روزهای تعطیل افسرده می شوید؟درمان افسردگی

تعطیلات برای افراد بسیاری سرشار از لذت ، اما برخی احساس غمگینی و افسردگی می کنند‎

 

تعطیلات برای بسیاری از افراد سرشار از لذت و شادی است، اما برخی افراد در چنین روزهایی احساس غمگینی و افسردگی می کنند. در اینجا به چند نکته مفید در ارتباط با نحوه پیشگیری از بروز غم و ناراحتی در روزهای تعطیل اشاره می کنیم و به این مسئله می‌پردازیم که چطور می‌توان بر افسردگی روزهای تعطیل غلبه کرد.

 

عواملی که سبب بروز افسردگی در زمان تعطیلات می‌شوند شامل استرس، خستگی، انتظارات نامعقول و غیرواقعی، حجم زیاد کاری، محدودیت‌های مالی یا عدم توانایی برای بودن در کنار خانواده و دوستان است. نگران نباشید ما به شما می‌گوییم چه کار کنید تا افسردگی‌تان بهتر شود.

 

قرار نیست خودکشی کنید

این اشتباهی است که بسیاری از افراد در تعطیلات مرتکب شده و اغلب از خود خیلی کار می‌کشند. آنها خود را ملزم می‌کنند تا در مهمانی‌های زیادی حضور یابند که بیش از حد توان آنهاست، هدایایی خریداری کنند که بیش از توان پرداخت مالی آنها بوده و نسبت به آنچه می‌توانند یا نمی‌توانند در طول تعطیلات به اتمام برسانند و کامل کنند، چندان واقع‌بین نبوده و انتظارات عجیب‌و‌غریب از آن دارند. 

 

سعی کنید با در‌نظر گرفتن اهداف واقعی و معقول برای خودتان در تعطیلات، آنها را مدیریت کنید تا قابل کنترل باشند. از طرفی برای زمان‌تان برنامه‌ریزی کنید و فهرست‌هایی تهیه کرده و در آن فعالیت‌های مهم‌تان را اولویت‌بندی کنید.

 

قرار است به شما خوش بگذرد

اگر در طول تعطیلات احساس می‌کنید که سردرگم و رنجور و خسته‌اید، به احتمال زیاد سرشار از استرس هستید و فراموش کرده‌اید که قرار است در تعطیلات به شما خوش بگذرد. اگر متوجه شدید که دچار یکی از وضعیت‌های سرشار از استرس هستید، باید برای خودتان وقت بگذارید. سعی نکنید که در مدت کوتاه تعطیلات کلی کار انجام دهید و یا به خیلی جاها سر بزنید، خرید خود را به اتمام برسانید، تمام چیزهایی را که در برنامه‌تان نوشته‌اید تیک بزنید و آشپزی‌تان را تمام کنید. 

 

بهتر است درنگی کرده، نفس عمیقی بکشید و لحظاتی را به آرامش بگذرانید. اگر زمان آن را ندارید که کنار خانواده یا دوستان‌تان باشید و از همنشینی با آنها و آب و هوای بهاری لذت ببرید، پس هدف‌تان از تعطیلات چه خواهد بود؟

 

کسانی که دوست‌شان دارید

از‌سوی دیگر، همه ما می‌دانیم که با گذشت زمان، تعطیلات جنبه تجاری و کاری بیشتری پیدا می‌کند و بسیاری از اموری که افراد خود را موظف می‌کنند تا آن را در تعطیلات انجام دهند، می‌تواند به‌راحتی به منشا استرس آنها تبدیل شود.

 

تعطیلات و افسردگی اغلب ارتباط نزدیکی با هم دارند، زیرا ممکن است تعطیلات این مسئله را به شما یادآوری کند که از چیزهایی که عمیقا دوست‌شان دارید بسیار دورید، مثلا تصور کنید پیوند عاشقانه چندان عمیقی بین شما و همسرتان وجود ندارد تا عشق و محبت خود را با او سهیم شوید و البته در کنار تمام اینها، اندوه تعطیلات هم می‌تواند اعصاب‌تان را به‌هم بریزد. 

