انتقاد تند محمود فکری از مدیران استقلال:‌ چرا قهرمان نشدید؟/ نکونام: این جام تقدیم به همه مردم خوزستانمحمود فکری،اخبار ورزشی،خبرهای ورزشی
سرمربی سابق استقلال حرف‌های زیاد و جالبی در مورد این تیم دارد که خواندنی هستند.

به گزارش ایلنا، محمود فکری فصل پر چالشی را در فوتبال ایران پشت سر گذاشت و با استقلال شروع کرد و در شرایط سختی از این تیم جدا شد و سپس به نفت مسجد سلیمان رفت و با وجود شروع خوبی که در این تیم داشت کار در هفته‌های پایانی گره خورد و برخی حواشی هم به وجود آمد تا در نهایت در هفته آخر موفق شد تیم را در لیگ برتر نگه دارد. فکری را همیشه به صراحت لهجه و صداقت در کلام می‌شناسیم و در طول دوران بازی هم بارها از این خصیصه ضربه خورده ولی هیچ وقت تغییر رویه نداده است و حالا هم هرچه در دلش می‌گذرد را صادقانه بر زبان می‌آورد. گفتگوی او در مورد مسائل فصل گذشته تا امروز با ایلنا قطعاً خواندنی خواهد بود.

 

* ابتدا از نفت مسجد سلیمان شروع کنیم. تیمی که در شرایط سخت تحویل گرفتید و در مقطعی با آن نتایج خوبی گرفتید و در نهایت با وجود همه مشکلات در لیگ برتر ماندید. چه شد که تیم خوب شما کارش به تلاش برای بقا رسید؟

ما بعد از اینکه رفتیم مسجد سلیمان چند بازی نتایج خوبی گرفتیم و تیم را در جدول بالا کشیدیم و از انتهای جدول جدا شدیم ولی متاسفانه بعد از آن برهه یک سری مشکلات مالی و مشخص نبودن منابع مالی به هر حال باعث شد تیم وارد بحران بشود و پس از آن تعطیلی طولانی مدت لیگ باعث شد که در 50 روز  فقط یک بازی انجام دهیم و این مقطع برای ما مشکل‌ساز شد. در این تعطیلی‌ها تیم‌هایی که مشکلات مالی دارند بیشتر ضربه می‌خورند و آزاردهنده می‌شود و این مسائل باعث شد چند بازی نتیجه نگیریم و کارمان سخت شد و به هفته‌های پایانی کشید. روز آخر خدا را شکر توانستیم بازی‌مان را ببریم و فصل را با پیروزی به پایان رساندیم و از اینکه ماندن در لیگ دست خودمان بود به خوبی استفاده کردیم و خدا را شکر تیم را لیگ برتری تحویل صاحبانش بدهیم و شرمنده مردم و مسئولین مسجدسلیمان نشویم.

 

* این مشکلاتی که می‌گویید با توجه به قوانین موجود برای تیم‌های زیر مجموعه وزارت نفت وجود دارد. چه راهکاری برای خروح از این مشکلات پیشنهاد می‌کنید؟

به هر حال مشکلی که وجود دارد این است که قوانینی که برای تیم‌های نفتی وجود دارد باید در مجلس اصلاح شود و اگر این موضوع امکان پذیر نیست این مشکلات ادامه خواهد داشت. اگر به دنبال حل مشکلات تیم‌های نفتی هستیم باید این قانون اصلاح شود چرا که تیم‌های پرطرفدار مثل نفت آبادان و نفت مسجد سلیمان که پرسابقه‌اند و مردم این شهرها با تیم‌هایشان زندگی می‌کنند. یک تیم مثل نفت تهران طرفدار آنچنانی نداشت، حالا درست است که تیم سازنده‌ای بوده و مفید بوده ولی پرطرفدار نبود و شهر پشتش نبود ولی این تیم‌ها شهرشان پشتشان هستند و امید مردم شهرشان هستند و نگاه ویژه‌تری لازم دارند. به هر حال به نظرم باید قوانین اصلاح شود و در غیر این صورت مشکلات حل نخواهد داشت. در مورد خودم باید بگویم که امروز جلسه‌ای با مسئولان داشتم و مسائل و مشکلات را با ایشان درمیان گذاشتم و باید دید در ادامه چه اتفاقاتی می‌افتد و چه پیش می‌آید. تیم مشکلاتی دارد که باید برطرف شود.

