دادگاه ۸ متهم اخلال در بازار ارز تشکیل شد/ میزان تخلف ۳.۱۷۶.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,
جلسه اول رسیدگی به اتهامات تعدادی از متهمان نظام ارزی و پولی کشور امروز در شعبه اول دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد. 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، جلسه اول رسیدگی به اتهامات تعدادی از متهمان نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته در حد کلان امروز در شعبه اول دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی موحد برگزار شد.

 

این پرونده ۸ متهم دارد که تعدادی از آن‌ها متواری و تعدادی دیگر در جلسه دادگاه حضور دارند.

 

در ابتدای جلسه باقری نماینده دادستان با قرار گرفتن در جایگاه مخصوص به قرائت کیفرخواست پرداخت.

 

نماینده دادستان اظهار کرد: پرونده متهمان دایره به اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته چندین متهم دارد.

 

او ادامه داد: ایوب استاد کریمی معروف به ایوب آتاکان متهم به مشارکت در اخلال نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ سازمان یافته به مبلغ یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، ولی حاجی پور متهم به اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته به ارزش ۲۸ میلیون یورو، راژان حاجی پور فرزند حسین متهم به معاونت اخلال در نظام پولی و ارزی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته به مبلغ ۲۶ میلیون یورو، امیر موسایی فرزند طاهر متهم به اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته به مبلغ ۲۵ میلیون یورو، نوروز سکان دستگیر فرزند علی به مشارکت در اخلال نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته به مبلغ ٢۵ میلیون یورو، داریوش شجاع فر فرزند علی مشارکت در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته به مبلغ ۲۱ میلیون یورو، وحید فراهانی متهم به مشارکت در اخلال نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه و سازمان یافته به میزان ۹ میلیون یورو و مهدی اشرفی به عنوان مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت سازمان یافته به مبلغ ۹۵ هزار دلار هستند.

 

نماینده دادستان ادامه داد: البته داریوش شجاع فر و وحید فراهانی متهمان این پرونده متواری هستند.

 

باقری تصریح کرد: متهمان دستگیر شده اعتراف کردند که با حسین حاجی پور و تیم اخلالگران نظام اقتصادی او به کار قاچاق سازمان یافته از مشغول بودند.

 

او ادامه داد: بر اساس گفته‌های متهمان حسین حاجی پور با همکاری عبدالرضا کاظمیانی اقدام به وارد کردن ارز به صورت قاچاق از کشور ترکیه می‌کردند. شبکه قاچاق حسین حاجی پور در ازای پولی که به کشور وارد می‌کرد، مابه‌التفاوت آن را از عبدالرضا کاظمیانی در تهران تحویل می‌گرفت.

 

نماینده دادستان ادامه داد: راژان حسین پور که در دفتر خود در خیابان انقلاب مستقر و پس از دستگیری حاجی پور و کاظمیانی متواری شده بود، پس از آن که آب‌ها از آسیاب افتاد به کشور بازگشت که توسط پلیس دستگیر شد. بر اساس تحقیقات مشخص شد ۲۵۰ هزار یورویی مکشوفه از عبدالرضا کاظمیانی به راژان حسین‌پور تحویل داده شده است.

 

باقری درباره متهم ایوب استاد کریمی تصریح کرد: متهم ایوب استاد کریمی معروف به ایوب آتاکان که اصالتاً اهل تبریز است و در سال ۹۲ وارد وزارت اطلاعات شده بود، پرونده برای او تشکیل شد. نامبرده یکی از اعضای تیم رضا ضراب در ایران و ترکیه بود که به واردات دلار به صورت قاچاق می‌پرداخت.

 

نماینده دادستان ادامه داد: پس از آن که ایوب استاد کریمی از زندان آزاد شد به استانبول رفت و در آنجا صرافی را راه اندازی کرد و ادامه فعالیت‌های خود در زمینه قاچاق ارز را ادامه داد.

 

باقری تصریح کرد: ایوب استاد کریمی با عبدالرضا کاظمیانی معروف به رضا لره همکاری خود را آغاز کردند و در این همکاری استاد کریمی منابع فروش نفت و پتروشیمی را که به دلیل تحریم‌ها امکان ورود به ایران نداشتند با کاظمیانی به صورت قاچاق به کشور وارد می‌کردند.

 

او بیان کرد: این افراد با ایجاد شرکت‌های کاغذی در خارج از کشور به عنوان فروشنده کالا‌های اساسی در ایران با اخذ و اجاره کارت بازرگانی اقدام به ثبت سفارش و دریافت ارز می‌کردند.

 

باقری درباره متهم وحید فراهانی بیان کرد: وحید فراهانی یکی از قاچاقچیان حرفه‌ای بازار ارز است که با کاظمیانی ارتباط داشت و در جریان بازرسی‌های صورت گرفته مبلغ ۲۳ هزار یورو و ۵۰ هزار دلار متعلق به او بود.

 

او ادامه داد: پس از دستگیری عبدالرضا کاظمیانی متهم فراهانی متواری شد، اما در جریان تحقیقات مشخص شد وزارت اطلاعات از او حمایت نمی‌کند و وزارت اطلاعات گفت ۳۱۳ هزار یورو گرفته شده از فراهانی متعلق به این وزارتخانه است.

 

نماینده دادستان تصریح کرد: متهم فراهانی قاچاقچی حرفه‌ای بازار ارز است که برای ادامه فعالیت خود اقدام به جابه‌جایی منابع نهاد‌های دولتی و انقلابی کرده و در این قالب به قاچاق ارز پرداخته است.

 

قاضی موحد تصریح کرد: ادعای ارتباط فراهانی با وزارت اطلاعات ثابت نشده است.

 

باقری درباره سایر متهمان بیان کرد: متهم مهدی شریفی یکی از دلالان غیرمجاز ارز است که مشخص شده ۹۵ هزار دلار کشف شده از کاظمیانی متعلق به او بود و پس از دستگیری کاظمیانی، شریفی متواری شده است.

 

نماینده دادستان درباره ولی حاجی پور گفت: او برادر حسین حاجی‌پور است که طبق گفته متهمان به صورت هفتگی پول برای صرافی حسین پور آورده است. میزان ارز قاچاق شده توسط ولی حسین پور از سال ۹۶ تا سال ۹۷، مبلغ ۲۸ میلیون یورو بوده است.

 

او ادامه داد: یونس رشیدی یکی دیگر از متهمان این پرونده اقرار کرد، ولی حاجی پور هفته‌ای ۱۵۰ هزار دلار برای کاظمیانی می‌آورد. حیدریان یکی دیگر از متهمان هم بیان کرده است که ولی حاجی پور هفته‌ای ۲۵۰ دلار با کاظمیان مراوده داشت.

 

باقری درباره امیر موسایی گفت: امیر موسایی فرزند طاهر پسرخاله حسین و ولی حاجی پور است و در جریان دستگیری عبدالرضا کاظمیانی مشخص شد که از سال ۹۶ تا ۳۱ تیرماه سال ۹۷، ۲۵ میلیون یورو مبادلات با کاظمیانی داشته است.

 

در حال تکمیل...

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------