علل، علایم و درمان بیماری درماتیت سبورئیک یا درماتیت سبورهدرمان خانگی درماتیت سبورئیک, علت درماتیت سبورئیک, حجامت و درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک چیست

 

درماتیت سبورئیک: درمان، علائم و علت

درماتیت سبورئیک یا درماتیت سبوره یک بیماری پوستی عود کننده و مزمن است که با قرمزی و پوسته پوسته شدن و خارش شروع می شود و در صورت عدم درمان میتواند باعث کبره زدن پوست شود. 

درماتیت سبورئیک یا درماتیت سبوره ای ( به انگلیسی : Seborrhoeic dermatitis ) به نام اگزمای سبورئیک هم شناخته می شود  که التهاب پوستی مزمن و عود کننده است که بیشتر در سر و صورت دیده می شود و معمولا با شوره سر همراه ا ست. 

این بیماری در قسمت هایی از پوست که دارای غده های تولید کننده چربی بیشتری است بروز می کند مثل کف سر ، صورت ، بالای قفسه سینه و پشت. 

 

شوره سر ، شکل خفیف درماتیت سبوره است. 

درماتیت سبورئیک هم در شیرخوارگی و هم در بزرگسالی دیده می شود و به صورت قرمزی و پوسته ریزی اغلب در پوست ابر ،  اطراف خط خنده و شیارهای پشت گوش و کشاله رانن دیده می شود. 

 

تغذیه درماتیت سبورئیک, درمان سنتی درماتیت سبورئیک, عکس درماتیت سبورئیک

علت درماتیت سبورئیک

 

علت درماتیت سبورئیک

علت اگزما سبورئیک به طور دقیق ناشناخته ایت ولی می تواند به دلیل واکنش التهابی یکی ای مخمر های سطح پوست باشد. 

حدود 2 – 5 درصد افراد به این بیماری مبتلا می شوند و شیوع آن در مردان بیشتر است. 

این بیماری معمولا در قسمت هایی از پوست که چرب تر است دیده می شود و با پوست قرمز و خارش و پوسته ریزی خودش را نشان می دهد.

 

براساس شواهد بدست امده مالا سزیا که یک مخمر لیوفیلیک است و به طور طبیعی در پوست زندگی می کند باعث ایجاد این بیماری می شود. از سویی دیگر اسیدهای چرب پوست باعث تکثیر بیش از حد سلول های اپیدرم و ظاهری ناخوشایند می شوند. 

 

درماتیت سبورئیک ممکن است در نوزادان کمتر از 3 ماه دیده شود که با پوسته ای ضخیم ، چرب و مایل به زرد اطراف خط مو همراه است. این بیماری در نوزادان بخش بالایی صورت و پوست سر را درگیر می کد که اصطلاحا به نام " کلاه گهواره " شناخته می شود. کلاه گهواره معمولا بین 8 – 12 ماهگی از بین می رود. 

 

عکس درماتیت سبورئیک, درماتیت سبورئیک, شامپو مناسب برای درماتیت سبورئیک

علایم درماتیت سبورئیک

 

علایم درماتیت سبورئیک در بزرگسالان

علایم این بیماری دائمی نیست و می آیند و می روند و در هوای سرد بدتر می شوند. 

علایم بیماری در دوره های پر استرس و تغییرات هورمونی عود می کند. 

بیماری های مرتبط با اعصاب از جمله پارکینسون خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. 

 

علایم این بیماری به تدریج ظاهر می شود و سپس عود می کند. 

التهاب پوستی در بزرگسالان روی گوش ها ، ابرو ها ، بینی و اطراف آن ، گودی بالای لب ، وسط قفسه سینه ، بالای کمر ، زیر بغل و کشاله ران دیده می شود. این بیماری معمولا در ناحیه ریش شدیدتر است. 

 

علایم شایع درماتیت سبوره در بزرگسالان قرمز ، چربی ، پوسته شدن و خارش است. 

پوسته پوسته شدن پوست سر ، گوش ها ، صورت یا قسمتهایی از پوست که چین می خورد. 

پوسته های زرد ، سفید یا مایل به خاکستری.

قرمزی پوست 

ریزش مو

خارش

درد

کبره و کراست های ضخیم و پوشیده از پوست زرد و سفید که ممکن است به ساقه مو متصل باشند. 

 

جوش های پوسته ای مایل به زرد تا قرمز در امتداد خط مو ، پشت گوش ، داخل گوش ، زیر ابروها ، اطراف بینی ، روی قفسه سینه و بخس فوقانی پشت.

