وضعیت کار کودکان در ایران چقدر وخیم است؟ + بررسی ریشه ایوضعیت کار کودکان در ایران هر سال وخیم‌تر از سال قبل می‌شود. تعداد کودکانی که در میادین شهر گدایی می‌کنند یا یک کیسه بزرگ زباله را به دوش می‌کشند، به قدری افزایش یافته است که نشان از یک بحران جدی در آینده دارد.

 

وضعیت کار کودکان در ایران,کودکان کار در بازار, درباره ی وضعیت کار کودکان در ایران

کودکان کار در بازار

 

نزدیک به ماه مهر در سراسر جهان، تصاویری از کودکانی را می‌بینیم که برای رفتن به مدرسه لبخند می‌زنند و می‌خندند. آنها نه تنها والدین خود را خوشحال می‌کنند بلکه امیدهای جامعه برای داشتن فردایی زیبا را نمایان می‌سازند. اما با نگاهی دقیق‌تر به سطح شهر می‌توان به نتیجه رسید که آینده برای کودکانی است که شرایط زندگی خوب و پایداری دارند.

 

در بخشی از جامعه کودکانی هستند که برای گذران زندگی به سختی کار می‌کنند. وضعیت کار کودکان در ایران هر سال وخیم‌تر از سال قبل می‌شود. تعداد کودکانی که در میادین شهر گدایی می‌کنند یا یک کیسه بزرگ زباله را به دوش می‌کشند، به قدری افزایش یافته است که نشان از یک بحران جدی در آینده دارد. در این بررسی به طور مفصل در مورد وضعیت کودکان کار در ایران صحبت می‌کنیم.

 

وضعیت کار کودکان در ایران چگونه است؟

بر اساس اعدادی که رسانه‌های دولتی در ایران منتشر می‌کنند، تعداد کودکانی که درگیر کار هستند رو به افزایش است. متاسفانه هر سال که می‌گذرد تعداد کودکانی که در مدارس حضور دارند کاهش می‌یابد. کودکان بیشتری به «ارتش کار کودکان» می‌پیوندند و در خیابان‌های شهرهای بزرگ در سراسر ایران پرسه می‌زنند. علیرغم اینکه گزارش‌های مقامات دولتی برای شانه خالی کردن نسبت به این بحران اما می‌توان ردپای این پدیده را در علت واقعی آن جستجو کرد.

 

دلیل ریشه ای کودک کار در ایران فقر و روزافزونی آن است که بیشتر جنبه‌های زندگی ایرانیان را در برگرفته است. میلیون‌ها خانواده در چنین شرایط وخیمی قرار دارند وبه آسانی نمی‌توانند از پس چالش‌های ساده زندگی که تامین خوراک است، فائق آیند.در نتیجه، بخشی از نسل جوان ایران که آینده این کشور است، چاره‌ای جز پرسه زدن در خیابان‌ها و کار در کارگاه‌های تولیدی برای کمک به خانواده‌هایشان در امرار معاش ندارند.

 

وضعیت کار کودکان در ایران چگونه است,کودک کار در ایران,فقر ریشه اصلی وضعیت کودکان کار

کودک کار در ایران

 

فقر ریشه اصلی وضعیت کودکان کار

به گفته اقتصاددان برجسته، 12 میلیون ایرانی در فقر مطلق زندگی می‌کنند که بخش قابل توجهی از کل جمعیت 80 میلیونی است. همچنین روزنامه دولتی همدلی به این واقعیت اذعان کرد که فقر اقتصادی یکی از دلایل اصلی ناتوانی خانواده‌ها برای فرستادن فرزندان خود به مدرسه است. «فقر اقتصادی که خانواده‌ها را فرا گرفته است، مانع بزرگی در پیشرفت آموزش ایجاد می‌کند. یکی از مهمترین نتایج این است که کودکان مجبور به کار در خارج از خانه شده و این مانع رفتن آنها به مدرسه می‌شود.» از جلوه‌های اصلی فقر در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

• کار در مشاغل با درآمد اندک

• بیکاری

• بی‌سوادی و تحصیلات پایین والدین

• بیماری

• ازکارافتادگی

• زندانی بودن و اعتیاد والدین

• فوت سرپرست خانواده

• رها کردن خانواده توسط سرپرست

• فصلی بودن شغل سرپرست خانوار

• بدهکار بودن خانواده

• فرار از محیط ناسالم خانواده

• هزینه‌های تحصیل

 

