قاطعیت بدون ترسرفتار قاطعانه,قاطعیت بدون ترس

 

آیا هرگز احساس درماندگی و ناتوانی کرده اید؟ آیا می توانید نارضایتی خود را بیان کنید؟ آیا تا به حال دیگران برای رسیدن به خواسته هایشان شما را تحت فشار گذاشته اند؟ آیا قادرید تمجید و تحسین دیگران را بپذیرید؟

 

رفتار قاطعانه یعنی رفتاری که مستقیم، صادقانه و مناسب عقاید و احساسات باشد. ابراز وجود کردن،نقطه مقابل دل و جرات نداشتن است. جرات مندی توانایی ابراز وجود و ابراز حقوق خود بدون تجاوز به حقوق دیگران است.

 

کسی که توانایی ابراز وجود و بیان احساسات خود را دارد، به راحتی می تواند درباره طرز زندگی خود تصمیم بگیرد، راهش را خودش انتخاب کند، قاطعانه جواب نه بدهد، همیشه مطابق آداب و رسوم عمل نکند.

 

ابراز وجود کردن تایید خویشتن به شکلی مثبت است که در عین حال به حقوق دیگران اجحاف نمی شود. در قاطعیت از یک سو حالت انفعالی نداریم و نمی گذاریم دیگران از ما سوء استفاده کنند و از سوی دیگر حق و حقوق و نیازهای دیگران را می شناسیم و سعی می کنیم خود را به نحوی معقول با آن تطبیق دهیم.

 

مهارت جرات ورزی به فرد کمک می کند:

 

**به خود اطمینان داشته باشد.

 

** احترام دیگران را جلب کند.

 

** حقوق خود را حفظ کند.

 

** اعتماد به نفس خود را افزایش دهد.

 

** توانایی تصمیم گیری خود را بهبود بخشد.

 

اهمیت قاطعیت در زندگی روزمره به حدی زیاد است که حتی می توان به نوعی آن را یک مهارت در نظر گرفت. شاید جالب باشد که بدانید قاطعیت پاسخی مورد احترام است ولی الزاماً مورد علاقه دیگران نیست. رفتار منفعلانه بیشتر مورد علاقه دیگران است. حال آنکه پرخاشگری نه مورد احترام دیگران است و نه مورد علاقه.

 

خصوصیات کلیدی نگرش مثبت و رفتار قاطعانه

 

**اعتماد به نفس با عزت نفس بالا

 

**سوال کردن

 

**صداقت و راستی

 

** توجه به دیگران(گوش کردن به دیگران)

 

** احترام قائل شدن برای خود و دیگران

 

** داشتن انگیزه برای انجام یک کار خوب

منبع:tebyan.net

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------