 

* با این اوصاف برنامه شما برای فصل بعد چیست؟ قصد دارید با نفت ادامه دهید و اگر چنین قصدی دارید شرایط‌تان برای ادامه همکاری چیست؟

باید تمام جوانب سنجیده شود و اگر شرایط برای کار کردن فراهم باشد ادامه دهیم و خدای نکرده جوری نشود که شرمنده مردم شویم. شرایط سخت است و رقابت با تیم‌هایی که هزینه‌های سنگینی انجام می‌دهند و با هزینه‌های اندک و بدون برنامه نمی‌توان با آنها رقابت کرد. امیدوارم یک سری اتفاقات خوب رخ دهد که تیم شکل بهتری پیدا کند و به امید خدا بتواند در لیگ زنگ تفریح سایر تیم‌ها نباشد.

 

* برویم کمی عقب تر و در مورد کل فصل بیستم صحبت کنیم که فصل سختی برای شما بود. بعد از نتایج درخشان در نساجی به استقلال آمدید و در آن مقطع سخت تیم را تحویل گرفتید و مشکلاتی ایجاد شد که بعد از آن به نفت مسجد سلیمان رسیدید. در استقلال شرایطی برای شما ایجاد کردند و جوری عنوان کردند که مثلا محمود فکری فرد مناسبی برای نیمکت استقلال نیست ولی نتایج شما با وجود همه مشکلاتی که الان هست و آن زمان هم بود بهتر از حال حاضر بود و تیم را با اختلاف 4 امتیاز از صدر جدول تحویل دادید. چرا این فضاسازی علیه شما شکل گرفت؟

فصل برای ما سخت نبود بلکه برای ما سختش کردند. شما نگاه کنید من با آن همه مشکلات شاید بتوانم بگویم یکی از بدترین تیم‌های استقلال را تحویل گرفتم و کار را شروع کردم و با توجه به تمام مشکلاتی که تیم داشت سرو شکل خوبی به آن دادیم و حتی به صدر جدول هم رسیدیم ولی انقدر سنگ اندازی کردند و مسائل و مشکلات ایجاد کردند که تیم را در نهایت از دستمان در آوردند و بعد از آن به مسجد سلیمان آمدیم و به نظرم کسی که توانایی کار کردن دارد هم می‌تواند در استقلال کار کند، هم می‌تواند در نفت مسجد سلیمان کار کند. کسی که کار را بلد است می‌تواند هرجایی کار کند. به هر حال خدا را شکر می‌کنم زمانی که در استقلال بودیم با تمام آن مشکلات و گرفتاری‌های شروع فصل و قبلش با همه گرفتاری‌ها تیم را جمع و جور کردیم و هیچ مربی در تاریخ استقلال به اندازه من مورد آزار و اذیت قرار نگرفت ولی با این حال خدا را شکر می‌کنم که نتایجی گرفتم که گرفتنش در آن شرایط کار هرکسی نبود. در شرایط آرامش و اینکه کسی کاری به کار آدم نداشته باشد نتایج خیلی بهتر از آن هم می‌شود گرفت ولی در مجموع آنجا قسمت و تقدیر ما اینچنین بوده است. حرف و حدیث در مورد استقلال خیلی زیاد است ولی بعد از آن به مسجد سلیمان رفتیم و تیمی که یکی از مدعیان سقوط بود را حفظ کردیم و لیگ برتری تحویل مسئولین و مردم شهر دهیم. در مجموع فصل خیلی سخت و عجیب و غریبی بود ولی به هر حال گذشت و تمام شد.