فقر روز افزون را می‌توان نتیجه بی‌ برنامگی و بی‌مسئولیتی دولت نسبت به رفع سریع تحریم‌ها و تورم افسارگسیخته است. بسیاری از اقشار جامعه هزینه زندگی در یک کشور پیشرفته را پرداخت می‌کنند اما از کیفیت پایین زندگی رنج می‌برند. این موضوع بیشتر از همه دامن قشر ضعیف جامعه را گرفته است و خانوارها برای تامین خوراک روزانه خود، مجبور هستند تا کودکان خود را به محل کار بفرستند. تورم اقتصادی شدید باعث ایجاد اقتصاد غیررسمی شده است. کارگاه‌ها و مراکز تولیدی که به صورت غیررسمی کار می‌کنند، از اقتصاد مریض به نفع خود بهره مند می‌برند و کودکان را با ساعات کاری بالا و حقوق ناچیز به کار می‌گیرند.

 

گسترش بخش غیر‌رسمی اقتصاد باعث افزایش فقر، نابرابری و استثمار فقرا شده است. اقشار ضعیف‌تر از لحاظ جنسیت و سن که شامل زنان و کودکان هستند، بیش‌ترین کارگران بخش اقتصاد غیررسمی را تشکیل می‌دهند. بسیاری از مشاغل در اقتصاد غیررسمی در فضاهایی بسته و پنهان فعالیت می‌کنند. در نتیجه از دید ناظران به دور هستند. موارد دیگری مانند مافیای زباله، گل فروشی و غیره نیز به فقر بیشتر جامعه و افزایش کودکان کار دامن زده‌اند.

 

فقر ریشه اصلی وضعیت کودکان کار,جلوه‌های اصلی فقر در ایران,کودک آجر پز

کودک آجر پز

 

تاثیر سیستم آموزشی ضعیف در کودکان کار

آموزش و پرورش این روزها بیشتر به یک کالای خریداری شده تبدیل شده است تا یک خدمت و این مهم‌ترین دلیل ترک تحصیل کودکان و ورود آنها به بازار کار است. آموزش اکنون کالایی خریداری شده تلقی می‌شود و تنها در صورتی ارائه می‌شود که خانواده توانایی پرداخت آن را داشته باشد. پس تنها کسانی که از عهده هزینه‌ها بر می‌آیند، توانایی این را دارند به آموزش دسترسی داشته باشند.

 

حقیقت این است که کودکانی که مدرسه را رها می‌کنند، این پتانسیل را دارند که به عنوان یک بمب ساعتی عمل کنند که این می‌تواند هر روز و هر لحظه منفجر شود. چنین انفجاری که نه تنها می‌تواند خود را نابود کند بلکه به دیگران و جامعه نیز آسیب وارد می‌کند. همچنین سطح تحصیلات والدین و ادراک آنها در مورد اهمیت آموزش یکی دیگر از موارد مهم در عدم حضور کودکان کار در مدرسه است. والدینی که تحت آموزش قرار نگرفته‌اند، چگونه می‌توانند آگاهی لازم نسبت به اهمیت تحصیل در کودکان خود را درک کنند؟

 

سالهاست است که وزارت آموزش و پرورش از موضوع کمبود کلاس غفلت کرده است، آشکار است که دولت نه قادر است و نه تمایلی برای جلوگیری از فاجعه ترک تحصیل کودکان دارد. احتمالاً کودکان به ویژه در مناطق روستایی به دلیل محیط نامناسب مدرسه، کمبود منابع آموزشی، معلمان فاقد صلاحیت و امکانات کم به تدریج ترک تحصیل می‌کنند. کودکانی که دسترسی اندکی به منابع آموزشی دارند یا اصلاً دسترسی ندارند، به بدنه کودکان کار می‌پیوندند.

 

به نظر می‌رسد به این زودی‌ها بحران اقتصادی حل نشود! پس خانواده‌های فقیر نمی‌توانند تنها به حمایت دولت تکیه کنند و مجبور خواهند شد کودکان خود را به محل کار بفرستند. به دلیل بی‌ثباتی فعلی اقتصاد کشور و همچنین ناکارآمدی دولت، ایرانیان با فقر گسترده و پیامدهای آن، از جمله کار کودکان دست و پنجه نرم خواهند کرد. زندگی در چنین محیطی باعث رشد فعالیت‌های مجرمانه و سازمان ‌یافته می‌شود که نتیجه بلند مدت آن، تضعیف و از بین رفتن شالوده‌های امنیت و فرهنگ در جامعه است.

 

نکته مهم در مرود کودکان کار این است که پیامد مهم اینکار منجر به ازدواج کودکان می‌شود که برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به لینک مراجعه کنید.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022