بارداری آسان با رعایت این نکاتبارداری ,بارداری آسان, بارداری سالم و بی خطر

بارداری آسان و بی خطر

 

چطور می توانیم بارداری سالم و بی خطری را تجربه کنیم با چه شیوه هایی این امر امکان پذیر است تجربه یک بارداری ساده و آسوده خاطر چطور میسر خواهد بود؟ چه نکته هایی را باید در این زمينه رعایت کنیم؟

قوانینی براي بارداری آسان

 

عدم کنترل بارداری 

واضح و روشن است که براي باردارشدن باید استفاده از روش های کنترل بارداری را کنار گذاشت. ولی معمولاً نباید انتظار داشت که به عنوان مثال بعد از یک هفته از عدم کنترل بارداری، بارداری اتفاق بیفتد. استفاده قرص های ضد بارداری باید متوقف شود. حذف شیوه ضد بارداری IUD یک ماه پیش از بارداری و قطع شیوه های تزریقی ضد بارداری، سه ماه پیش از لقاح( ترکیب اسپرم و تخمك) باید انجام گیرد .

 

متخصصین براي آماده شدن زن و شوهر ها، یک دوره مشاوره 90 روزه را جهت داشتن یک بارداری سالم توصیه می کنند . این دوره سبب ميشود که هورمون ها فرصتی براي تنظیم سطح( میزان) خویش بیابند، دوره عادت ماهانه تنظیم شود و فرد زمان تخمک گذاري خویش را که به احتمال زیاد بارداری در این زمان اتفاق می افتد، احساس کند.

 

براي بعضی از زن و شوهر ها درست به محض قطع کنترل بارداری، بارداری اتفاق می افتد ولی درصورتی که آن ها بطور دائمی از موارد ضد بارداری استفاده نموده اند ، یک برنامه ريزي درست پیش از بارداری لازم دارند.

 

تعادل وزن

پژوهش های نشان داده که هم افزایش و هم کاهش وزن مادر بر باروری و سلامتی جنین اثر دارد. مادر باید با رعایت مسایل بهداشتی و شیوه های مورد نیاز ، وزن خویش را به وزن ایده‌ال برساند.

 

ورزش کنید

یکی از اقدامات قبل از بارداری انجام ورزش می باشد بهتر است قبل از انتخاب نام یا خرید سیسمونی، به فکر آماده کردن بدنتان براي این دوره باشید تا هم بارداری اسان و هم زایمان آسانی داشته باشید. روزانه ۳۰ دقیقه ورزشی که ضربان قلبتان را به بيش ترین حد برساند، بسیار خوب است. پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا، بهترین ورزش های حرکتی هستند که میتوانید قبل از بارداری انجام دهید.

 

بارداری ,بارداری آسان, بارداری سالم و بی خطر

بارداری آسان 

 

تغذیه مناسب داشته باشید

به زودی، نسبت به بسياري از غذاهای نه چندان موثر، مثل بستنی یا ترشی، ویار پیدا می کنید. بنابراين هم اکنون بر تغذیه مناسبتان تمرکز کنید. تا جایی که میتوانید پروتئین، آهن، کلسیم و فولیک اسید دریافت کنید. رژیم غذایی تان باید حاوی میوه ها، مغزها، سبزیجات، گیاهان برگ پهن، غلات کامل و لبنیات کم چرب باشد. از خوردن چیپس، نوشابه و ديگر غذاهای بی فایده خودداری کنید.

 

سفر در دوران بارداری:

مسافرت در مراحل اولیه مشکلی ندارد ولی با نزديک شدن به زمان زایمان احتمال خطر براي شما بالا میرود . بیش تر شرکتهای هواپیمایی به بانوان ۳۶ هفته باردار اجازه ی پرواز نمی دهند. درصورتی که سفر شما غیرقابل اجتناب است با دکتر خویش مشورت کنید و گاهی حتی گواهی پزشک براي سفر الزامی است.

 

سن دقیق بارداری خویش را پیدا کنید:

بارداری به سه دوره کلی سه ماهه تقسیم ميشود . با گذراندن هر دوره کلی تغييرات جسمی زيادي در بدن شما بوجود مي‌ايد . تغيير سطح هورمونی، فشار خون، تنفس و سوخت و ساز غذایی. باید کسی تمام این تغييرات را مشاهده و ثبت کند تا به دقت درباره شما نظر بدهد و به شما کمک کند. با این کار زمان حدودی وضع حمل هم بدست می آورید که معمولاً بین ۳۷ تا چهلمین هفته ی بارداری پیش مي‌ايد .

 

سیگار نکشید

سیگار کشیدن، نه تنها جزء آن دسته از کارهایی است که باید ترک شود، بلکه روند باردار شدن را هم به تاخیر می اندازد. بعلاوه ، مصرف سیگار در دوران بارداری، احتمال بروز مشکلاتی مانند تولد نوزاد نارس یا کم وزن، سقط جنین و سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را بعد از تولد افزایش ميدهد . طبق تحقيقات انجام شده، قرار گرفتن زنان باردار، در معرض دود سیگار هم میتواند براي جنین پرخطر باشد. بدین ترتیب بهتر است از همین حالا، هم خودتان و هم همسرتان، سیگار را کنار بگذارید. کشیدن سیگار، در مردان هم سبب کاهش قدرت باروری ميشود .

 

بارداری ,بارداری آسان, بارداری سالم و بی خطر

مراقبتهای دوران بارداری

 

مراجعه به دکتر

زمانی که یک خانم تصمیم دارد باردار شود باید پیش از اقدام به بارداری، براي بررسی بیماري های مزمن مثل دیابت و آسم یا هر گونه اختلال های ژنتیکی، مسایل و یا حاملگی های قبلی و چکاب سلامت کلی بدن به پزشک مراجعه کند.

 

لباس راحتی بارداری

هیچ چیز به راحتی لباس بارداری زنان نیست. تنها ریسک داشتن آن این است که شما با پوشیدن آن ديگر نمی خواهید لباس رسمی بپوشید.

 

طی کردن زمان با همسر

حتی زمانیکه شرایط را براي مراقبت از نوزاد آماده می کنید، فراموش نکنید که از اکنون با همسرتان لذت ببرید. ممکن است در چند هفته نخست بعد از تولد نوزادتان این شانس را نداشته باشید، بنابراین در دوران بارداری زمان کافی را براي شریک زندگی خویش صرف کنید.

 

فیلم ببینید، یک وعده غذایی ویژه با هم بگذارید یا فقط زمانی را به یک پیاده روی ارامش بخش اختصاص دهید. کاری را انجام دهید که واقعا به شما این امکان را ميدهد که از با هم بودن لذت ببرید.

 

واکسیناسیون

– واکسن کزاز و دیفتری در صورت عدم تجويز دوز اولیه یا عدم تجويز یادآور پس از ده سال باید با نظر پزشک در دوره بارداری تزریق شود.

– در مورد دیگر واکسن ها با صلاح دید پزشک متخصص زنان باید اقدام شود.

 

مراجعه به دندانپزشک

زنان مبتلا به بیماري های لثه حدود چهار تا هفت برابر بیشتر از زنان سالم، کودکانی با وزن کم و یا زودرس به دنیا می آورند. بنابر این خانم هایی که تصمیم بارداری دارند باید پیش از اقدام به بارداری به دندانپزشک مراجعه کنند.

 

 گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------