جزییات آزمون دستیاری پزشکی اعلام شداخبار,اخبار کنکور,آزمون دستیاری پزشکی
داوطلبان شرکت در چهل و هفتمین دوره آزمون دستیاری پزشکی تا نهم دی ماه ۹۸ فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند.

به گزارش ایرنا، مهلت شرکت در چهل و هفتمین دوره آزمون دستیاری پزشکی از دوم دی ماه ۹۸ آغاز شده و داوطلبان تا نهم دی ماه ۹۸ فرصت دارند با مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی sanjeshp.ir در این آزمون ثبت نام کنند.

 

نمره دهی آزمون و محاسبه نمره کل در این دوره از آزمون همانند سال گذشته است.

 

تعداد سوالات آزمون ۲۰۰ سوال تستی چهار گزینه ای است. برای هر سوال باید تنها یک گزینه که در میان گزینه های ارائه شده بهترین پاسخ ممکن است، انتخاب شود.

 

به هر سوال با پاسخ صحیح ۳ نمره مثبت و هر سوال با پاسخ اشتباه یک نمره منفی تعلق می گیرد. به سوالات بدون پاسخ نمره ای تعلق نمی گیرد. به هر پرسش که بیش از یک گزینه پاسخ داده شده باشد یک نمره منفی تعلق می گیرد.

 

همانند سنوات گذشته به کسانی اجازه انتخاب رشته- محل داده خواهد شد، که از حداکثر ۶۰۰ نمره خام آزمون، نمره ۱۵۰ کسب کرده باشند.

 

بر اساس مصوبات هشتادمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی نمره بر اساس ۵ گروه درسی و ضرایب مربوطه اعمال می‌شود.

 

گروه درسی یک: جراحی عمومی، زنان

 

گروه درسی دو: داخلی و قلب

 

گروه درسی سه: کودکان و عفونی

 

گروه درسی چهار: ارتوپدی، گوش و حلق بینی، اورولوژی، چشم، آمار و اپیدمیولوژی و رادیولوژی

 

گروه درسی پنج: آسیب شناسی، پوست، فارماکولوژی، نورولوژی، روانپزشکی و اخلاق پزشکی

 

نمره هر گروه درسی مطابق با روش های علمی تراز سازی تراز علمی شده و به درصد محاسبه خواهد شد. با توجه به رشته‌های مختلف دستیاری هر یک از  ۵ گروه درسی دارای ضرایب خاص خواهند بود که در جدول دفترچه راهنمای ثبت نام دستیاری ذکر شده است.  

 

بر اساس رای صادره در نودمین شورای آموزش پزشکی و تخصصی در تاریخ ۱۱ آذر ۹۷ از سال تحصیلی ۹۷-۹۸ رشته تخصصی طب سالمندان حذف شده و پذیرش از طریق آزمون پذیرش دستیار تخصصی بالینی انجام نخواهد شد.

 

همچنین بر اساس رای صادره در نودمین شورای آموزش پزشکی و تخصصی در تاریخ ۱۱ آذر ۹۷ پذیرش رشته تخصصی بالینی پزشکی اجتماعی از سال تحصیلی ۹۷-۹۸ به مدت دو دوره متوقف می شود.

 

رسیدگی به اعتراضات سوالات پس از برگزاری آزمون و اعلام کلید آزمون به مدت ۷۲ ساعت پس از آن انجام می‌شود. همچنین پس از رسیدگی به اعتراضات درباره طراحی پرسش، کارنامه اولیه داوطلبان در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی منتشر می شود.

 

داوطلبانی که بدون لحاظ کردن تراز بندی و ضریب دهی نمرات، حداقل نمره ۱۵۰ از ۶۰۰ نمره کل آزمون را کسب کرده باشند مجاز به انتخاب رشته هستند و می توانند رشته های محل های مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

 

داوطلب حداکثر می تواند برای ۱۰ رشته تخصصی اعلام علاقمندی کند. داوطلب می تواند یک رشته را در تمام دانشگاه ها و یا ترکیبی از حداکثر ۱۰ رشته را در چند رشته دانشگاه انتخاب کند.

 

پذیرش دستیار با رعایت مقررات پذیرش و سهمیه‌های اعلامی با اولویت های الف - نمره کل تراز شده آزمون پذیرش دستیار (در هر رشته بطور جداگانه)، ب - اولویت انتخاب رشته - محل انجام می‌شود.

 

حد نصاب شامل «نمره تراز آخرین نفر جای دهی شده اولیه (برای تعیین حدنصاب) بدون در نظر گرفتن سهمیه و جنس بر مبنای ظرفیت کل رشته - محل با رعایت سایر شرایط پذیرش» است.

 

در این روش ابتدا کلیه داوطلبان بدون در نظر گرفتن سهمیه و جنس و براساس نمره تراز شده آزمون (از بالاترین نمره) و اولویت انتخاب رشته - محل تا تکمیل کل ظرفیت های موجود (بدون پذیرش مازاد بر ظرفیت) در همه رشته – محل های انتخابی قرار داده می شوند. نمره تراز شده آخرین نفر جای دهی شده در هر رشته-محل، حد نصاب آن رشته محل خواهد بود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------