عزاداري زير سقف بسته؛ ممنوع! اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,مراسمات عزاداری محرم

 

مراسمات عزاداری محرم آغاز شد و آنطور که وزارت بهداشت اعلام کرده، برگزاری مراسمات عزاداری در فضاهای بسته و مسقف ممنوع است و باید همه عزاداران ماسک بزنند و فاصله‌گذاری فیزیکی را رعایت نمایند، اما در شب‌های گذشته برخی از هیات‌ها و حسینیه‌ها این موضوع را رعایت نکردند و همانطور که در تصاویری در شبکه‌های اجتماعی از مراسمات عزاداری در دو روز گذشته منتشر شده، برخی عزاداران ماسک ندارند و فاصله‌گذاری را رعایت نکرده‌اند. به‌عنوان مثال در خیابان بهشت، مراسمی برگزار شده که در آن افراد مختلف با گذاشتن دست بر شانه یکدیگر حلقه‌ای شکل داده‌اند و با وجود ممنوعیت طبل و سنج استفاده از آنها به چشم می‌خورد.

 

این درحالی است که وزارت بهداشت در آستانه محرم اعلام کرد: «نظر قاطع این وزارتخانه این است که مراسم پرجمعیت در محرم ممنوع باشد، به‌ویژه در محیط‌های سربسته که قاطعانه و محکم با آن مخالفت می‌کنیم». در دستورالعمل وزارت بهداشت همچنین حرکت هیات‌ها از یک هیات به یک هیات دیگر ممنوع اعلام شد. طبق اعلام وزارت بهداشت و درمان، ۱۱۴ شهرستان در سراسر کشور در وضعیت قرمز و ۱۳۳ شهرستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

 

در این شرایط سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اینکه مسئول اجرای این دستورالعمل، سازمان تبلیغات اسلامی است گفت: این سازمان با تشکیل کارگروه مراسم عزاداری، تحت نظر کمیته امنیتی اجتماعی و انتظامی ستاد مدیریت بیماری کرونا، نسبت به اجرای دقیق و نظارت بر دستورالعمل‌‌های بهداشتی یادشده اقدام خواهد کرد. سیما سادات لاری با اشاره به مراسم خاص عزاداری در برخی استان‌‌های کشور خاطرنشان کرد: مراسمی مانند یوم‌‌العباس در زنجان، نخل‌‌گردانی در یزد، تشت‌‌گذاری در اردبیل، شیرخوارگان حسینی و… به‌دلیل تجمع ممنوع است و پیشاپیش از اعلام آمادگی مسئولان محترم هیات‌‌ها بر امتناع از برگزاری این مراسم تقدیر و تشکر داریم.

 

روز گذشته مرکز رسيدگي به امور مساجد استان تهران با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد:«باتوجه به تصميم ستاد ملي مقابله با کرونا، برگزاري عزاداري در مساجد به‌دليل مسقف‌بودن ممنوع است.

 

همچنين اين مرکز در اطلاعيه دومي خطاب به ائمه جماعت استان تهران آورده است: برگزاري مراسم عزاداري در مساجدي که امکان بهره‌برداري از فضاهاي باز و غيرمسقف را دارند، با رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي، بلامانع و مورد تاکيد است» اين اطلاعيه در شرايطي منتشر شده که در آن اشاره‌اي به حسينيه‌ها و هيات‌هاي مسقف نکرده است، اما همزمان احمد جنيدي، رئيس مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: پروتکل‌هاي مراسم عزاداري محرم پس از تصويب در ستاد ملي مقابله با کرونا، توسط وزارت کشور به استانداري‌ها و توسط وزارت بهداشت به دانشگاه‌هاي علوم پزشکي ابلاغ شده و بر اين اساس، برگزاري مراسم در فضاي سربسته به هيچ‌عنوان مطرح نيست و فقط در فضاهاي باز بايد برگزار شود.

 

وي همچنين اعلام کرده است که دسته روي و نخل گرداني نخواهيم داشت. حسين ذوالفقاري رئيس کميته امنيتي انتظامي ستاد ملي مقابله با کرونا نيز روز چهارشنبه در اين رابطه گفت: طبق نظر کارشناسي وزارت بهداشت، برگزاري مراسم در فضاي سربسته خطر شيوع کرونا را افزايش مي‌دهد و برگزاري مراسم عزاداري محرم در فضاي بسته ممنوع است. عليرضا رئيسي معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نيز روز سه‌شنبه در نشست خبري ويدئوکنفرانس با خبرنگاران در همين رابطه گفته بود: هرگونه برگزاري مراسم عزاداري در فضاهاي بسته ممنوع است و از مردم مي‌خواهيم در طرح «هر خانه، يک حسينيه» مشارکت کنند تا اجازه ندهيم حتي يک عاشق اباعبدا... الحسين (ع) تب کند.

