عادت افراد کاریزماتیک و چگونه کاریزماتیک باشیمکاریزماتیک

افراد جذاب، عمدتا شنونده های بسیار خوبی هستند

 

حتما شنیده اید آنچه بیش از زیبایی ظاهری می تواند در محبوبیت افراد نقش داشته باشد، جذابیت شخصیتی آنهاست. اینکه بتوانید فرد جذابی باشید، فرهمندی، گیرایی و یا کاریزمای شخصیتی داشته باشید می تواند از شما فرد بسیار دوست داشتنی و محبوبی بسازد و در برخی موارد سبب به وجود آوردن موقعیت های بیشتری در زندگی اجتماعی و فردی تان گردد

 

چگونه کاریزماتیک باشیم 

احتمالا تا به حال برای تان پیش آمده که در مورد یکی از اطرافیان خود به دیگران گفته باشید که فلانی مهره مار دارد. یا در مورد او مثال آهنربا را به کار ببرید که هر فردی را به خود جذب می کند. درست است که بخشی از این جذابیت ها، همچون استعداد ذاتی به برخی افراد داده شده، اما نمی توان نقش موثر آموزش و محیط را بی اهمیت دانست. اگر می خواهید بدانید که شما هم در گروه افراد کاریزماتیک قرار دارید یا خیر، می توانید مواردی را که در ادامه به شما معرفی خواهد شد را بررسی کرده و از خود بپرسید که آیا این خصوصیات را دارا هستید یا نه.

  

شنونده بسیار خوبی هستید

یکی از متخصصان زبان بدن و نویسنده کتاب «چگونه نخستین برخورد خود را تاثیرگذارتر کنیم؟» یعنی خانم «پتی وود» می گوید شما هم ممکن است تصور کنید که جذابیت شخصیت افراد، به آنچه می گویند است، اما در بسیاری از مواقع، زبان بدن برای دارا بودن چنین جذابیتی کفایت می کند.

 

وی بر این باور است که افراد جذاب، عمدتا شنونده های بسیار خوبی هستند و به همین دلیل نیز بر دیگران تاثیر بسیار خوبی می گذارند. اگر به دیگران نشان دهید که به آنها علاقه دارید و برای شان اهمیت قائل هستید، حس خوبی نسبت به شما خواهند داشت به همین دلیل نیز افراد کاریزماتیک، شنونده های بسیار خوبی هستند. اینکه به چشمان فرد مقابل تان نگاه کنید، موبایل خود را کنار گذاشته و یک شنونده خوب باشید، می تواند تاثیر بسیار مثبتی در احساس دیگران نسبت به شما داشته باشد.

 

از فرد مقابل سئوال می پرسید

افرادی که زیاد صحبت می کنند عمدتا به دنبال فرصتی می گردند تا دوباره بتوانند صحبت کنند. پروفسور «ران ریگو» استاد روانشناسی دانشگاه «کلرمونت مک کنا» می گوید: “گوش دادن به صحبت های دیگران تنها شنیدن اصوات آنها به شمار نمی آید بلکه باید قابلیت درک شدن نیز در چنین شنیدنی وجود داشته باشد. صحبت های شما باید به گونه ای باشد که اطلاعات تان را بیشتر کند. اگر در هنگام صحبت با دیگران از آنها سئوال هایی نیز بپرسید که به موقع باشند و باعث درک بهتری از آن فرد شود، تاثیرگذار خواهند بود.”

 

اجازه می دهید صدای تان به خوبی شنیده شود

وود می گوید: “افراد جذاب عمدتا شنوندگان خوبی هستند با این حال، برای آنکه شنیده نیز بشوند، دیگران را متوقف می کنند. اما باید توجه داشته باشید زمانی که این کار را انجام می دهید به موقع باشد. تنها زمانی دیگران را متوقف کنید که ایده ی سازنده ای برای مشارکت داشته باشید تا دیگران از این کار شما دلگیر نشوند. درضمن حتما با صدای رسا صحبت کنید تا تاثیرگذارتر باشید. هنگام صحبت کردن تُن صدای خود را بالا و پایین ببرید تا صحبت کردن تان برای دیگران یکنواخت نشود.”

 

احساسات تان را نشان می دهید

وود می گوید افراد جذاب و کاریزماتیک دقیقا همان احساسی را که تجربه می کنند، به واسطه چهره خود به دیگران نشان می دهند. این افراد در هنگام شادی، چهره ای بشاش دارند و در زمان خستگی نیز ژست های مرتبط با این احساس را نشان می دهند. این انتقال احساس واضح آنها، به شما کمک می کند که ارتباط بهتری با آنها برقرار کنید.

 

می توانید برخی از عکس العمل ها را تعدیل کنید

از طرف دیگر، فیلتر کردن برخی از احساسات تان می تواند از شما شخصیت جذاب تری بسازد. پروفسور ریگیو نیز می گوید اینکه بتوانید خشم خود را اندکی تعدیل کنید می تواند به جذابیت شما بیافزاید.

