X

آخرین اخبار جامعه


برنامه‌های احیازاینده رود،اخبار جدید،اخبار روز

جریان دائمی زاینده‌رود؛ فقط در حد شعار/ چرا برنامه‌های احیا اجرایی نمی‌شود؟

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: اخباری که در خصوص افزایش قیمت بنزین در فضای مجازی پخش شده، شایعه است. منیره…

بازار داغ سفرهای نوروزی با مجوزهای تردد قلابی/آغاز سفرهای ریلی نوروزی از امروز سفرهای نوروزی,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی
در حالی که از ماه‌های گذشته مجوز تردد بین شهری در شرایط خاصی صادر می‌شد اما شاهد آن هستیم که برخی از افراد مجوزهای تردد را با قیمت‌های نجومی برای خودروها صادر می‌کنند. 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، این روزها برای انجام سفر با خودروی شخصی در بسیاری از مناطق از جمله شهرهای قرمز و نارنجی نیاز به دریافت مجوز است که البته به گفته مسئولان وزارت کشور از ماه‌های گذشته هیچ مجوزی برای ورود خودروها به شهرهای قرمز صادر نمی‌شود اما گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که برخی از افراد اقدام به فروش مجوز تردد به شهرهای مختلف آن هم با قیمت های نجومی می‌کنند.

 

با نزدیک شدن به سفرهای نوروزی هم اکنون بازار این مجوزها بسیار داغ شده که البته فروشندگان این مجوزها هم اعلام کرده‌اند که امروز آخرین مهلت برای صدور این مجوزها است. با سخت گیری‌هایی که این روزها برای سفرهای نوروزی آن هم برای شهرهای مختلف از جمله قرمز و نارنجی می‌شود بازار فروش این مجوزها برای ورود خودروهای شخصی به شهرهای مختلف داغ شده و در برخی از مواقع هم قیمت‌های این مجوزها سر به فلک می‌کشد.

 

 سفرهای نوروزی,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی

در همین رابطه یکی از خریداران این مجوزها در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه از ماه پیش فردی برای فروش مجوز به محل کسب ما مراجعه کرد، گفت: در ابتدا باور نکردیم و گفتیم این مجوزها تقلبی است و ممکن است حتی در بین راه، پلیس راهور هم مانع ورود ما به شهر مورد نظر شود.

 

او ادامه داد: اما بعد از دیدن مجوز و آرام سربرگ از اعتبار این مجوز مطمئن شدیم.

 

این فرد تاکید کرد: نرخ این مجوز ۲۰۰ هزار تومان است و مدت اعتبار آن بین یک تا دو ماه است که البته برای شهر و یا افزایش مدت اعتبار این طرح نرخ‌ها متفاوت است.

 

براساس این گزارش طبق آخرین آمار منتشر شده با توجه به شیوع گسترده ویروس جهش یافته کرونا در استان خوزستان ۱۱ شهرستان این استان در وضعیت قرمز کرونایی هستند که با توجه به کاهش شهر‌های نارنجی و آبی در هفته‌های اخیر با ۳۱ شهرستان نارنجی، ۲۵۲ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی مواجه هستیم. 

 

شهر‌های آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

 

همچنین شهرهای ارومیه، اشنویه، خوی، ماکو،   نقده  در استان آذربایجان غربی، شهرضا در استان اصفهان، امیدیه، ایذه، باغ ملک، حمیدیه، شوش، هفتکل،  هندیجان و اندیمشک در استان خوزستان، دهلران در استان ایلام، دامغان و شاهرود در استان سمنان، پاسارگارد، گراش، لامرد، خنج و مهر در استان فارس، سیرجان در استان کرمان، کهگیلویه و گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد، گرگان در استان گلستان، رودبار و رودسر در استان گیلان، آمل، رامسر و ساری در استان مازندران و خمین در استان مرکزی شهر‌های با وضعیت نارنجی کرونا در هفته آینده هستند.

 

با وجود آنکه به گفته وزیر کشور ورود و خروج خودروها به شهرهای زرد و آبی مشکلی ندارد و خودروهای شخصی می‌توانند به این شهرها سفر کنند اما شاهد آن هستیم که فروشندگان این مجوزها با اعلام اینکه از فردا سخت گیری بیشتر می‌شود و ممکن است اجازه تردد به خودروها را ندهند بازار داغی در این بین ایجاد می‌کنند.

 

گفتنی است، امیدوارم هرچه سریعتر با تشدید نظارت و بازرسی‌های مختلف مانع تشدید شیوع ویروس کرونا شویم و البته از همه مهم‌تر مانع کلاهبرداری‌هایی شویم که از این طریق از مردم آن هم در این شرایط خاص می‌شود.

