کاریزماتیک بودن چه اصولی دارد؟ اسرار کلیدی کاریزماکاریزماتیک،کاریزماتیک یعنی چه،شخصیت کاریزماتیک

شخصیت کاریزماتیک

 

کاریزماتیک و کاریزما بودن یک فرد را شاید بتوان جذاب بودن در ارتباطات و برخوردهای اجتماعی و صحبت کردن دانست، اما سوالی که پیش می‌آید این است که؛ چطور می‌توانیم به یک فرد کاریزماتیک تبدیل شویم؟!

جالب است بدانید معمولا افراد به صورت مادرزادی کاریزما متولد نمی‌شوند و شما می‌توانید به راحتی اصول کاریزماتیک بودن را بیاموزید.

 

کاریزماتیک و کاریزما بودن یک فرد را شاید بتوان جذاب بودن در ارتباطات و برخوردهای اجتماعی و صحبت کردن دانست، اما سوالی که پیش می‌آید این است که؛ چطور می‌توانیم به یک فرد کاریزماتیک تبدیل شویم؟!

 

کاریزما به چه معنی است؟ و یا چه کسانی کاریزما هستند؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید راجع به این کلمه بیشتر بدانید. کسانی هستند که در نزد افراد جامعه و معمول بسیار عزیر و محترم و جذاب هستند و به اصطلاح عموم، مهره ی مار دارند و همه مشتاق شنیدن حرف ها و گرفتن تائید اشان هستند و به هر جمعی که وارد می شوند دیگران را مانند آهن ربا جذب می کنند. این افراد، دارای شخصیت کاریزما هستند.

 

واژه ی کاریزما برگرفته از کلمه یونانی خاریسما می باشد که به معنی جاذبه ذاتی است که خود از خارتیاس به معنای متانت، جذابیت، برکت و موهبت می آید. کاریزماتیک بودن به معنی فرد موفق و یا پولدار بودن نیست. حتی به معنی نحوه ارائه مطلبی و یا نوع پوشش هم نیست بلکه کاریزماتیک بودن یعنی انجام یک سری کار های خاص.

 

مثلا بعضی از افراد با کار هایی که می کنند باعث می شوند تا ما احساس مهم بودن و یا خاص بودن داشته باشیم. این افراد ناخودآگاه و یا بر حسب عادت کارهایی انجام می دهند که دیگران دوست دارند وقت بیشتری را با آن ها بگذرانند یا بیشتر با آن ها صحبت کنند و یا حداقل کنار آن ها باشند تا توجهات نیز به آنها هم انتقال پیدا کند.کاریزما بودن یک خصلت ذاتی و اکتسابی است یعنی اگر شما فر کاریزماتیکی هستید، می توانید آن را تقویت و حفظش کنید و اگر فرد کاریزماتیکی نیستید می توانید آن را با بهره گیری از اصول مربوط به کاریزما بودن، بیاموزید.

 

کاریزماتیک،کاریزماتیک یعنی چه،شخصیت کاریزماتیک

افراد معروف کاریزماتیک

 

ویژگی های افراد کاریزماتیک

 

- داشتن اعتماد به نفس

اولین دارایی افراد کاریزماتیک است، بدون هیچ تردیدی باید بگوییم کاریزما و جذابیت و گیرایی، در وجود افراد با اعتماد به نفس به چشم میخورد و از آن بهره برده اند. اعتماد به نفس به خودشان، آنچه که هستند و آنچه که نشان میدهند.

 

از آنجایی که کاریزما یک صفت خالص است و با ذره ایی از نمایش جذابیت و ساختگی بودن واقعیت خود را از دست میدهد و به راحتی میتوان تشخیص داد که گیرایی فرد ساختگی است و تلاشی برای جذابیت است، از این رو اعتماد به نفسمان هم باید واقعی و بدون تلاش برای اعتماد باشد. سرمنشا این اعتماد به نفس شناخت از خودشان، مهارتهایشان و قبول آنچه که هستند، میباشد.

 

- به دیگران محبت میکنند بی آنکه توقعی داشته باشند

 به دیگران بدون هیچ چشم داشتی خوبی کنید؛ به این معنی که از کسی کینه به دل نگیرید، به روی دیگران لبخند بزنید، تجارب و شکست هایتان را نزد دیگران بازگو کنید، به کسانی که دوستشان دارید هدیه بدهید، به لطیفه های که تعریف می کنند بخندید و خلاصه کلام اینکه عشق و محبت اتان را با دست و دلبازی خرج کنید.