 

نکته مهم اینجاست که بتوانید این مسئله را تشخیص دهید. بسیاری از مردم مانند شما در چنین وضعیتی هستند؛ در واقع هر کسی نسبت به این مسئله که چقدر می‌تواند زمان سپری کند یا در چند مهمانی شرکت کند، محدودیت‌هایی دارد. سعی کنید برای خودتان آشپزی را هیجان‌انگیز کنید، برای دوستان و اعضای خانواده‌تان هدیه‌های کوچک بخرید، فقط در مهمانی‌هایی شرکت کنید که از اعماق وجود در آنها شاد و خوشحال خواهید بود. بی‌خود یاد بدهی‌های خود نیفتید تا غم و غصه به سراغ‌تان نیاید و سعی کنید دور و برتان را از افرادی که دوست ندارید تعطیلات‌تان را با آنها بگذرانید، خالی نمایید.

 

به احساسات‌تان احترام بگذارید

این تعطیلات هر چقدر هم پر از خوشی باشد، می‌تواند زمینه استرس زیادی را برای شما فراهم آورد. درک این احساس که شما در خیلی از چیزها تنها نیستید و بسیاری از افراد در جهان هم مثل شما دچار استرس هستند، می‌تواند کمک‌حال‌تان باشد تا بتوانید بر افسردگی تعطیلات غلبه کنید. 

 

مثلا اگر نمی‌توانید آن‌طور که دوست دارید برای همسر‌تان هدیه بخرید یا بیش از توان خود، دور و برتان را با کار شلوغ کرده‌اید، این مسئله باعث خستگی و استرس در شما خواهد شد. نکته مهم اینجاست که چنین احساسی را هم در کنار سایر احساسات خود داشته باشید و بدانید فکر کردن به این چیزها هم در تعطیلات، اصلا چیز غیرعادی و غیرطبیعی نیست.

 

شما تنها نیستید

افراد زیادی هستند که حتی هنگام تعطیلات نیز نمی‌توانند به خانه بروند، چرا‌که در خارج از شهر مشغول به کار هستند و نمی‌توانند از محل کارشان مرخصی بگیرند و یا به سادگی قادر به پرداخت هزینه‌ بازگشت به خانه نیستند. 

 

ارزش قائل شدن برای احساس تعلق و تنهایی و درک این مسئله و پذیرش این احساسات در طول دوران تعطیلی برای این دسته از افراد که با افسردگی تعطیلات در کشمکش هستند،‌ می‌تواند کمک بزرگی باشد. این افراد باید بدانند که تعطیلات باعث نفی احساس غم و تنهایی نمی‌شود و می‌توان فضایی را به این احساسات اختصاص داد، حتی اگر برخی افراد ترجیح دهند که این احساسات را بروز ندهند. باید با احساس تنهایی یا دلتنگی خود رو‌به‌رو شوید، آنها را بپذیرید و سعی کنید راه‌هایی برای حل شان بیابید.

 

سایر توصیه‌هایی که می‌تواند برای چنین افرادی مفید و موثر باشد شامل مراوده با افراد حامی و دلسوز، تماس با سایر افراد و دوست پیدا کردن یا تماس با دوستی که خیلی وقت است از او خبری ندارید و... است. همه ما این جمله را زیاد شنیده‌ایم که می‌گویند، تاثیر خنده از هر دارویی بیشتر است، بنابراین دوستان قدیمی و دوستان جدید هم می‌توانند در پیشگیری از بروز افسردگی یا برطرف کردن آن در دوران تعطیلات تاثیر زیادی داشته باشند.

 

علائم افسردگی

تعطیلات بهترین فرصت برای رهایی از استرس‌ها و فشارهای روزمره است

 

اوضاع را بدتر نکنید

اگر از افسردگی تعطیلات رنج می‌برید، احتمالا مستعد این مسئله هم هستید که در بسیاری از جنبه‌های نادرست و غیرضروری زندگی افراط کنید؛ مثلا در خوردن غذاهای چرب یا ولخرجی و وقت‌گذرانی بیش از حد توان. انجام این کارها در تعطیلات که تا حد زیادی به منظور از بین بردن استرس انجام می‌گیرد، فقط باعث بدتر شدن اوضاع خواهد شد.