 

آغاز سفرهای ریلی نوروزی از امروز/ استعلام سه مرحله‌ای از مسافران راه آهن

معاون مسافری راه آهن گفت: از امروز (۲۵ اسفند) سفرهای نوروزی با راه آهن آغاز می‌شود و در این ایام نظارت‌ها بیشتر خواهد شد.

 

میر حسن موسوی معاون مسافری راه آهن در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران، با بیان اینکه شرکت‌های مختلف حمل و نقلی از همان ابتدا اقدامات لازم و دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا را در تمامی بخش‌های مختلف در رابطه با رعایت فاصله گذاری اجتماعی در کوپه‌ها را انجام داده‌اند، گفت: در ایام نوروز و با توجه به تشدید مسافرت‌ها فاصله گذاری اجتماعی در تمامی مسیرها رعایت و با حضور مسئولانی از وزارت بهداشت از ورود مسافران کرونایی جلوگیری می‌شود‌.

 

او با بیان اینکه همانند گذشته که در اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا پیشتاز بودیم و همه دستورالعمل‌ها را در ایستگاه‌های راه آهن، نمازخانه‌ها، سرویس‌های بهداشتی و در داخل قطار به دقت اجرایی کردیم، اظهار کرد: با وجود آنکه طرح فاصله گذاری اجتماعی باعث شده، شرکت‌های ریلی تعداد پذیرش مسافرانشان به ۵۰ درصد کاهش پیدا کند اما این شرکت‌ها همکاری خوبی با شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران داشتند و طرح فاصله گذاری اجتماعی به دقت در راه آهن اجرا شد که در حال حاضر می‌توان گفت در یک کوپه ۴ نفره تنها دو نفر حضور دارند و این یکی از شیوه نامه‌هایی است که به ما ابلاغ شده است.

 

موسوی با بیان اینکه همه دستور العمل‌ها ابلاغ شده به صورت هفتگی و روزانه به زیرمجموعه‌های راه آهن ابلاغ شده و اجرا می‌شود، گفت: در زمینه استفاده از ماسک هم باید بگویم تاکنون از همه شرکت‌های ریلی خواسته‌ایم در بسته‌های ارائه شده به مسافر حتما ماسک را قرار بدهند و اگر برخی اوقات و بعضی از مسافران در طول سفر دقایقی ماسکشان را برداشتند با حفظ احترام تذکرات لازم برای استفاده از ماسک به آنها داده شود، چرا که خودمان را از نظر قانونی و اخلاقی برای اجرای شیوه نامه‌ها متعهد می‌دانیم.

 

او تاکید کرد: همچنان در کوپه های ۴ نفره که خانواده نیستند ۲ نفر و در کوپه های ۶ نفره هم سه نفر حضور دارند.

 

معاون مسافری راه آهن با بیان اینکه از فردا سفرهای نوروزی در بخش حمل و نقل ریلی آغاز می‌شود و با توجه به آنکه پیک سفر در روزهای پایانی سال از امروز آغاز می‌شود و بنابراین در سه مرحله مسافران را از لحاظ آنکه تست کرونای آنها مثبت و یا منفی باشد بررسی می‌کنیم، گفت: در سه مرحله از سامانه وزارت بهداشت برای متقاضیان خرید بلیت استعلام صورت می‌گیرد به این صورت که اگر فردی بلیت قطار خریداری کرد در زمان خرید بلیت با کد ملی استعلام از سامانه بهداشت انجام می‌شود.

 

موسوی اظهار کرد: در مرحله دوم اگر فردی برای چند روز بعد بلیت خریداری کند مجدد در روز سفر استعلام انطباق کد ملی با سامانه وزارت بهداشت انجام می‌شود و اگر نام فرد در سامانه وزارت بهداشت به عنوان بیمار کرونایی ثبت شده بود به او اطلاع رسانی کرده و می‌خواهیم به ایستگاه نیاید.

 

معاون مسافری راه آهن توضیح داد: مرحله سوم در روز مسافرگیری است که باز هم از طرف مسئولان قطار استعلام از سامانه وزارت بهداشت انجام می‌شود و اگر مسافری استعلام کرونایش مثبت شد از قطار پیاده خواهد شد.

 

معاون مسافری راه آهن اظهار کرد: همچنین در ایستگاه‌ها غربالگری داریم و استفاده از ماسک اجباری است، کوپه‌ها قبل از مسافرگیری پلمب می‌شوند.

 

او همچنین درباره آخرین وضعیت استان خوزستان هم گفت: انجام تست کرونا در استان خوزستان تا زمانی که ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده باید انجام شود و مسافرانی که از این استان خارج می‌شوند حتما باید تست pcr منفی همراه خود داشته باشند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------