آيا براي بچه‌دار شدن آماده هستيد؟ 

 

مجبور نيستيد بچه‌دار شويد!اين سئوال براي برخي از افراد، ساده‌ترين سئوالي است كه مي تواند مطرح شود: آنها همواره آمادگي آن را داشته‌اند كه صاحب فرزند شوند، زندگيشان بر همان منوالي مي‌گذرد كه دوست دارند و واقعا مي‌توانند يك كودك را به زندگي خود راه بدهند.

 

اما برخي ديگر ممكن است چندين سال براي آماده شدن جهت ورود يك كودك به زندگي خود تلاش كنند، يا احساس كنند كه پيش از بچه‌دار شدن بهتر است كمي تمرين كنند. كساني هم هستند كه هيچ وقت به فكر بچه‌دار شدن نمي‌افتند. وضعيت شما هر چه كه باشد، حتي اگر مي‌دانيد كه مي خواهيد بچه‌دار شويد، باز هم مي‌توانيد تصميم آگاهانه‌تري بگيريد.

 

قبل از هر چيز در يك مورد مي‌توانيد مطمئن باشيد: هيچ كسي مجبور نيست بچه‌دار شود! انسا‌نها به تعداد كافي روي زمين زندگي مي‌كنند و با كمبود آدم مواجه نيستيم كه شما بخواهيد آن را جبران كنيد! پس بچه‌دار شدن به شما مربوط مي‌شود و همچنين به اميدها يا روياهايي كه براي زندگيتان داريد.

 

چرا موضوع تا اين حد «دشوار» است؟


تصميم براي بچه‌دار شدن، تصميم مهمي است كه نبايد آن را دست كم بگيريد. داشتن يك نوزاد كوچولو مي‌تواند جالب و مفرح باشد؛ حتي مي‌تواند برخي نيازهاي دروني شما را برطرف كند، به نحوي كه قبل از بچه‌دار شدن شايد تصور آن را هم نمي‌كرده‌ايد. اما از سوي ديگر، پذيرش مسئوليت يك نوزاد مي‌تواند بسيار دشوار هم باشد؛ آنقدر دشوار كه فكرش را هم نمي‌توانيد بكنيد.

 

اين اتفاق از آن رو دشوار است كه وقت و انرژي زيادي از شما گرفته و زمان كمي را براي استراحت و تجديد قوا باقي مي‌گذارد. از آن رو دشوار است كه پدران و مادران معمولا زمان، پول، حمايت عاطفي، آموزش يا آمادگي لازم براي كارهايي را كه بايد انجام دهند، ندارند و از آن رو دشوار است كه اشتباهات احتمالي شما، بر عزيزترين فرد زندگيتان اثر مي‌گذارد: بر كودكتان.

 

تاثير بچه بر زندگي مادران!


بچه‌دار شدن، تغييرات مهمي در زندگي ايجاد مي‌كند و از آنجا كه عمده مسئوليت بزرگ كردن كودك در اكثر نقاط دنيا بر عهده مادران است، پس بچه‌دار شدن بيش از آنكه بر زندگي مردان اثر بگذارد، زندگي مادران را تحت تاثير قرار مي‌دهد. در ديدگاه اقتصادي، با بزرگ كردن و تربيت فرزندان، يعني وظيفه بسيار مهم تربيت نسل آينده، مانند يك سرگرمي برخورد مي‌شود.

 

زنان در حالت عادي نيز درآمد، حمايت و ارزش واقعي خود را در مقابل كمك‌هايي كه به جامعه مي‌كنند دريافت نمي‌دارند و مادر شدن، مشكلات آنان را دو چندان مي‌كند تا جايي كه مجبور مي‌شوند از شغل خود چشم‌پوشي كرده تا به وظيفه مادري خود برسند. در يك نگاه كلي مي‌توان گفت كه امروزه مردان نقش بيشتري در مقايسه با گذشته، در تربيت فرزندان بر عهده مي‌گيرند، اما كارهاي روزمره خانه، پخت غذا، حمايت عاطفي، نگهداري از كودكان، خريد و ديگر جزييات زندگي، همگي بر دوش مادران قرار گرفته است، بدون اينكه راهي براي جبران اين تلاش‌ها انديشيده شود.

 

آيا آمادگي لازم را براي داشتن فرزند، داريد؟


روش‌هاي مختلفي وجود دارد كه يك فرد بتواند به اين سئوال جواب دهد. ممكن است هرگز پاسخ روشني براي آن پيدا نكنيد اما مي‌توانيد با فكر كردن به اين موضوع بر شك و دودلي خود پيروز شويد. تصميم‌گيري در اين مورد به فاكتورهاي متعددي مربوط مي‌شود كه ممكن است برخي از آنها هرگز براي شما روشن نشود يا نتوانيد به درستي نظر درست و دقيق خود را در بعضي از اين موارد بازگو كنيد. اما اگر به خودتان كمك كنيد تا بر اين مسئله تمركز بيشتري داشته باشيد، مي‌توانيد علت ترديدهاي خود را درك كرده و به تصميم‌گيري نهايي كه به نفع شما و خانواده‌تان خواهد بود نزديك شويد. ممكن است اين ترديدها ناشي از برخي مسايل عاطفي باشند كه خود فرد نيز كاملا از آنها اطلاع ندارد، مثلا ناشي از يك مشكل حل نشده در دوران كودكي.


مي‌توانيد اين تحقيق را با اين سئوال آغاز كنيد: «چه چيزهايي در زندگي براي خودتان مي‌خواهيد؟» پاسخ اين سئوال را فارغ از وضعيت فعلي خودتان و بدون توجه به كارهايي كه براي تحقق روياهايتان يا رسيدن به وضعيت مطلوبتان بايد انجام دهيد، بدهيد. پرسش‌هاي ديگري نيز مي‌تواند در اين مسير به شما كمك كند.

 

سئوالات زير بدين منظور طراحي شده‌اند كه بتوانيد در مورد آنها با همسر يا دوست خود صحبت كنيد، به آنها فكر كنيد، در مورد آنها بنويسيد يا با مشاور خود صحبت كنيد يا هر كار ديگري كه موجب شود نگاه دقيقي به آنها بيندازيد را انجام دهيد. بهتر است اين سئوالات را به همسرتان نيز نشان بدهيد تا متوجه شويد كه پاسخ‌هاي او براي اين سئوالات چيست و آيا پاسخ‌هاي او برايش راضي‌كننده هستند يا خير؟ اين سئوالات به گونه‌اي طراحي شده‌اند كه هم مردان و هم زنان بتوانند به آنها پاسخ دهند.

 


آيا شما زماني را به گذراندن با كودكان اختصاص مي‌دهيد؟ آيا از اين كار لذت مي‌بريد؟


از چه چيزهايي در دوران كودكي خود لذت مي‌برده‌ايد؟ چه چيزهايي از آن دوران را دوست نداشته‌ايد؟


كدام كارها يا رفتارهاي والدينتان در ارتباط با خودتان را درست مي‌دانستيد؟ كدام كارهايشان به نظر شما خوب نبود؟


يك پدر يا مادر چگونه بايد باشد و چه كارهايي بايد انجام بدهد؟ تا كنون چه درس‌ها يا پيغام‌هايي در اين باره از محيط اطرافتان دريافت كرده‌ايد؟


هنگام پاسخ دادن به اين سئوالات، چه احساسي داريد؟

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022