 

افراد موفق برای تعطیلات خود نیز برنامه دارند و حتی زمانی که کاری انجام نمی‌دهند، باز هم در حال تفکر و برنامه‌ریزی یا استراحت برای انرژی بیشتر هستند، پس وقت‌شان هدر نمی‌رود

نکته مهم اینجاست که به شیوه درست و موثری بتوانید با افسردگی تعطیلات روبه‌رو شوید، زیرا اگر این‌ کار را نکنید، افسردگی بیشتری در انتظارتان خواهد بود. بسیاری از افراد، بعد از تعطیلات احساس یأس و انزوا را تجربه می‌کنند و این بدان معناست که انواع ناامیدی طی ماه‌های قبل آمیخته با خستگی مفرط و استرس بوده است که این افراد به‌خاطر بدهی زیاد، اضافه‌وزن یا وابستگی شدید یک دوست نزدیک به موادمخدر دچار آن شده‌اند. هیچ چیز بدتر از فکر کردن زیاد به افسردگی، باعث تشدید افسردگی در تعطیلات نمی‌شود. 

 

به‌جای تمرکز ذهن بر چیزهایی که نمی‌توانید تغییرشان دهید و یا تاسف خوردن به حال خود در تعطیلات، سعی کنید کاری انجام دهید که احساس خلاقیت و پرباری و مثبت بودن را در شما تقویت می‌کند. بروید در پارک نزدیک محل سکونت‌تان بدوید، فرزندتان را بیرون ببرید، کارهای تعطیلات را با فرزندان‌تان انجام دهید و... همه اینها کارهایی فوری، سالم و مفید برای دور کردن ذهن از استرس و چیزهای بی‌خود و ایجاد حس خوب است. 

 

موبایلت را نبر خواهشا

موفق‌ترین افراد برای مدت کوتاهی هم که شده از خواندن ایمیل‌ها یا پیام‌های تلگرامی خود دوری می‌کنند. نه اینکه کل تعطیلات، هیچ یک از ایمیل‌های خود را چک نکنید، ولی حداقل وقتی برای پیاده‌روی بیرون می‌روید، تلفن همراه خود را نبرید تا کمی احساس آزادی کنید.

 

موفق به تعطیلات بروید

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید سبک رفتن به تعطیلات افراد موفق چگونه است. این افراد برای تعطیلات خود نیز برنامه دارند و به‌راحتی وقت خود را هدر نمی‌دهند. این افراد حتی زمانی که کاری انجام نمی‌دهند و بیکار نشسته‌اند، باز هم در حال تفکر و برنامه‌ریزی یا استراحت برای انرژی بیشتر هستند، پس وقت‌شان هدر نمی‌رود.

 

خسته‌تر نشوید

در هر تعطیلی کارهایی دارید که مثل همیشه باید انجام شوند، ولی شما دوست دارید این کارها کمترین وقت ممکن را از شما بگیرند. یک سری کارهای مهم را انجام دهید و بقیه را کنار بگذارید و به ذهن‌تان استراحت دهید. لازم نیست همه کارهای مانده از قبل را در تعطیلات انجام دهید و خود را خسته‌تر کنید.

 

نقشه راه داشته باشید

برنامه‌ریزی باعث می‌شود تا افراد بازدهی بیشتری داشته باشند و اگر این کار را بکنید از اول تا آخر تعطیلات خیال‌تان راحت می‌شود و مسیر افرادی که برای شما کار می‌کنند هم مشخص می‌شود و افراد آماده می‌شوند. بعضی افراد موفق حتی برای ماه یا سال آینده خود هم برنامه‌ریزی می‌کنند، زیرا معتقدند اگر در برنامه‌های کوتاه‌مدت گیر کنند، هیچ کار بزرگی را به انجام نمی‌رسانند.

 

آرام بگیرید

تعطیلات بهترین فرصت برای رهایی از استرس‌ها و فشارهای روزمره است. بهتر است این فرصت را از دست ندهید. از روش‌های مراقبه و تمدد اعصاب کمک بگیرید.

 

منبع: مجله سیب سبز

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}
   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023