اگر ناگهان شغلم را از دست بدهم، چه کنم؟شغل های جدید

از دست دادن شغل، تاثیر جدی بر تمام جنبه های زندگی فرد و خانوادگی می گذارد‎

 

در شرایط اقتصادی بد، شغل مثل گوهر است و اگر آن را ناگهانی از دست بدهید، بحرانی تمام عیار زندگی تان را تحت تاثیر قرار می دهد. به عبارت دیگر از دست دادن شغل، تاثیر جدی بر تمام جنبه های زندگی فرد و خانوادگی می گذارد.

 

تحقیقات نشان می دهد، بیکار شدن منجر به استرس بیش از حد شده و موجب پرخوری می شود. وقتی فردی شغلش را از دست می دهد، نه تنها درآمدش از بین رفته بلکه وضعیت روحی روانی اش هم به هم می ریزد. در این شرایط فرد گیج و عصبی بوده و حتی ممکن است وضعیت به وجود آمده را انکار کند. همه این شرایط می توانند سبب شوند که فرد ناامید و افسرده شده و شرایط را حتی بدتر از قبل کند.

 

در مطالعه جدیدی که در این زمینه صورت گرفت، متخصصان پس از بررسی اعلام کردند که امروز و حتی در این دوره هم، از دست دادن شغل برای مردان سخت تر از زنان است. آنها باور داشتند زمانی که مردی کارش را از دست می دهد، هنوز هم به این معناست که خانواده فقیرتر شده و از جنبه های مختلف آسیب می بیند.

 

حال باید پس از دست دادن شغل، چطور بار استرس را تحمل کرد و نگذاشت این شرایط منجر به ضعف سلامت جسم و روان شود. ما در این مطلب به شما کمک می کنیم اگر همین امروز از کار بی کار شده اید، خودتان را کمتر در معرض آسیب روحی و روانی قرار دهید.

 

دوباره می توانید کار پیدا کنید 

اگر به تازگی شغل تان را از دست دادید، ناراحت نباشید. پیش از این هم توانستید کاری پیدا کنید، مطمئن باشید دوباره هم می توانید. شاید این اتفاق فرصتی تازه باشد که همیشه منتظرش بودید دست به کاری بزنید که واقعا دوست دارید. به جستجوی تان ادامه دهید، امیدتان را از دست ندهید و بدانید با سخت کوشی و باور به کاری که انجام می دهید، می توانید هر کار به ظاهر غیرممکنی را انجام دهید.

 

واقع بین باشید 

شغل نقش مهمی در اعتماد به نفس افراد دارد. بنابراین کاملاً طبیعی است که پس از بیکار شدن، اعتماد به نفس هم کاهش یابد. به همین دلیل هم اغلب افراد پس از بیکاری احساس بی ارزشی می کنند؛ اما در این شرایط سعی کنید واقع بین بوده و علت اصلی از دست دادن کار خود را پیدا کنید. اگر به این نتیجه رسیدید که از دست دادن کارتان به دلیل بی مسوولیتی و اشتباهات شخصی بوده است، برای بهبود رفتارها و مهارت های شغلی خود تلاش کنید.

 

هزینه ها را کاهش دهید 

یکی از دغدغه های مهم و اصلی پس از بیکار شدن، وضعیت مالی خانواده است. بنابراین سعی کنید تا حد امکان هزینه های زندگی را کاهش داده و تا یافتن شغلی جدید به نوعی شرایط مالی را کنترل کنید؛ البته فراموش نکنید که تمام اعضای خانواده در این راه باید با شما همراه شده و در کاهش هزینه ها کمک کنند.

 

کار و شغل افراد بخش مهمی از برنامه روزانه آنها خواهد بود، بنابراین وقتی کار خود را از دست می دهید، بسیار مهم است که به فکر تغییر برنامه روزانه تان باشید؛ البته بدون هیچ شکی، جستجوی شغلی جدید نیز وقت زیادی نیاز داشته و ساعت های زیادی را می گیرد، اما همه روزتان را پر نخواهد کرد. بنابراین سعی کنید تا جایی که ممکن است زندگی طبیعی و معمولی را ادامه دهید.

 

از دست دادن شغل

اغلب افراد پس از بیکاری احساس بی ارزشی می کنند‎

 

در این وضعیت موارد زیر را اعمال کنید: 

1- آخرین سابقه کاری خود را با ثبت تمام مهارتها، تحصیلات و تجربیات خود تهیه کنید.

2- موضوع بیکاری خود را با تمام نزدیکان و آشنایانی که برای یافتن شغل جدید و یا حداقل کمک فکری، مفید هستند، در میان بگذارید.

3- از همه مهم تر اینکه، با جبران کسری های قبلی خود و بکارگیری حداکثر توان در به اتمام رساندن کارهای در دست اجرای خود در محیط کار قبلی، بکوشید تا بتوانید قدم هایی مثبت و درآمدزا، هرچند کم بردارید.

4- از همین حالا شروع کنید، در اینترنت و روزنامه ها، بدنبال کار باشید و رزومه ی خود را از طریق ایمیل، نمابر و حتی حضوری برای نیازمندهای استخدام، ارسال کنید.

5- پیشرو شوید و سبقت بگیرید، در این راه از تمام مهارتها، استعدادها و تجربیات خود برای تثبیت موقعیت خود استفاده کنید.

6- همواره شکرگزار باشید، یکی از رازهای موفقیت در انسانهای خوشبخت، قدردانی از نعمتها و توانانی های هر چند کم در زندگیست، با این تفکر و تمرکز برآن، مسیر خود را بسوی مقصود خود هموار می سازید و خواهید دید که چطور موفقیتهای غیرمترقبه و جدید ناخودآگاه در زندگیتان آشکار می شود.

 

ادامه دادن به زندگی خود 

در شرایطی که به دنبال کار می گردید و با افسردگی مقابله می کنید باید تعادل بین کار وزندگی را حفظ کنید. نباید اجازه دهید یافتن شغل زمان زیادی از شما بگیرد که برای زندگی عادی خود وقت نداشته باشید. ساعاتی را به تفریح و استراحت اختصاص دهید. هم چنین:

- زمانی را به ورزش منظم اختصاص دهید. این کار به بهبود حال شما و کاهش استرس کمک می کند.

- خواب کافی برای افزایش بهره وری خود داشته باشید و میزان استرس و افسردگی را تحت نظر بگیرید. برای غلبه بر استرس بیکاری و پیشگیری از افسردگی ناشی از آن، نباید اجازه دهید افکار منفی ذهن شما را پر کند و امیدتان را به آینده از بین ببرد.

- روشهای تمدد اعصاب مثل یوگا می تواند به کاهش استرس و داشتن آرامش کمک کند.

روش ویژه برای مقابله با افسردگی ناشی از بیکاری مواظبت از خود و اعتقاد به توانایی های خود است. تنها با نگاه مثبت می توان از شکست عبور کرده و یک شغل عالی به دست آورد.

 

تلنگر آخر 

در این روزها از خودتان بپرسید، آیا ممکن بود، بدتر از این هم اتفاق بیافتد. آنچه در کل زندگی مهم است، از دست دادن شغل نیست، از دست دادن آبرو است. یادتان باشد، از دست دادن شغل، هر لحظه در کمین همه افراد است.صندلی ها جای خود باقی می مانند و آدمها می روند، مهم این است که در محل کارتان از شما به نیکی یاد کنند و شما ارتباطات تان را با این افراد حفظ کنید. 

 

منبع: تبیان

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------