آخرین اخبار کنکور و دانشگاه


اخبار,اخبار دانشگاه,امتحانات دانشگاه آزاد

امتحانات دانشگاه آزاد از ۲۴ خرداد آغاز می‌شود

مسوول ستاد مرکزی آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد: زمان برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان این دانشگاه از ۲ هفته…


رئیس سازمان سنجش: موضوع ساماندهی سهمیه‌های کنکور به سال ۹۹ می‌رسد اگر...اخبار,اخبار کنکور,ابراهیم خدایی
رئیس سازمان سنجش گفت: جدایی سنجش از پذیرش در قبولی دانشگاه‌ها نیازمند اصلاح قوانین است.

ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش و پذیرش کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، در پاسخ به این سوال که چه سالی می‌توانیم شاهد تغییرات در سهمیه کنکور شویم، اظهار کرد: به اعتقاد من در صورت عزم جزم مسئولان و اقدام شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع ساماندهی سهمیه‌های کنکور به سال ۹۹ می‌رسد.

 

خدایی در ادامه بیان کرد: سازمان سنجش فقط مجری قوانین است، ولی اگر همت باشد؛ ساماندهی سهمیه‌ها به امسال هم می‌رسد و این طور نیست که فقط برای ۱۴۰۰ اجرایی باشد.

 

رئیس سازمان سنجش در ادامه در پاسخ به این سوال که سنجش باید از پذیرش در قبولی دانشگاه‌ها جدا شود یا خیر، بیان کرد: این بحث برای ۱۴۰۰ به بعد است و زودتر نمی‌توانیم در این زمینه قدمی برداریم. این موضوع کمی پیچیده است و ابتدا باید قوانین اصلاح شود و جایگزین‌ها در نظر گرفته شود.

 

او در ادامه بیان کرد: بحث جدا کردن سنجش از پذیرش به این صورت نیست که بشود با یک مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و یا مجلس اصلاح شود.

 

رئیس سازمان سنجش در ادامه در پاسخ به این سوال که جدا کردن سنجش و پذیرش باعث رانت و رانت بازی برخی دانشگاه‌ها نخواهد شد یا خیر، گفت: هر طرحی که مطرح می‌شود مزایا و معایبی دارد که این بحث پدید آمدن رانت در دانشگاه‌ها نیز یکی از معایب آن است.

 

او  تاکید کرد: بر اساس مدل تقاضا می‌توانیم یک سری از اختیارات را به دانشگاه‌ها بدهیم.

 

خدایی در پایان گفت:  هم اکنون در رشته‌های ریاضی و فنی و انسانی با توجه به گستردگی رشته‌ها مشکلی نداریم، ولی در برخی رشته‌ها که حساسیت زیاد و متقاضی نیز زیاد است صحبت شما مبنی بر احتمال رانت دانشگاه‌ها درست است.  باید با تعمل یک جایگزین عدالت محور و شفاف درست کرد و بعد وارد عمل شد.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------