آخرین اخبار جامعه


اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی, زالی

آخرین وضعیت کرونا در تهران از زبان زالی

فرمانده ستاد مقابله با کرونا ویروس در کلانشهرتهران در آستانه تغییر الگوی کاری ادارات به کارمندان توصیه کرد که فاصله گذاری…


بارش های های بهاری موجب حمله سوسک‌ها به استان قزوین شد اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,حمله سوسک‌ها
مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: به دلیل افزایش بارش های بهاری و گرم شدن هوا شاهد هجوم سوسک‌های سیاه به مناطقی از قزوین هستیم که این حشرات هیچ خطری ندارد. 

قدرت الله مهدی خانی در گفتگو با مهر اظهار داشت: پیرو دریافت گزارش‌هایی مبنی بر هجوم سوسک به برخی مناطق استان قزوین موضوع از طرق مرکز بهداشت شهرستان تاکستان مورد بررسی قرار گرفت و زوایای مختلف آن مورد ارزیابی قرار گرفت.

 

سوسک‌های سیاه گندم بی خطر است

مهدیخانی تصریح کرد: این حشرات که به سوسک سیاه گندم معروف است در ردیف حشرات آفتی نیست و هیچ آُسیبی به غلات و گندم نمی‌رساند و معمولاً بعد از بارندگی‌های فراوان و گرم شدن هوا دیده می‌شوند.

 

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین یادآور شد: امسال در کوتاه مدت ۸.۵ درصد و میانگین دراز مدت ۴۲ درصد بارش‌های استان افزایش یافته و مشاهده این پدیده‌ها عادی است و نگرانی ندارد.

 

وی اضافه کرد: این حشرات معمولاً در مراتع زندگی می‌کنند و دیده می‌شوند و علاقه زیادی به نور دارند و با خاموشی هوا به سمت نور حرکت می‌کنند که به همین دلیل ورود آنها به مناطق شهری و روستایی بیشتر شده است.

 

مهدی خانی اظهار داشت: مشاهده این سوسک‌ها در مناطقی از شهرهای شال، اسفرورین، تاکستان و بویین زهرا بیشتر از مناطق دیگر است و شاید فقط برای مردم مشاهده آنها کمی خوشایند نباشد اما هیچ خطر و آُسیبی ندارد.

 

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: این حشرات هیچ خطری ندارند و عمر آنها کمتر از ۴۰ روز است و نیازمند سمپاشی نیست اما به دلیلی نگرانی مردم و درخواست‌هایی که برای نابودی آنها واصل شده جلسه‌ای تشکیل خواهد شد تا در صورت لزوم برای سمپاشی اقدام شود.

 

وی اظهار داشت: در این شرایط جوی و گرم شدن هوا افزایش مشاهده حشرات طبیعی است که در سال گذشته هم شاهد پروانه‌هایی در استان بودیم.

 

مهدیخانی اضافه کرد: با توجه به افزایش بارش‌ها انتظار می‌رود امسال با پدیده‌هایی چون افزایش کنه، تب کنگو باشیم که برای مقابله با آن آمادگی داریم.

 

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین یادآور شد: در صورتی که جمیعت سوسک‌ها امروز هم کاهش پیدا نکند و مردم نگران باشند، با همکاری فرمانداری، جهاد کشاورزی، اداره دامپزشکی و آتش نشانی برای سمپاشی اقدام خواهیم کرد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------