تازه های بهداشت مادر کودکان

مراقبت از سینه‌ها در دوران شیردهی

مراقبت از سینه‌ها در دوران شیردهی

راه جلوگیری از هر نوع مشکل سینه در شیردهی نگهداری صحیح از سینه مادر در دوران شیردهی مراقبت از…

روش های بیرون آوردن نوک سینه برای شیردهیشیردهی با نوک سینه صاف,شیردهی با نوک سینه فرو رفته,بزرگ کردن نوک سینه

شیردهی با نوک سینه صاف و فرو رفته

 

نوک سینۀ مسطح و یا فرو رفته در صورتی مشکل ایجاد می‌کند که کودک شما نتواند به خوبی سینۀ شما را بگیرد یا سینه‌هایی با تولید بیش از حد شیر یا دچار احتقان سینه باشید. در ادامه به راهکارهای برای حل این مشکل پرداخته‌ایم. با بیتوته همراه باشید.

وقتی سینه‌ها دچار احتقان می‌شود، نوک سینۀ معکوس می‌تواند حتی بیشتر به داخل کشیده شود و در موارد بسیار نادر، نوک سینه‌های عمیقاً معکوس می‌تواند مانع جریان شیر شود. بهترین راه برای فهمیدن اینکه آیا می‌توانید شیردهی کنید یا خیر، این است که شیردهی را شروع و در صورت وجود مشکل به پزشک مراجعه کنید.

 

اهمیت مکیدن نوزاد در هفته‌های اول بعد از زایمان

در هر صورتی اگر در شیردهی به نوزاد با مشکلی در نوک سینه‌ها مواجه هستید، لازم است از یک پزشک راهنمایی بخواهید. اما به‌طورکلی شیردهی بلافاصله پس از زايمان برای شروع رفع این مشکل اهميت زیادی دارد. تماس زیاد پوست با پوست با نوزادتان برقرار كنيد و بگذارید هرچه دوست دارد سینهٔ شما را بمکد، زیرا گاهی فقط تحريک نوک پستان ممكن است برای بیرون آمدن آن كافی باشد و کار خاص دیگری لازم نيست.

 

در هفتهٔ اول يا دوم بعد از زايمان نیز سینه‌های شما نرم‌تر می‌شوند و مكيدن توسط نوزاد نیز در بيرون كشيدن نوک پستان‌ها بسیار مؤثر است. اگر نوزاد کلافه شد و تمایلی به این کار نداشت، می‌توانید سینه را کمی در دهانش بدوشید تا او شروع به مکیدن کند. همچنین می‌توانید هنگامی که نوزاد در حال چفت کردن دهان به دور سینه است، بافت سینه را آرام عقب بکشید تا به بیرون زدن نوک سینه کمک کنید.

 

گاهی نیز قرار گرفتن شيرخوار در يک وضعيت خاص باعث می‌شود مكيدن پستان راحت‌تر باشد. به عنوان مثال بعضی از مادران وضعيت شیردهی زير بغلی را برای موفقیت شیردهی در این وضعیت بهتر می‌دانند. هر روشی را امتحان می‌کنید، لازم است با صبر و حوصله اقدام کنید تا موفق شوید و نگذارید شیر سینهٔ شما خیلی ساده قطع شود و کودکتان از مزایای بی‌شمار شیر شما محروم شود.

 

استفاده از شیردوش

شیردهی با نوک سینه صاف,شیردهی,نداشتن نوک سینه

راه های بیرون آوردن نوک سینه

 

پزشک یا مامای شما ممکن است توصیه کند مدت کوتاهی قبل از هر بار شیردهی از یک شیردوش سینه استفاده کنید تا نوک سینه‌هایتان برجسته شود. این دستگاه را می‌توانید از سیسمونی‌ها تهیه کنید. دهانه‌ ی شیر دوش را روی سینه‌ تان قرار دهید، دقت کنید که نوک سینه‌ تان در مرکز سوراخ باشد و دهانه را در دست نگه داشته و شیر دوش را روشن کنید، این وسیله به مادرانی که نوک سینه‌ شان کوچک است و شیر دهی برایشان مشکل است کمک می‌کند همچنین می‌تواند در بزرگ شدن سینه‌ ها با عمل مکش مؤثر باشد.

