آخرین اخبار جامعه


اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی, اسحاق جهانگیری

گزارش هزینه‌کرد یک میلیارد یورو برای کرونا اعلام می‌شود/ تصمیم گیری درباره تعطیلی ادارات بر عهده ستاد کروناست

معاون اول رئیس جمهوری درباره سرنوشت دستور وی به رئیس بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه درباره گزارش هزینه کرد یک میلیارد…


چه کسانی لازم نیست زکات فطره بپردازند اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی, زکات فطره
امام‌جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به نرخ زکات فطره در سال ۹۸، کسانی که نیازی نیست زکات فطره بپردازند را برشمرد و گفت: برای پرداخت زکات فطره افراد باید واجد شرایط خاصی باشند. 

آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی در گفتگو با فارس در یزد گفت: یکی از واجبات مالی هر مسلمان بالغ، عاقل و کسی که تمکن مالی دارد، پرداخت زکات فطره است به‌شرط آن‌که تا غروب روز آخر ماه مبارک رمضان در قید حیات باشد.

 

امام‌جمعه بخش مرکزی یزد خاطرنشان کرد: افراد واجدالشرایط واجب است که بابت خود و افرادی که تحت تکفل او هستند، زکات فطره خود را به ازای هر نفر از اقلامی مانند گندم، جو، کشمش، برنج و هر چه که قوت غالب خانواده باشد بپردازند. سه کیلو گندم معادل ۹۰۰۰ تومان، سه کیلو برنج خارجی معادل ۲۴۰۰۰ تومان و سه کیلو برنج ایرانی نیز معادل ۴۵ هزار تومان است.

 

وی افزود: ممکن است در برخی از شهرها این اجناس گران‌تر یا ارزان‌تر باشد اما این نرخ‌ها بر اساس نرخ خورده فروشی‌های شهر یزد اعلام‌شده است. نکته دیگر اینکه باید پولی که به‌عنوان زکات فطره پرداخت می‌شود، حلال و طیب باشد. اگر افراد حساب سال دارند نیازی به پرداخت این زکات نیست و اگر حساب سال ندارند باید ابتدا خمس و بعدازآن زکات فطره را بپردازند.

 

مدرسی در خصوص کفاره عمد و غیر عمد نیز تأکید کرد: برای کفاره عذری و تأخیری ۲۵۰۰ تومان و برای کفاره عمد در یک روز، ۱۵۰ هزار تومان بر اساس نرخ قوت غالب و اقلامی که ذکر شد باید بپردازند.

 

وی همچنین افزود: پیرامون پرداخت زکات فطره و ضرورت این امر در روایات و احادیث پیامبر اسلام و ائمه اطهار علیهم‌السلام تأکید بسیاری شده است و تمام فقها نیز بر این موضوع اتفاق‌نظر دارند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------