بازگشایی حضوری همه مدارس از اول آبان ماه!مدارس ,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی
مدیر کل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره بازگشایی مدارس توضیح داد.   

به گزارش ایلنا، محمد محسن‌بیگی مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره زمان بازگشایی مدارس بیان کرد: هنوز جزئیات کار از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نشده است. با توجه به وضعیت فعلی بیماری فعلا تصمیمی برای بازگشایی حضوری گرفته نشده است. 

 

وی در ادامه گفت: سال تحصیلی از اول مهر آغاز خواهد شد، اما آموزش‌ها به صورت غیرحضوری هستند. تا اینکه وضعیت این ویروس به ما اجازه بدهد با نظر و تایید ستاد ملی مقابله با کرونا یک زمان مشخص برای آموزش حضوری در نظر گرفته شود. به نظر می‌آید با وضعیت فعلی حداقل در مهرماه آموزش حضوری نخواهیم داشت. اگر شرایط مناسب‌تر شود ممکن است از آبان سال ۱۴۰۰ به شکل مدیریت‌شده مدارس برای کلاس حضوری بازگشایی شود، اما اگر باز هم مشکل داشته باشیم، امکان تأخیر مجدد وجود دارد. 

 

محسن‌بیگی افزود: هم‌اکنون با قطعیت می‌توانیم بگوییم که در مهرماه آموزش حضوری نیست، اما اینکه وضعیت آبان چطور باشد، بستگی به وضعیت ویروس کرونا و تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا دارد. 

 

آماری از ابتلای دانش‌آموزان به کرونا نداریم

این مسئول در پاسخ به این سوال که آیا در دوران کرونا بیماری‌های دانش‌آموزان توسط معاونت سلامت آموزش و پرورش مورد رصد قرار گرفت، گفت: البته از آمار و ارقام اطلاعات چندانی نداریم. زیرا این مدت دسترسی دقیقی به دانش‌آموزان نداشته‌ایم، اما واقعیت این است که خیلی از فعالیت‌ها در حوزه مسائل بهداشتی با شیوع کرونا تحت شعاع قرار گرفته است. 

 

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: به عنوان مثال قبلا مواردی که در بحث مکمل‌یاری از جمله قرص آهن و ویتامین دی برای دانش‌آموزان دختر انجام می‌شد، از زمان کرونا تاکنون تامین نشده است. زیرا هم مدارس تعطیل بودند و هم وزارت بهداشت نتوانست آن‌ها را تامین کند. پس قطعا این بخش هم آسیب دیده است. 

 

وی افزود: همچنین خیلی از خدمات دندانپزشکی که در حوزه دانش‌آموزان انجام شده است، با توجه به تعطیلی مدارس تعطیل شدند. در حال حاضر ما بیشتر کارهای آموزشی در کانال شبکه دانش‌آموزی شاد را انجام می‌دهیم. به عنوان مثال در بحث تغذیه، بهداشت و مراقبت فردی مطالبی در شاد بارگذاری شده است. اما چون به شکل حضوری به دانش‌آموزان دسترسی نداریم. بنابراین این اقدامات به گونه‌ای تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. 

 

۷۰ درصد مدارس مراقب یا مربی بهداشت ندارند

محسن‌بیگی درباره ضرورت تامین مراقبت بهداشت در مدارس با توجه به گسترش کرونا در کشور گفت: ما در ساختارهای جدید اعلام کرده‌ایم که مدارس، فضایی را به عنوان اتاق بهداشت داشته باشد البته برخی از مدارس قدیمی هم اتاق بهداشت تعبیه کرده‌اند و یک سری تجهیزات و امکانات اولیه در نظر گرفته‌اند اما مشکل اصلی ما نبود مربی بهداشت است. اگر اتاق بهداشت باشد ولی مربی بهداشت نباشد چه فایده‌ای دارد؟ برای جذب مربی بهداشت مجوز را ندادند و ۷۰ درصد مدارس مراقب و یا مربی بهداشت ندارند. 

 

وی افزود: ما در حوزه آموزش و پرورش برای تامین و جذب نیروهای مربی بهداشت درخواست داده‌ایم اما سهمیه در این زمینه محدود است تامین نیرو و سهمیه بین سایر بخش‌ها تقسیم‌بندی می‌شود. ما در کشور حدود ۱۰ هزار مراقب سلامت کم داریم در حالی که سهمیه برای جذب هزاران نفر را به ما می‌دهند. 

 

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش گفت: ما از ستاد مقابله با کرونا درخواست کرده‌ایم برای این مسئله به طور ویژه مصوبه‌ای در نظر بگیرند، حال نمی‌دانم آیا تایید شود یا خیر؟ اگر مصوب شود به طور ویژه چند هزار نفر دیگر به شکل جداگانه به عنوان مربی بهداشت از طریق آزمون جذب می‌شوند و با همین شیوه مشکل حل خواهد شد. 

۸۰ تا ۸۵ درصد فرهنگیان واکسن دریافت کردند

 

محسن بیگی در خصوص واکسیناسیون معلمان هم گفت: فاز اول واکسیناسیون معلمان تمام شده و بیش از ۸۰ تا ۸۵ درصد مراجعه‌کنندگان واکسن را دریافت کرده اند. البته برخی افراد نیز برای واکسیناسیون ممنوعیت و محدودیت داشتند که نتوانستند واکسن را دریافت کنند. مثل زنان باردار یا افراد بیمار. واکسیناسیون دوز دوم هم از هفته جاری شروع می‌شود.

 

گفتنی است درباره زمان بازگشایی حضوری مدارس، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز اظهار کرد: پیش‌بینی من این است که از اول آبان همه مدارس و از اول مهر ماه ٣٠ تا ۴٠ درصد مدارس به صورت حضوری بازگشایی شوند.

 

علیرضا رئیسی گفت: دیروز مصوب شد تا اهتمام بر بازگشایی مدارس به صورت حضوری باشد و واکسیناسیون معلمان و والدین و سرویس مدارس و کادر مدارس انجام شود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------