  

حتی زمانی که لبخند نمی زنید، بشاش هستید

افراد جذاب، حتی زمانی که لبخند هم نمی زنند، شادتر از دیگران به نظر می رسند. وود می گوید اما اگر در زمان شاد بودن هم ادا و اصول های مخصوص خود را دارید و حس خشنودی را به دیگران منتقل نمی کنید، دیگران از شما فاصله خواهند گرفت. اگر در میان چنین افرادی قرار دارید، تلاش برای ایجاد تغییر در آن می تواند در افزایش جذابیت شما موثر واقع شود.

  

بدون آنکه کلامی ادا کنید، ابراز همدردی می کنید

افراد جذاب نه تنها زمانی که صحبت می کنند به خوبی احساسات خود را به دیگران منتقل می کنند، بلکه در مواقعی که نیازی به صحبت کردن وجود نداشته باشد نیز با حالات چهره و بدن در هر موقعیت شاد و یا دردآوری با دیگران همراه می شوند.

 

شخصیتی کاریزماتیک

افراد جذاب به خوبی احساسات خود را به دیگران منتقل می کنند

 

از زبان بدن و ژست های خاص خود استفاده می کنید

برخی از حالت های بدن، مانند بالا نگه داشتن سر و یا بازوها می تواند فرد شادتر و سرحال تری را از شما به دیگران نمایش دهد. دکتر وود نیز تایید می کند این کارها نه تنها می تواند برای دیگران مفرح باشد بلکه برای خودتان نیز به واسطه ترشح ماده شیمیایی به نام «اندورفین» و کمک به بهتر کردن وضعیت خلق و خوی تان، مفید است.

  

بدون آنکه وحشت زده به نظر بیایید مستقیما به چشمان طرف مقابل نگاه می کنید

با نگاه کردن مستقیم به چشمان فردی که صحبت می کند، به او می فهمانید که برای او ارزش و احترام قائل هستید. اما زمانی که به سمت پایین نگاه می کنید، در فرد مقابل احساس ناامنی را به وجود می آورید. وود بر این باورست که افراد جذاب نه تنها به چشمان فرد مقابل نگاه می کنند بلکه لبخند نیز می زنند و سرشان را نیز گاهی به علامت تایید تکان می دهند.

 

احساسات دیگران را به خوبی می خوانید

تعدیل در عکس العمل ها از خصوصیات افرادی است که از شخصیتی جذاب و کاریزماتیک برخوردار هستند. ریگیو در این باره می گوید، افراد جذاب بیش از آنچه در دیگران می بینند را در می یابند. به عنوان مثال، ممکن است که دریابند لبخند فردی از روی اجبارست. همچنین به بی قراری و اضطراب افراد، حتی در مواقعی که لبخند می زنند، نیز پی می برند.

  

روابط پایدارتری با دیگران دارید

زمانی که با فردی در طول زمان و مدت نسبتا طولانی، در تماس هستید و بدون در نظر گرفتن جریاناتی چون رفتارهای رسمی و اداری، واقعا به دیدن دوباره آن فرد علاقه فراونی دارید، برای فرد مقابل جذاب به نظر خواهید رسید. بنابراین در آینده با آن فرد در ارتباط خواهید بود و از وی خبر خواهید گرفت. زمانی که نسبت به فردی احساسات خاصی دارید، او نیز شما را فرد خاصی قلمداد می کند.

 

خود را متعلق به گروه یا طبقه خاصی نمی دانید

خودتان را به تمام افراد از تمام نسل ها، پیشینه ها و فرهنگ ها نزدیک می دانید و این کار را صرفنظر از اینکه با چه کسی مواجه می شوید، انجام می دهید. چنین برخوردی به شما کمک می کند که شخصیت جذابی داشته باشید. دکتر ریگیو می گوید، هر اندازه بیشتر بیرون بروید و با افراد بیشتری در ارتباط باشید، تفاوت انسان ها با یکدیگر را نیز بیشتر در خواهید یافت. با این کار قادر خواهید بود، افراد بهتری را در موقعیت های گوناگون برگزینید.

  

به جز خودتان به دیگران نیز اهمیت می دهید

وود بر این باورست، زمانی که با فردی تماس بدنی پیدا می کنید، مثلا بازوی او را می گیرید و به او می گویید که از دیدار با او لذت برده اید، آن فرد ذهنیت خوبی از شما پیدا خواهد کرد. با این کار فرد مقابل، احساس تنهایی نخواهد کرد و اندکی دلگرم خواهد شد. تنها مراقب باشید که در محیط های کاری و حرفه ای این کار با قوانین محل کارتان در تضاد نباشد.

 

در هنگام صحبت کردن تصویرسازی می کنید

اگر در هنگام صحبت با دیگران، تصویر روشن تری از آنچه می گویید داشته باشید و در حین توضیح دادن موضوعی، مثال های تصویری بیاورید، آن وقت به درک بهتر دیگران از موضوع مورد بحث کمک خواهید کرد. همچنین با این کار در نظر آن فرد یا گروه، از جذابیت بیشتری نیز برخوردار خواهید بود.

 

منبع: rooziato.com

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------