 

 

رابط سینۀ شیردهی

رابط سینۀ شیردهی است. این وسیله جنسی سیلیکونی دارد که روی سینه می‌چسبد و نوزاد با مکیدن سر رابط می‌تواند از سینۀ مادر شیر بخورد. توصیه می‌شود. رابط سینۀ شیردهی مناسب برای کسانی است که نوک سینه‌ ی فرورفته دارند، این وسیله را می‌توانید از سیسمونی‌ها تهیه کنید. با نصب این وسیله روی نوک سینه خود می‌توانید فرورفتگی را جبران کرده و به بزرگ شدن آن کمک کنید و به شکل مناسب‌تری به نوزاد خود شیردهید. قبل از استفاده از این رابط‌ها، نظر ماما یا پزشکتان را در مورد نوع مناسب آن بپرسید.

 

راهکارهایی برای برجسته کردن نوک سینه در دوران بارداری و قبل از آن

بیرون کشیدن با ماساژ

روش هاتمن: با دو انگشت خود نوک سینه‌ها را در دو جهت مخالف (بالا و پایین) و (چپ و راست) بکشید. این تمرین را دو بار در روز انجام دهید و به مرور طی دو هفته به ۵ بار در روز رسانید. برای اثر بخشی بیشتر می‌توانید قبل از انجام این ماساژ با آب گرم دستهایتان را بشویید و نوک پستان را برای مدت چند دقیقه نوازش کنید. در طولانی مدت مشکل برطرف خواهد شد. 

 

کاپ‌های مخصوص برای بیرون کشیدن نوک سینه

برای فرورفتگی نوک سینه از نوع دوم، کاپ های مخصوصی از جنس پلاستیک یا شیشه وجود دارند، که می توانید آن را از داروخانه تهیه نمایید. در اطراف این پوشش ها، سوراخ های کوچک جهت تهویه و در مرکز سوراخ بزرگ تری جهت خارج شدن نوک پستان وجود دارد. در اواخر دوران بارداری، روزی چند بار و هر بار چند ساعت، این کاپ را بر روی سینه خود قرار داده و یک سوتین شل و آزاد بر روی آن بپوشید. فشار دایم این پوشش ها سبب بیرون کشیدن نوک پستان می گردد.

 

استفاده از سرنگ

با استفاده از یک سرنگ تمیز و بدون سوزن به قطر ۱۰ میلی متر می‌توانید نوک سینه‌ها را بزرگ کرده و برآمده کنید. ابتدا با قیچی نوک سرنگ را که سوزن از آن متصل می‌شود برش بزنید و از همان قسمت روی نوک سینه قرار دهید، سرنگ را بکشید تا نوک سینه کشیده شود. با این روش می‌توانید حالت بادکش را در نوک سینه‌ها ایجاد کنید. بعد از اتمام کار با آب داغ و صابون نوک سینه‌ها را بشویید.

 

دستگاه نیپلت

اگر نوک سینه‌ تان صاف و یا تو رفته است با دستگاه پزشکی نیپلت می‌توانید به بهبود آن کمک کنید. دستگاه نیپلت مانند سرنگ عمل می‌کند اما با این تفاوت که باید برای نتیجه گیری بهتر زیر لباس به مدت یک ساعت هر روز قرار گیرد. طریقه استفاده به این صورت است که قسمت سری دستگاه روی نوک سینه قرار گرفته و با پیچاندن سوپاپ به اندازه‌ ی دلخواه مکش را در نوک سینه ایجاد می‌کند. با استفاده از نیپلت بعد از ۳ هفته می‌توانید شاهد تغییرات باشید.

شیردهی با نوک سینه صاف,دستگاه نیپلت,برجسته کردن نوک سینه

استفاده از نیپلت برای برجسته کردن نوک سینه

 

نکته مهم

دقت داشته باشید که طی انجام تکنیک‌های ذکر شده به نوک سینه‌ ها فشار زیاد وارد نشود تا جایی تکنیک‌ها را پیاده کنید که دردی به همراه نداشته باشد چون ممکن است باعث زخم و یا شقاق سینه شود.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------