آخرین اخبار جامعه


اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,ئیس شورای اسلامی شهر

محسن هاشمی: زیست شبانه در تهران تصویب شد/ شورای شهر: زیست شبانه برای کل تهران نیست

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تصویب لایحه تحقق شهر بیدار گفت: این طرح قرار است در چند نقطه از پایتخت که دچار شب…

بارندگی های کشور ۸برابر سال آبی قبل/میزان بارش به ۲۸۰میلیمتر رسید اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,بارندگی
مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب کشور گفت:میزان بارش‌های کشور تاکنون، ۲۸۰ میلی‌متر بوده که نشان از رشد ۸.۲ برابری نسبت به سال آبی قبل دارد. 

به گزارش صدا و سیما، محمد حاج رسولی‌ها، با بیان اینکه بیش از دو هزار و ۴۰۰ سازه تقاطعی حادثه خیز با رودخانه‌ها، در کشور شناسایی شدند، افزود: شرایط این سازه‌ها با سیلاب‌های محاسبه شده تطبیق ندارد و حتماً باید اصلاحاتی بر روی آن صورت گیرد.

 

وی با بیان اینکه طبق آمار به دست آمده از میزان بارش‌های کشور، تا کنون ۲۸۰ میلی متر بارندگی ثبت شده است، گفت: این حجم از بارندگی نسبت به سال گذشته، نشان دهنده بارشی به میزان ۸.۲ برابر بارش‌های سال قبل است.

 

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور، میزان جریانات سطحی آب در کشور را ۴۵ میلیارد مترمکعب اعلام کرد و ادامه داد: در حالی که حجم ورودی آب به سدهای کشور در سال آبی گذشته، ۲۶ میلیارد مترمکعب بوده، میزان روان‌آب‌های فعلی کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به معنای افزایش دو و نیم برابری ورودی آب به سدهای کشور بوده است که ۵۰ درصد این میزان ورودی، در نیمه دوم سال آبی یعنی در فروردین ماه اتفاق افتاده است.

 

حاج رسولی‌ها گفت: با مدیریت انجام شده در مخازن سدهای کشور، تاکنون ۲۸ میلیارد مترمکعب آب کنترل شده از سدها رها شده است که این خروجی به دلیل رهاسازی بر اساس برنامه، تغذیه خوب آبخوان‌ها را به همراه داشته است.

 

وی با اشاره به اینکه سیلاب‌ها در نقاطی رخ داده که ما سد مخزنی بزرگ نداشتیم، افزود: آب مدیریت شده رها شده از مخازن سدهای کشور، به سمت تالاب‌ها منتقل شده که این رویه سبب ایجاد شرایط مناسب در این مناطق شده است.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه خسارات زیادی ناشی از سیلاب در رودخانه‌های کشور رخ داده، گفت: سازه‌های مهندسی رودخانه‌ها بر اساس استانداردهای دوره بازگشت ۲۵ سال طراحی شده و حریم و بستر رودخانه بر این اساس مشخص می‌شود؛ بنابراین عمده‌ترین علت بروز سیلاب‌ها در برخی نقاط، به دلیل تجاوز به حریم رودخانه‌ها اتفاق افتاده است.

 

حاج رسولی‌ها افزود: طبق کارشناسی‌های انجام شده در دو جبهه بارندگی استان‌های خوزستان، لرستان، کرمانشاه و گلستان، جمع بندی نظرات نشان می‌دهد آخرین دوره بازگشت سیلاب در استان لرستان ۵۰۰ ساله و در خوزستان و گلستان ۲۰۰ ساله تعیین شده است؛ ضمن اینکه طبق اعلام سازمان هواشناسی دو جبهه دیگر در تاریخ ۲۳ و ۲۴ فروردین و اوایل اردیبهشت ماه در کشور فعال خواهند شد که ما باید منتظر اخطارهای سازمان هواشناسی باشیم. مدیریت بیش از ۴۰ سد در کشور از یک و نیم تا دو ماه پیش از وقوع این سیلاب‌ها شروع شده و همچنان ادامه دارد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------