرفتگی معابر تا این زمان از بین رفت.

 

سرپرست اداره کل بحران استانداری تهران در خصوص تمهیدات اندیشیده شده، برای رفع خطر در بارندگی های آینده در این مناطق، بیان کرد: از زمان سیلاب‌های ابتدای سال تا به امروز اقدامات بسیار خوبی در سطح استان انجام شده که لایروبی رودخانه‌ها، مسیل ها، آبراه ها و... و همچنین جلوگیری از ساخت و سازها در مسیرهای رودخانه‌ها، پاکسازی های مختلف شهری و برون شهری در همین راستا بود.

 

وی ادامه داد: مسوولیت مناطقی که در مسیر شهرها قرار دارند بر عهده شهرداری‌ها و در نقاط خارج شهری اداره آب منطقه‌ای مسوولیت را بر عهده دارند که به صورت مداوم مشغول فعالیت هستند و هر نهادی در این رابطه وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهد.

 

درجاتی با بیان اینکه به لطف خدا تا به امروز مشکل حاد و خاصی نداشتیم، در خصوص آماده باش دستگاه‌های خدمات‌رسان، گفت: با اخطاری های سازمان هواشناسی و اعلام بارش، رعد و برق از سوی این سازمان، به صورت خودکار تمام دستگاه‌های امدادی، شهرداری‌ها، استانداری و... به صورت آماده‌باش در می آیند و در نقاط مختلف مستقر می‌شوند.

 

سرپرست اداره کل بحران استانداری تهران در خصوص بازدید از شهر بومهن و پردیس و اینکه آیا مشکلات این مناطق ادامه خواهد داشت یا خیر، اذعان کرد: خوشبختانه آب ساکن و دائم در این مناطق نداریم و فقط در زمان بارش های شدید و نزولات آسمانی باید مدیریت بیشتری در این مناطق اعمال شود.

 

وی تصریح کرد: بنده تا امروز گزارش‌های را تصویری و مکتوب مشاهده می‌کردم اما امروز با حضور در این مناطق فقط بحث مدیریت را برای رفع این مشکلات مشاهده کردم.

 

وی تاکید کرد: با هماهنگی بین شرکت عمران پردیس، شهرداری های پردیس، بومهن و رودهن و تعامل بین این ۴ دستگاه می‌توان این نقاط را رفع خطر کرده تا دیگر مشکلی به وجود نیاید زیرا این حجم از آب نباید باعث بروز مشکلاتی شود.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------