جزئیات نخستین آزمون صلاحیت بالینی دندانپزشکی/ آغاز اجرا از ۱۴۰۲آزمون صلاحیت بالینی دندانپزشکی،اخبار کنکور،خبرهای کنکور
جزئیات آزمون صلاحیت بالینی دکتری دندانپزشکی اعلام شد. دانشجویان واجد شرایط بدون گذراندن این آزمون فارغ التحصیل نمی شوند.

به گزارش مهر، به استناد ماده ۸ آیین نامه آموزشی دوره دکتری عمومی دندانپزشکی مصوب شصت و هشتمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، دانشجویان دکتری عمومی دندانپزشکی موظف هستند در آزمون جامع دندانپزشکی که بر اساس مصوبه هفتاد و هشتمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی به آزمون صلاحیت بالینی دندانپزشکی تغییر نام پیدا کرده، شرکت کند.

 

هدف از برگزاری آزمون صلاحیت بالینی دندانپزشکی، ارزیابی توانمندی دانشجویان دوره دکتری عمومی دندانپزشکی است به گونه ای که به تنهایی و بدون داشتن راهنما بتوانند اقدامات تشخیصی و درمانی را انجام دهند.

 

دانشجویان پس از گذراندن ۱۸۰ واحد درسی موظف هستند تا پایان دوره تحصیلی (در سقف سنوات تحصیلی) در آزمون شرکت کرده و آن را با موفقیت بگذرانند.

 

تبصره: مرجع تشخیص واجد شرایط بودن دانشجو برای شرکت در آزمون، معاونت آموزشی دانشکده محل تحصیل دانشجو است.

 

گذراندن کلیه دروس، دفاع پایان نامه و قبولی در آزمون، شرط دانش آموختگی (فراغت از تحصیل) دانشجو است.

 

تبصره: دانشجویان خارج از کشور که مدارک آنها توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت مورد ارزشیابی و تایید قرار گرفته است همانند دانشجویان داخل کشور مشمول این آیین نامه بوده و ملزم به شرکت در این آزمون هستند.

 

تبصره: دانشجویانی که موفق به قبولی در آزمون در سقف سنوات تحصیلی نشوند، می توانند به رشته دیگری در مقاطع پایین تر مطابق دستورالعمل مربوطه تغییر رشته دهند.

 

دانشجویان واجد شرایط به دفعات (در سقف سنوات تحصیلی) مجاز به شرکت در آزمون هستند.

 

آزمون در دو مرحله کتبی و شفاهی - مهارتی برگزار می شود. آزمون کتبی شامل ۶۰ سوال چهار گزینه ای و فاقد نمره منفی است. شرط ورود به آزمون شفاهی مهارتی قبولی در آزمون کتبی با کسب حداقل ۷۰ درصد از نمره آزمون است.

 

آزمون شفاهی مهارتی به صورت ترکیبی از روش های زیر است:

الف - PMP (Patient Management Problem Question)

 

ب - OSCE (Objective Structured Clinical Examination) با توجه به مهارت های تعریف شده برای دانشجویان دندانپزشکی/ فعالیت های حرفه ای قابل واگذاری به دانشجو EPA (Entrustable professional activity)

 

ج - ارزیابی کارپوشه (Portfolio) جهت ارزیابی فعالیت های حرفه ای قابل واگذاری به دانشجو EPA

 

ارزیابی آزمون های شفاهی - مهارتی در هر یک از گروه های آموزشی علوم دندانپزشکی، مستقل و طبق شیوه نامه اجرایی به صورت قبول و یا رد در هر گروه آموزشی است.

 

تبصره در صورتی که دانشجویی در یک یا چند گروه آموزشی موفق به قبولی در آزمون نشود، در دوره‌های بعدی ملزم به شرکت در آزمون همان گروه یا گروه ها تا زمان کسب نمره قبولی است.

 

آزمون در دانشکده های دندانپزشکی و به صورت مستقل برگزار می‌شود. دانشکده‌های دندانپزشکی برگزار کننده آزمون در هر کلان منطقه توسط دبیرخانه اعلام می‌شود.

 

شیوه نامه اجرایی آزمون شامل تعیین عوامل اجرایی و نظارتی، نحوه برگزاری، مراکز برگزار کننده، زمان، منابع و اعلام نتایج آزمون توسط دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی تدوین و دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ می شود.

 

مسئولیت نظارت بر کیفیت و حسن اجرای آزمون بر عهده معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی برگزار کننده آزمون است این آیین نامه جهت دانشجویان دوره دکتری عمومی دندانپزشکی ورودی سال تحصیلی ۱۳۹۷-۱۳۹۸ لازم الاجراست به این ترتیب در سال ۱۴۰۲ اجرایی می شود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------