سازمان جنگل‌ها: علاوه بر چوب جنگل‌های هیرکانی، «خاک آن هم قاچاق می‌شود» اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,جنگل
معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: سازمان جنگل‌ها برای جلوگیری از تخریب جنگل‌ها و بویژه تخریب خاک با هیچ کس تعارف ندارد زیرا این سازمان متولی امنیت زیستی کشور است.

به گزارش ایلنا، عباسعلی نوبخت صبح امروز در یک برنامه تلویزیونی به اهمیت جهانی جنگل‌های شمال ایران پرداخت و اظهارکرد: این جنگل‌ها از قدیمی‌ترین جنگل‌های پهن برگ جهان هستند که در چهار دوره یخبندان بسیاری از جنگل‌ها و پوشش گیاهی دنیا از بین رفت اما این جنگل‌ها مقاوم و پایدار باقی مانده‌اند.

 

نوبخت افزود: خاک جنگل شمال مثل اسفنج عمل می‌کند و هر هکتار جنگل شمال سالانه قادر است ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ مترمکعب آب را در خود ذخیره کند.

 

وی درباره برداشت خاک از جنگل گفت: این حساسیتی که نزد منابع طبیعی وجود داشت اکنون بیشتر شده است.

 

نوبخت افزود: برای تشکیل یک سانتی متر خاک صدها سال زمان نیاز است تا ایجاد شود و همین یک جمله هم برای سازمان جنگل‌ها و هم برای مردم ما کافی است تا برای حفاظت از خاک جنگل عزم جدی داشته باشیم.

 

وی با بیان اینکه شدت برداشت خاک به این اندازه‌ای که به آن پرداخته شده نیست، خاطرنشان کرد: منکر برداشت خاک از جنگل نیستیم و کسانی هستند که در پرورش گل و گیاه از خاک و لاش برگ‌های جنگلی استفاده می‌کنند و ممکن است چندین گونی خاک مرغوب جنگلی را جابجا کنند و به دیگران بفروشند اما اینکه خاک جنگل را تاراج کنند و قاچاق می‌کنند، یگان حقاظت منابع طبیعی دقت کافی را داشته و به شدت با تخریب کنندگان منابع طبیعی و قاچاقچیان چوب برخورد می‌کند.

 

نوبخت به ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و گفت: بر اساس این قانون اگر کسی سبب تخریب اراضی جنگلی و مرتعی شود از یک ماه تا یک سال به حبس محکوم می‌شود.

 

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها همچنین یادآور شد: در سال‌های اخیر سازمان‌های مردم‌نهاد، تشکل‌ها، رسانه‌های گروهی و نهادهای آموزشی و ترویجی منابع‌طبیعی فرهنگ‌سازی قابل توجهی درسطح جامعه انجام داده‌اند در نتیجه امروز فرزندان بسیاری از کسانی که دست‌اندازی به عرصه‌های منابع‌طبیعی کرده‌اند عامل بازدارندگی تخریب منابع‌طبیعی و بویژه جنگل‌ها شده‌اند.

 

نوبخت عرصه‌های منابع‌طبیعی کشور را بسیار وسیع و گسترده خواند و یادآور شد: برای تامین اعتبارات لازم و تامین نیروی انسانی متخصص باید برنامه‌های لازم انجام شود.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود مساحت جنگل‌های شمال کشور را ۲ میلیون و ۴ هزار هکتار اعلام کرد و خاطرنشان کرد: اگر منابع طبیعی کشور را به عنوان یک انگشتر در نظر بگیریم، جنگل شمال نگین این انگشتر است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------