تاج: دستمزد بازیکنان در ایران استاندارد نیست/ شاید تعداد تیم‌های لیگ برتر کمتر شود رییس فدراسیون فوتبال,اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی
رییس فدراسیون فوتبال با حضور در سمینار سالانه افسران صدور مجوز باشگاهی ضمن انتقاد از رویه پیشین فدراسیون در صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها از احتمال کاهش تعداد تیم‌های لیگ برتر و لیگ دسته اول سخن گفت. 

به گزارش ایسنا و به نقل از فدراسیون فوتبال، مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال در سمینار سالانه افسران صدور مجوز باشگاهی گفت: استانداردسازی فوتبال یکی از مهم‌ترین اهداف کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفاست و به همین دلیل از دو دهه پیش بحث مجوز باشگاهی در فیفا شروع شده و از سال ۲۰۱۰ این مساله در آسیا هم رسما آغاز شده است.

 

وی ادامه داد: فوتبال ایران هم از همان ابتدا در این مساله پیشرو بود اما متاسفانه به مرور هرچه استانداردها سخت‌تر شد فوتبال ما از این استانداردها فاصله بیشتری گرفت. مثلا یکی از معیارهای مجوز باشگاهی، معیارهای مالی است که باشگاه ها باید بتوانند از پس هزینه های خود برآیند. در گزارشی که کنفدراسیون فوتبال آسیا منتشر کرده است در کل آسیا به دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹ درآمد باشگاه های آسیادر سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹، حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است و به تبع آن باشگاه‌های آسیا هزینه های خود را هم ۳۰ درصد کاهش دادند اما فقط در ایران و یک کشور دیگر هزینه‌های دستمزد بازیکنان در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است و این موضوع استاندارد نیست. همین مساله باعث شده متاسفانه فوتبال ایران تعداد بسیار زیادی پرونده در دادگاه CAS داشته باشد. تجربه ما نشان داده هر زمان که فدراسیون فوتبال الزامات سخت گیرانه ای را اجرا کرده است باشگاه ها خودشان را با این الزامات تطبیق داده اند و باعث رشد فوتبال شده است. برای مثال در بحث استادیوم ها الزامات سخت گیرانه باعث شدند استادیوم جدید ساخته شوند و چندین استادیوم هم بازسازی شوند تا بتوانند میزبان تیم خود باشند.

 

رییس فدراسیون فوتبال گفت: متاسفانه در بخش مجوز باشگاهی در گذشته خوب عمل نکرده ایم و رویکرد تسامح و تساهل را پیش گرفته بودیم و این موضوع باعث شد که در این بخش از فوتبال آسیا بسیار عقب‌تر باشیم. تیم ملی فوتبال ایران در حال حاضر از لحاظ فنی و کسب نتایج در رده بندی های جهانی در صدر فوتبال آسیا قرار دارد اما وقتی عملکردمان را در مجوز باشگاهی مشاهده می کنیم عملکرد قابل دفاعی نداشته ایم. در سال گذشته تنها دو تیم توانستند مجوز کنفدراسیون فوتبال آسیا را برای شرکت در لیگ قهرمانان آسیا دریافت کنند این در حالی است که ۵۴ تیم از کشور ژاپن، ۱۸ تیم از کشور کره و ۱۲ تیم از کشور امارات و ۱۲ تیم از کشور ازبکستان مجوز باشگاهی AFC  را دریافت کردند و این نشان دهنده فاصله باشگاه های ما از استانداردهای باشگاهی در آسیاست. شاید بر این اساس نیاز باشد حتی در تعداد تیم‌های لیگ برتر و لیگ یک تجدید نظر شود. وقتی باشگاهی نمی تواند استانداردهای اولیه و ضروری فوتبال را داشته باشد چه اصراری بر شرکت در بالاترین سطح فوتبال ایران و آسیا دارد؟

 

مهدی تاج ادامه داد: خوشبختانه اخیرا اتفاقات خوبی در بخش صدور مجوز فدراسیون فوتبال در حال رخ دادن است. اولین هدف این کمیته رفع تعلیق بود که خوشبختانه با فعالیت های مستمر دکتر زارعی و همکارانشان در آینده نزدیک این اتفاق خواهد افتاد. گام بعدی کمیته شروع چرخه مجوز برای تیم های لیگ برتر و لیگ یک فوتبال است که با این سمینار این مسیر هم خیلی قوی شروع شده است. در همین جلسه افسر مجوز باشگاهی و مدیران مالی همه تیم های لیگ برتر حضور دارند. نمایندگان ۱۰ باشگاه لیگ هم در این جلسه حضور دارند که نشان می دهد کار به خوبی شروع شده است. خوشبختانه دیدم که نمایندگان فوتبال بانوان و فوتسال هم در این جلسه حضور دارند. علی رغم اینکه برای سال آینده اخذ مجوز برای فوتسال و فوتبال بانوان الزامی نیست ولی باید از همین الان که کار اختیاری است قوی شروع کنیم و به تدریج پیش برویم. فدراسیون فوتبال شرکت تمام باشگاه های لیگ برتر و لیگ یک را در فرآیند صدور مجوز و اخذ مجوز مربوطه برای فصل بعد را الزامی می داند و اگر باشگاهی در این زمینه خوب عمل نکند قطعا مطابق جرایم انظباطی آیین نامه مجوز باشگاهی برخورد خواهد شد و حتی حذف از لیگ هم در این آیین نامه دیده شده است.

 

وی در پایان گفت:  فدراسیون فوتبال رکن صدور مجوز فدراسیون فوتبال، یکی از ارکان کاملا مستقل فدراسیون است و حتی من به عنوان رئیس فدراسیون هیچ گونه دخالت و توصیه ای در مورد تصمیمات این رکن نخواهم کرد و از اعضا این رکن خواسته ام کاملا جدی و براساس استاندرادها تصمیم بگیرند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023