در محل کار، خود واقعی تان نباشیدخود واقعی بودن در محل کار

در محل کار، خود واقعی تان نباشید‎

 

واژه ای که این روزها در دنیای کسب و کار زیاد به گوشمان می خورد، صداقت و اصالت است که اغلب به عنوان کلید موفقیت در رهبری موثر و کارآمد تصور می شود.

 

انکار جذابیت این ایده البته دشوار است. کمتر کسی پیدا می شود که تمایل نداشته باشد خود واقعی اش را در محل کار خود نمایش دهد و منظور خود را به صراحت بیان کند و آنچه بیان می کند خواسته واقعی اش باشد.

 

اما هرمینیا ایبارا، استاد دانشگاه INSEAD در پاریس و نگارنده کتاب "همچون یک رهبر عمل کن، همچون یک رهبر بیاندیش" در این خصوص هشدار داده است. او به این موضوع اشاره می کند که همیشه خطر "خیلی صادق" بودن وجود دارد و مرز موجود در این بین بسیار ظریف و کمرنگ است.

 

ایبارا اظهار می کند که درک نادرست از صداقت در رهبری می تواند به شکست منجر شود. در ادامه به بعضی از خطرهایی که "خود واقعی بودن در محل کار" به همراه دارد می پردازیم.

 

1. از رشد باز می مانید 

پس تمایل دارید که خود واقعی تان باشید. کدام خود واقعی؟ خود واقعی به چه معناست؟ پروفسور ایبارا می گوید مفهوم متعهد ماندن به یک "خود واقعی" در مقابل تحقیقاتی قرار می گیرد که نشان می دهد افراد چگونه با تجربیاتی که به دست می آورند تغییر می کنند و جنبه های جدیدی از وجود خود را کشف می کنند. اگر در محدوده آرامش خود باقی بمانید، شانس رشد و تغییر را از خود دریغ می کنید.

 

2. ممکن است اعتبار خود را از دست بدهید 

گاه آسیب پذیری می تواند شخص را توانمند کند. اما بعضی موارد بهتر است فقط با خانواده و دوستان به اشتراک گذاشته شود. وقتی مدیری در خصوص کاری اظهار ترس یا شک و تردید می کند، کارمندان توانایی مدیر در رهبری را زیر سوال می برند. ایبارا مثال مدیری تازه کار را در یک کمپانی مرتبط با امور بهداشتی مطرح می کتد که به رهبری شفاف و مشارکتی اعتقاد داشت. اما وقتی به کارمندان جدید اعلام کرد که "می خواهم این کار را انجام دهم، اما این اقدام ترسناک است و به کمک شما نیاز دارم" در واقع اقتدار خود را زیر سوال برد.

 

3. ممکن است تصمیمات اشتباهی اخذ کنید 

ایبارا می گوید که با تعهد خیلی سفت و سخت به این باور، بعضی مدیران تصمیمات خود را به جای اطلاعات موجود بر پایه ارزش ها اخذ می کنند. به اعتقاد وی، وقتی نقش بزرگتری را در محل کار به دست می آورید، ارزش هایی که بر اساس تجارب گذشته شکل گرفته اند می توانند شما را از مسیر منحرف کنند.

 

4. ممکن است نتیجه مورد نظر را به دست نیاورید 

گاه افراد خود واقعی بودن را با انجام آنچه از انجام آن احساس آرامش می کنند اشتباه می گیرند. اما زمانی که رفتار معمولتان با آنچه انتظار دارید جور در نمی آید حس شکست پیدا می کنید. همانطور که هنگام کار در یک کشور جدید باید با فرهنگ آنجا خود را وفق دهید، با تغییر موقعیت شغلی نیز باید سبک خود را تغییر دهید تا نتیجه مورد نظر خود را کسب کنید.

 

5. عدم کارآیی را توجیه پذیر می کنید 

برای بعضی از کارمندان "خود واقعی" بودن می تواند به پوششی برای عملکرد نارضایتبخش باشد. "من اینجوری ام" می تواند به راهکار ساده ای در پاسخ به انتقاد تبدیل بشود و راه پیشرفت را سد کند. پروفسور ایبارا تاکید می کند که به پیشرفت روش های مدیریتی خود به عنوان آزمون خودهای متعددی که امکانپذیر است فکر کنید. تغییر رفتاری در روزهای متوالی هیچ ایرادی ندارد و بدین ترتیب می توانید روش های مختلف مقابله با چالش ها را تجربه کنید.

 

منبع: تک شات

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------