 

* به هر حال آن اعتمادی که باید به یک سرمربی می‌شد را برای شما صورت نگرفت.

در مورد عدم اعتماد باید بگویم مدیران تا جایی که توانستند حمایت کردند ولی فضای مسمومی که ایجاد کردند و همه مردم می‌دانند از کجا آب می‌خورد و خیلی نمی‌خواهم در موردش حرف بزنم ولی فضایی به وجود آوردند که تیم ضربه خورد. به نظرم استقلال شایستگی و توانایی این را داشت که این فصل حداقل یک جام بگیرد ولی خب متاسفانه فضای ایجاد شده مانع کار کردن ما شد و از طرف دیگر شاید مد نظرشان کادرفعلی بود ولی کادرفعلی هم عملکردش را دیدیم. اینکه می‌گویند ما چند هفته زودتر می‌رفتیم تیم قهرمان می‌شد خب ما لیگ را اینطور در نظر می‌گیریم که دیر رفتیم و شما جام ار از دست دادید، هر چند که ما با 4 امتیاز اختلاف تحویل شما دادیم و آن را به 11 امتیاز اختلاف رساندید. حالا جام حذفی را چه می‌گویید؟ جام حذفی را هم به خاطر دیر رفتن من از دست دادید؟ برخی از مردم ما متاسفانه خیلی راحت فریب می‌خورند و گوششان به سمت دروغ‌ها کشش بیشتری دارد تا واقعیت‌ها. آن عدم اعتمادی که گفتید هم از طرف یک سری از دوستان ایجاد شد و مدیریت که تا حد توان حمایت کرد و اگر بیشتر از آن از من حمایت می‌کردند خودشان باید می‌رفتند. به هر حال گذشت و باید ببینیم خدا چه می‌خواهد.

 

* یکی از مباحث پر سرو صدای امروز حکم سنگینی بود که کمیته انضباطی علیه امیر قلعه‌نویی صادر کرد. به عنوان یک مربی چه نظری در این خصوص دارید؟

خواهشی که از کمیته انضباطی دارم این است که خودشان را در جایگاه مربی قرار دهند. شاید آقای قلعه‌نویی در یک سری صحبت‌هایش تند رفته باشد ولی واقعاً همین آقای قلعه‌نویی بر اثر همین اشتباهات کارش به بیمارستان کشید. اعضای کمیته انضباطی و دوستانی که تصمیم ‌گیرنده هستند بدانند روی سرمربی چقدر فشار است و اگر یک داوری بیاید یک اشتباهی کند با توجه به  فسادی که متاسفانه در فوتبال ما هست حتی اگر سهوی باشد ذهن ها را درگیر می‌کند و به جاهای دیگر می‌برد. یک اشتباه شاید یک تیم را از قهرمانی باز بدارد و یک تیم را از سهمیه آسیایی بیاندازد و یک تیم دیگر را باعث سقوطش شود. به هر حال این اشتباهات داوران باید اینطور در نظر گرفته شود که یک سوت چقدر می‌تواند تاثیرگذار باشد. یک بازی معمولی است و تاثیر چندانی ندارد و می‌گوییم مهم نیست ولی یک بازی که تعیین کننده است و برای یک تیم حکم قهرمانی ممکن از صادر کند یا قهرمانی را از تیمی به نا حق بگیرد و این مسائل فشار زیادی را به سرمربی تیم وارد می‌کند و من فکر می‌کنم باید یک تجدید نظر روی حکم آقای قلعه‌نویی صورت بگیرد. من می‌دانم چقدر روی ایشان فشار است و چه شرایطی را پشت سر گذاشته و همان خطایی را هم که به عنوان خطای پنالتی گرفته شد را شما مقایسه کنید با دربی دور رفت که دست بازیکن پرسپولیس نیم متر باز بود و آن را خطا نگرفتند و اینجا توپ به کتف و یا پشت بازیکن می‌خورد و پنالتی اعلام می‌شود خیلی فشار روی مربی وارد می‌شود. وقتی حکم آقای قلعه‌نویی را دیدم خیلی ناراحت شدم که چرا چنین حکمی صادر شد و یک جاهایی شاید ایشان تند رفته باشد ولی چنین حکم سنگینی به نظرم درست نیست و آقای قلعه‌نویی مظلوم بوده و تیمش به شدت متضرر شده است و این است که من خواهش دارم تجدید نظری صورت بگیرد و اینچنین مربیان را با احکام سنگین این چنین که به خاطر فشار بازی و اشتباهات نفرات دیگر مواجه نکنند.

