ابقای تیم‌ملی در برزخ ,اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی

 

 فوتبال ایران همیشه این آمادگی را دارد که مخاطبان خود را شگفت‌زده کند و در بحث انتخاب سرمربی برای تیم‌ملی معمولا بیشتر از جاهای دیگر شاهد تصمیم‌گیری‌های عجیب و دور از ذهن هستیم. مثلا هنوز یادمان نرفته که قرار بود از بین پنج گزینه به نام‌های افشین قطبی، امیر قلعه‌نویی، مجید جلالی، بیژن ذوالفقارنسب و محمد مایلی‌کهن یک‌نفر به‌عنوان سرمربی انتخاب شود و برنامه‌های‌شان هم مورد بررسی قرار گرفت و درنهایت نام سرمربی انتخابی، علی دایی بود! برکناری ایویچ در آستانه جام‌جهانی98 یا انتخاب ویلموتس با یک قرارداد فاجعه‌بار و بدتر از آن سپردن هدایت تیم‌ملی به یک مربی با کارنامه ضعیف یعنی دراگان اسکوچیچ از دیگر تصمیم‌گیری‌های عجیب مسئولان در دوره‌های مختلف بوده است.

 

هشداری که به‌موقع جدی گرفته نشد

این روزها هم شاهد تصمیم‌گیری‌های عجیب دست‌اندرکاران فدراسیون فوتبال هستیم. بعد از صعود تیم‌ملی به جام‌جهانی خیلی از اهالی فوتبال هشدار دادند که اگرچه ایران توانسته از یک مرحله سخت (که به لطف ویلموتس گرفتارش شدیم) عبور کند اما در مسابقات مقدماتی آن‌طور که باید رقیب جدی غیر از کره نداشتیم و مقابل این تیم هم ناکام بودیم و بهتر است مسئولان به فکر کادرفنی کارآمدتری برای رقابت در بزرگ‌ترین آوردگاه فوتبالی جهان باشند، اما توجهی نشد.

 

بعد از قرعه‌کشی و هم‌گروهی با انگلیس، آمریکا و یک رقیب دیگر از اروپا هم بار دیگر این بحث مطرح شد که با اسکوچیچ نمی‌توان مقابل این رقبا صف‌آرایی کرد خصوصا آنکه از همان زمان این شایعه که بخش زیادی از قدیمی‌های تیم‌ملی رابطه خوبی با سرمربی کروات نداشته و او را قبول ندارند هم منتشر شد، اما بازهم خبری از اقدام جدی در این خصوص نشد تا اینکه تیم‌ملی در تنها بازی تدارکاتی خود مقابل تیم دوم الجزایر ناامیدکننده ظاهر شد و دودستگی بین بازیکنان هم رفته‌رفته علنی شد و کم‌کم مسئولان فدراسیون به این نتیجه رسیدند که باید کاری کنند؛ آن‌هم درحالی که زمان زیادی از دست رفت و می‌توان گفت خیلی دیر شده بود اما هنوز هم می‌شد امیدوار بود.

 

کمیته فنی یعنی کشک!

مسئولان فدراسیون فوتبال در روزهایی که احتمال تغییر در کادرفنی زیاد و شایعات متعددی هم درحال انتشار بود تصمیم‌گیری را به کمیته فنی سپردند تا احتمالا انتقاد کمتری متوجه خودشان شود. اعضای کمیته فنی هم هرچند مواضع متناقضی داشتند اما درنهایت به این جمع‌بندی رسیدند که اسکوچیچ صلاحیت کافی برای هدایت تیم‌ملی در جام‌جهانی را ندارد و این خبر هم به‌طور رسمی منتشر و در رسانه‌های بین‌المللی هم بازتاب داده شد.

 

همزمان همین اعضا اعلام کردند از نظرشان کی‌روش (به عنوان گزینه جدی جانشینی اسکوچیچ) هم صلاحیت لازم را ندارد و با وجود اینکه نامی از گزینه‌های مدنظر نبردند اما عنوان شد با نفرات داخلی مذاکره شده است که جدی‌ترین‌شان علی دایی بود و غیر از او امیر قلعه‌نویی و جواد نکونام هم به‌عنوان دیگر گزینه‌ها مطرح شدند آن‌هم درحالی که اهل فن تاکید داشته و دارند که در این برهه انتخاب مربیان ایرانی به‌جای اسکوچیچ هم به‌اندازه انتخاب این مربی کروات اشتباه است و تیم‌ملی باید با یک مربی خارجی شناخته‌شده در قطر حاضر شود.

 

چند روز بعد اما دوباره جلساتی تشکیل و این‌بار اعلام شد صلاحیت اسکوچیچ مجددا تاییدشده و او همچنان سرمربی تیم‌ملی خواهد ماند تا همه دوباره یاد جمله معروف علی پروین درباره مدیرفنی و کمیته‌فنی در باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها بیفتند که می‌گفت آنها کاره‌ای نیستند و مدیر یا کمیته‌فنی یعنی کشک! کسی هم در فدراسیون به این سوال پاسخ نمی‌دهد که چگونه ممکن است تصمیم‌گیری به کمیته‌فنی سپرده شود و این کمیته صلاحیت اسکوچیچ را رد کند و کمتر از یک‌هفته بعد همین مربی صلاحیت لازم را به‌دست آورده و دوباره به‌جای خود برگردد آن‌هم در شرایطی که طی این مدت اکثر بازیکنان اصلی تیم‌ملی مستقیم و غیرمستقیم علیه او موضع‌گیری کرده و خواهان جدایی‌اش شده‌اند.

 

آیا با وجود این رابطه ناامیدکننده بین بازیکن و مربی می‌توان امیدی به موفقیت در جام‌جهانی داشت؟ تاریخ نشان داده معمولا مسئولان بعد از تصمیمات عجیب چندان خود را پاسخگو نمی‌دانند و این‌بار هم نباید منتظر ماند که کسی پاسخ منطقی به این ابهامات بدهد.

 

تمدید تغییرات تا بعد از انتخابات؟

حالا و در شرایطی که مدیران فدراسیون تاکید دارند اسکوچیچ در جام‌جهانی روی نیمکت ایران خواهد نشست برخی منابع می‌گویند این ماجرا فعلا به‌صورت موقت فروکش کرده و بعد از برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال (حدود 40روز دیگر) دوباره شاهد مطرح‌شدن بحث تغییرات روی نیمکت تیم‌ملی خواهیم بود.

 

صحبت‌هایی مطرح‌شده که هیات‌رئیسه فعلی از نظر قانونی امکان برکناری اسکوچیچ را نداشته و این مساله می‌توانست تبعاتی را به‌دنبال داشته باشد و به همین دلیل تصمیم بر این شده که تغییرات به دوره بعدی فدراسیون موکول شود و این یعنی اینکه تصمیم‌گیران برای اتخاذ یک تصمیم درست همچنان درحال وقت‌کشی هستند و بی‌شک دود این ماجرا تنها به چشم تیم‌ملی خواهد رفت؛ هرچند مرور اتفاقات این چندوقت نشان می‌دهد آنچه برای خیلی‌ها بی‌اهمیت است همین تیم‌ملی و نتایجش در جام‌جهانی است!

 

فرهیختگان

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022