 

- خوش قول بودن

خوش قولی یکی از خصوصیات بارز انسان های معتبر و با آبرو است. تنها چیزی که در این دنیا دارید و خیلی با ارزش است، آبرو و اعتبارتان است. برای داشتن نام نیک و با آبرو باید عمری تلاش کرد و فقط یک لغزش کافی است تا اعتبار و آبرو به باد فنا برود. پس اگر حتی دیگران هم بر سر قولشان نماندند، شما همیشه سعی کنید که قولتان را فراموش نکنید و خوش قول باشید.

 

- پنهان کار نبودن پنهان کار نبودن

به معنای مخفی کاری است و بیان نکردن حقایقی که به نحوی به این افراد وابسته است. افراد کاریزما دلیلی برای پنهان کاری نمیبینند و از آنچه که هست و میدانند اباعی ندارند. این صفت با گستاخی بسیار متفاوت است. زیرا افراد کاریزما صادقانه عمل میکنند از دروغ و پنهان کاری لذت نمیبرند زیرا با خودشان و اطرافشان شفاف و واضح هستند و همین شفافیت باعث میشود دیگران بیش از هر فرد دیگری به آنها اعتماد کنند. 8. از نشان دادن عیوب خود هراسی ندارند.

 

کاریزماتیک،کاریزماتیک یعنی چه،شخصیت کاریزماتیک

افراد کاریزماتیک

 

- تحسین و تقدیر

وقتی به هر دلیلی دیگران را تحسین می کنید ,عزت نفس آنها را بالا می برید .اااحساس اهمیت پیدا می کنند ، از قبل با کفایت و تواناتر می شوند ,تصویر شخصی یی که از خودشان در نظر دارند ,بهتر شده و احترام به خویش در آنها اوج می گیرد.

 

حال چگونه چنین احساس فوق العاده ای را در دیگران ایجاد کنیم ؟بسیار ساده است ! در هر شرایطی از واژه ” متشکرم ”  استفاده کنید و به هر دلیل کوچک و بزرگی این کلمه را تکرار کنید .از منشی به خاطر کاری که انجام داده ,از همسرتان به جهت همکاری که با شما و از بچه ها به دلیل هر کاری که  می دهند تشکر کنید.با تشکر کردن از دیگر افراد دو کار را انجام می دهید و سود می برید .وقتی لبخند می زنید و تشکر می کنید نه تنها عزت نفس شخص را بالا می برید  و او احساس می کند دارای ارزش و اعتبار است ,بلکه خودتان هم چنین بازتابی دارد.وقتی برای دیگران انجام می دهیدو یا عاملی برای دوست داشته شدنشان می شوید ,خودتان را هم بیشتر دوست می دارید!

 

هر چه شما خودتان را بیشتر دوست بدارید ,عمیق تر و خالصانه تر این عشق ودوستی را به دیگران هدیه می دهید.

 

- پذیرش 

یکی از بزرگترین هدایایی که می توانید به دیگران بدهید این است که ،نگرش مثیت و بی قید و شرط از آنها داشته باشید.آنها را بدون هیچ محدودیتی و از صمیم قلب بپذیرید.هرگز آنها را نقد نکنید ،به دنبال تقصیرات آنها نباشید و همه مسایل مربوط به آنها را فقط به این دلیل که معجزه طبیعت هستند بپذیرید.

 

این شروعی است برای جذابیت.برای پذیرش افراد فقط کافی است به آنها لبخند بزنید.وقتی با شادی لبخند بزنید ،اعتماد به نفسشان را به طور اتوماتیک بالا می برید و حس شادی و رضایت را به آنها می بخشید و آنها چنین احساسی را دوست دارند و قبل از اینکه دهان باز کنید ،شما را جذاب می دانند.تلاش کنید وقتی با اشخاصی که به نوعی برای شما مهم است روبرو می شوید ،به گونه ای برخورد کنید که شادی شما را بفهمد .به او لبخند بزنید و توجه خاصی را به او ابراز نمایید.طوری برخورد کنید که گویی مهم ترین شخص روی زمین است !

 

- مثبت اندیشی

و در آخر داشتن امید همیشگی و یافتن راه حل برای مشکلات ویژگی افراد کاریزماتیک است آنها هیچ وقت نا امید نمیشوند و نگاه عمقی تری به مسائل دارند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------