 

* یک تشکیلاتی به نام اتحادیه مربیان وجود داشته که در این مواقع می‌توانست وارد عمل شود. نظرتان چیست؟

اتحادیه مربیان را نمی‌دانم وجود دارد یا ندارد و به چه شکل است ولی در ایران هیچ چیز سرجایش نیست. در بازی نفت مسجد سلیمان و ذوب آهن اتفاقاتی می‌افتد و جالب اینجاست که بازیکنان متخلف به کمیته انضباطی می‌روند و شکایت می‌کنند و این اتفاقات در فوتبال ما جالب است.

 

* و سوال آخر. استوری شب گذشته شما هم خیلی پر حرف و حدیث بود. در مورد آن توضیح می‌دهید؟

استوری من چیز خاصی نبود. نمی‌دانم چرا عده‌ای به خودشان گرفتند. چرا مثلا پرسپولیسی‌ها به خودشان نگرفتند؟ مگر این طرفداران خاص در زمین غصبی چیزی خاک کردند که حالا این مطلب را به خودشان گرفتند؟ چرا پرسپولیسی‌ها و تراکتوری‌ها و... به خودشان گرفتند. یک جمله‌ای از طرف من بوده و حالا خوب بوده یا بد بوده را نمی‌دانم ولی باید توجه کنیم که از هر دستی بگیری از همان دست می‌دهی و دنیا دار مکافات است و اینجوری نیست که ما مردم و مسئولین را فریب دهیم ولی آن نظم طبیعت و خدا را نمی‌توانیم گول بزنیم. حالا اسمش کارما یا هر چیز دیگری است که به آن اعتقاد دارید بدانید این انرژی‌های بد به خودمان دیر یا زود برمی‌گردد. حالا شاید برخی به این مسائل اعتقاد ندارند و به رفتارهای خودشان ادامه می‌دهند و باید صبر کنند ببینند چه پیش می‌آید.

 

***

 

جواد نکونام قهرمانی در جام حذفی را به مردم خوزستان تقدیم کرد

ورزش سه نوشت: تیم فولاد خوزستان شب گذشته موفق شد در فینال جام حذفی مقابل استقلال در ضربات پنالتی پیروز شود و جام قهرمانی را بالای سر ببرد. جواد نکونام سرمربی تیم فولاد در پستی اینستاگرامی، به این قهرمانی واکنش نشان داد و با انتشار عکسی از کودک‌های خوزستانی در کنار جام قهرمانی حذفی نوشت: 

 

من خوزستان را اینطور تعریف می کنم:

«خ» یعنی خونگرم

«و» یعنی وفادار

«ز» یعنی زخم خوره

«س» یعنی سختی کشیده

«ت» یعنی تابان

«ا» یعنی استوار

«ن» یعنی نجیب

 

این جام را تقدیم به همه مردم خوزستان می‌کنیم، حتی آنها که انگار دوست نداشتند فولاد قهرمان شود

 

ما در کنار هم نشان دادیم آرزوهای‌مان بزرگتر از مشکلات‌‌مان است.

 

جواد نکونام،اخبار ورزشی،خبرهای ورزشیکالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------