نماینده چابهار: باید از فرط شرم بمیریم! اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,محروم ترین نقاط کشور
نماینده مردم چابهار، نیکشهر، قصرقند و کنارک در مجلس شورای اسلامی گفت: استان سیستان و بلوچستان در حوزه آب فاصله معناداری با محروم ترین نقاط کشور دارد و فریاد تشنگی مردم این منطقه سال ها است به بلندای خود و آسمان رسیده است. 

معین الدین سعیدی اظهار داشت: مشکلات زیاد مردم جنوب سیستان و بلوچستان در حوزه آب، برای همگان مشهود است اگرچه تلاش های انجام شده برای حل مشکلات مردم منطقه را هم نباید نادیده گرفت اما حجم نارسایی‌ها به گونه ای است که راه‌های نرفته در این نقطه از کشور بیش از راه‌ه‍ای رفته است.

 

هیچ کس نمی تواند ساحت زن بلوچ را خدشه دار کند

او در پاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا درباره حواشی صحبت‌های این نماینده در جلسه کمیسیون عمران مبنی بر «خود‌کشی یک زن پس از تن فروشی او برای تامین آب آشامیدنی فرزندانش»، گفت:«این اتفاق حدود 4 سال پیش افتاد و یک مورد نادر است، اما همین یک مورد نادر هم کفایت می‌کند. افرادی چون من باید از فرط شرم بمیریم. هیچکس نمی تواند ساحت زن بلوچ را خدشه دار کند. نجابت زن بلوچ در ادوار تاریخی برای همگان مشخص بوده و زبانزد عام و خاص است اما این مورد کاملا استثنایی می تواند تلنگری برای تمام مسئولان بویژه وزارت نیرو باشد.»

 

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی می گوید: عمده پروژه های حوزه آب رسانی در بلوچستان به صورت نیمه کاره رها شده‌اند و فریاد تشنگی این مردم سال‌های سال است که به بلندای خود رسیده و با یک مطالبه‌گری فنی، اصولی و کارشناسی منطبق بر منطق، موضوعات آب جنوب استان را پیگیری خواهیم کرد.

 

او افزود: پس از مطرح کردن مشکلات مردم در کمیسیون عمران، وزیر نیرو طی مصاحبه ای اعلام کرد تا پایان سال مالی 99 بیش از 150 هزار نفر از مردم جنوب استان از نعمت آب بهره مند خواهند شد حال باید منتظر ماند و دید که این اتفاق انجام می شود یا خیر؟

 

مردم هنوز هم از هوتگ آب می خورند

سعیدی در ادامه به صحبت های اخیر استاندار سیستان و بلوچستان مبنی بر عدم استفاده روستاییان از آب هوتگ‌ها {گودال هایی که از آب باران پر شده و انسان و دام به طور مشترک از ان استفاده می کنند} واکنش نشان داد و گفت: متاسفانه در بسیاری از روستاهای دشتیاری و روستاهای دیگر، مردم هنوز هم از آب هوتگ‌ها استفاده می کنند. زیرا آبرسانی سقایی در بسیاری از مناطق، مناسب نیست و مردم برای تامین آب مصرفی خود مجبور به استفاده از همین آب هوتگ‌ها هستند که بر اهمیت این موضوع در کمیسیون عمران تاکید کرده‌ام.

 

او افزود: در سال‌های گذشته پروژه‌های خوبی در حوزه آب در استان آغاز شد اما متاسفانه بخشی از این پروژه‌ها به دلیل نظارت ضعیف، نیمه‌کاره رها شده‌اند و شاید در مناطقی که این پروژه‌ها صرفا روی کاغذ تعریف شده اند را به عنوان شاخص دسترسی در نظر گرفته‌اند و باید از خود آقای استاندار بپرسید که بر اساس چه معیاری گفته‌اند که از آب هوتگ دیگر استفاده نمی شود‌.

 

او افزود: ۳ سد بزرگ استان شامل سد پیشین، زیردان و سد کهیر در جنوب استان قرار دارد که سد کهیر فقط ۸۵ درصد آن تکمیل شده،که پیگیر تکمیل باقیمانده این پروژه ها هستیم. اجرای خطوط برای انتقال آب به پایین دست سد‌ها هم هنوز تمام نشده و بسیاری از این روستاها هم شبکه آب کشاورزی ندارند.

 

او در خصوص پروژه مجتمع آبرسانی به روستاهای پایین دشت سد زیردان گفت: بخشی از مجتمع آبرسانی ۲۶۱روستایی پایین دست سد زیردان نیز تکمیل شده هر چند در بخش تصفیه خانه مشکلات زیادی وجود دارد و بسیاری از روستاها هنوز هم مشکل آب دارند. در مجتمع تلنگ پلان و پیش سهراب هم با وجود بهره برداری نیمه کاره سال ۹۸ هنوز به شبکه آب وصل نیست و اگر آبی هم دارد آبی است که تصفیه شده نیست.

 

 ایلنا

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------