 

فضاهاي شهري، حسينيه مي‌شوند

در اين بين، محمدمهدي تندگويان معاون وزارت ورزش و جوانان از تبديل خانه‌هاي جوانان به خانه‌هاي حافظان سلامت عزاداران خبر داد و گفت: خانه‌هاي جوانان در سراسر استان‌ها و شهرستان‌هاي کشور، تبديل به خانه‌هاي حافظان سلامت عزاداران حسيني مي‌شود. همچنين شهرداري تهران از هيات‌ها و حسينيه‌ها درخواست کرده که مراسمات‌ دهه اول محرم را در فضاهاي روباز شهري برگزار کنند و اين فضاها به‌صورت رايگان به هيات‌ها واگذار مي‌شود. شرط واگذاري اين فضاها به هيات‌ها، رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي وزارت بهداشت و ستاد ملي مقابله با کرونا است. پيروز حناچي، شهردار تهران نيز با اشاره به شعار امسال هر خانه يک حسينيه است‌، گفت: امسال نسبت به سال‌هاي گذشته محرم متفاوتي را در پيش داريم.

 

سامانه‌اي متفاوت براي عزاداري

هيات‌آنلاين براي بسياري از هياتي‌ها نام آشنايي‌است، سامانه‌اي که با فعاليت منسجم و حرفه‌اي، امکان عزاداري، شرکت در مراسم مذهبي، زيارت مجازي و بسياري فعاليت‌هاي فرهنگي را در بستر فضاي مجازي فراهم کرده است. وقتي وارد اين سامانه شويد، مي‌توانيد از ميان برنامه‌هاي متنوع آن دست به انتخاب بزنيد. هيات‌هاي مذهبي مختلف در اين سامانه، حساب کاربري مشخصي دارند و سخنراني‌ها و عزاداري‌هاي خود را از اين طريق به شکل زنده پخش مي‌کنند. هدف فعاليت اين رسانه تسهيل دسترسي به محتواهاي مذهبي و رويدادهاي زنده در زمان شيوع کروناست. تا به حال بيش از 400هيات در اين سامانه ثبت‌نام کرده‌اند و اين يعني در هر ساعت از شبانه‌روز، مي‌توان در اين فضا در مراسم‌هاي مذهبي مجازي شرکت کرد. يکي ديگر از خلاقيت‌هاي صورت گرفته براي محرم پيش‌رو، راه‌اندازي نخستين تلويزيون اينترنتي هيات‌هاست.

 

«محفل» به‌عنوان نخستين و تنها تلويزيون اينترنتي هيات‌ها همه خدماتش را به‌طور رايگان به مخاطبانش ارائه مي‌کند و به‌‌دنبال آن است که به‌عنوان يک شبکه مردمي، خوراک محتوايي خود را از طريق محفل‌هاي مردمي تامين کند بنابراين همه مجالس، هيات‌ها، حسينيه‌ها و مساجد مي‌توانند به‌صورت رايگان از اين شبکه استفاده کنند. محفل به‌صورت بيست و چهار ساعته پخش برنامه خواهد داشت، ضمن آنکه مخاطبان امکان دسترسي به آرشيو مورد علاقه خود را دارند و اين فرصت خوبي براي افراد و خانواده‌هاست که با اتصال به فضاي هيات‌ها از مجالس مختلف در سراسر کشور در هر ساعت از شبانه‌روز، بهره‌مند شوند. هيات‌ها مي‌توانند ضمن اعلام برنامه‌هاي خود براي اطلاع‌رساني در شبکه محفل، فايل تصويري يا صوتي مراسم خود را براي پخش در اختيار اين تلويزيون اينترنتي قرار دهند يا درخواست خود براي پخش زنده را به اين شبکه اعلام کنند تا پس از بررسي‌هاي فني امکان پخش زنده براي آنها فراهم شود. اين شبکه امکان پخش همزمان برنامه‌ها از صفحات مجازي هيات‌ها را نيز فراهم کرده است.

 

آخرين آمار شيوع کرونا

در اين شرايط سخنگوي وزارت بهداشت از شناسايي 2279 مبتلاي جديد به ويروس کرونا از پنج‌شنبه (30 مرداد) تا جمعه (31 مرداد 99) خبر داد. به گفته سيما سادات لاري تعداد کل مبتلايان در کشور به 352‌هزار و 558 نفر رسيده است که از اين تعداد 304‌هزار نفر و 236 نفر بهبود يافته‌اند. همچنين در اين مدت 139 نفر از هموطنان به‌دليل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند و مجموع کل فوتي‌ها به 20‌هزار و 264 نفر رسيده است. همچنين 3869 نفر در وضعيت شديد اين بيماري در بخش مراقبت‌هاي ويژه بستري هستند.

 

 آرمان ملی/ وحید استرون  

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------