 

علایم درماتیت سبورئیک در نوزادان

این بیماری در نوزادان به نام کلاه گهواره شناخته می شود و باعث ایجاد قرمزی و پوسته های چرب در سر و صورت ، گوش ، گردن ، منطقه پوشک و چین خوردگی های پوست می شود ولی معمولا باعث خارش نمی شود. 

این بیماری در نوزاد معمولا بعد از چند هفته تا چند ماه به صورت خود به خود بهبود پیدا میکند ولی در صورت عدم بهبود نیاز به درمان دارویی دارد.

 

درماتیت سبورئیک, شامپو مناسب برای درماتیت سبورئیک, درمان درماتیت سبورئیک چیست

درمان درماتیت سبورئیک

 

درمان های کلی برای درماتیت سبورئیک

در برخی موارد ضایعات بیماری خود به خود از بین می روند. 

درمان با آنتی هیستامین ، کورتیکو استروئید و داروهای ضد قارچ باعث سرکوب بیماری می شود. 

مصرف ویتامین های گروه B به خصوص B6 بسیار مفید است. 

کاهش استرس

پیشگیری از عرق کردن 

پماد های موصعی حاوی سروتونین 2 درصد

شامپو کتوکونازول و سلنیوم سولفاید

لوسیون کلوبتازول

پماد کلو ال دی اس دوکری وناندل سبوریک

 

برای درمان درماتیت سبورئیک باید توجه داشته باشید که دوره درمان موضعی را حتی در صورت بهبود باید تکمیل کنید وگرنه بیماری با شدت بیشتری برمیگردد. 

استفاده از شامپوها را هم نباید به طور ناگهانی قطع کنید و بعد از بهبود مصرف شامپوها را باید به تدریج کاهش دهید تا به هفته ای 1 بار برشد.

 

درمان درماتیت سبورئیک نوزادان

سر نوزاد را مرتب با شامپو بچه بشویید و سپس با یک برس نرم مثل مسواک خیلی نرم پوسته ها را از سر جدا کنید. 

میتوانیدترکیبی از وازلین ، روغن گیاهی ، روغن معدنی یا روغن بچه درست کنید و روی پوست ملتهب بمالید تا پوسته ها شل شوند و بتوانید با ماساژ برس نرم پوسته ها را جدا کنید و سپس با شامپو بچه ملایم سرش را بشویید. 

در صورتی که بعد از چند هفته علایم برطرف نشد باید به پزشک مراجعه نموده و با پماد کورتیکو استروئید یا شامپوی ضد قارچ که تجویز می کند ، نوزادتان را درمان کنید. 

 

درمان درماتیت سبورئیک بزرگسالان

بیماری درماتیت سبورئیک در بزرگسالان مزمن است و شاید هیچگاه از بین نرود برای همین شما باید به صورت مداوم به فکر کنترل بلند مدت بیماریتان باشد و با رعایت نکات لازم تا حد بسیار زیادی در از بینن بردن علایم پوستی موفق خواهید شد .

 

شوره سر : در صورتی که درماتیت سبورئیک شما بسیار خفیف و فقط در حد شوره سر باشد ، مشخصه آن پوسته پوسته شدن کف سر است . این مشکل مسری نیست و مشکل جدی محسوب نمی شود و فقط از نظر ظاهری برای فرد مشکل ساز است. . برای درمان این مشکل استفاده همیشگی از شامپو ضد شوره توصیه می شود. 

 

شامپوهای ضد شوره نیازی به تجویز پزشک ندارند. انواع مواد موثر موجود در شامپوهای ضد شوره عبارتند از :

سولفید سلنیوم ، تار ، زینگ پیریتیون ، کتوکونازول 

هنگام شستشوی موها اجازه دهید شامپو 5 – 10 دقیقه روی سر باقی بماند سپس موها را آبکشی کنید. شامپو ضد شوره را در ابتدا هر روز استفاده کنید سپس مقدارش را کم کرده و به روز درمیان وهفته ای 2 بار کاهش دهید. اگر بعد از 4 – 6 هفته علایم بهبود پیدا نکرد یک شامپوی جدید را امتحان کنید تا شامپوی مناسب خودتان را پیدا کنید. 

 

درماتیت سبورئیک پوست : درماتیت سبوره روی پوست صورت و بدن به طور کلی با استفاده از پمادهای کورتیکواستروئید موضعی و داروهای ضد قارچ درمان می شود. 

پزشک در ابتدا از کورتیکواستروئیدهای ضعیف مثل کرم هیدروکروتیزون 1  درصد برای درمان شمما استفاده می کند. که باید روزی 2 بار تا زمان بهبود علایم از آن استفاده کنید. 

 

ولی اگر بعد از 2 هفته علایم تا بهبود پیدا نکرد باید برای تغییر درمان دوباره به پزشک مراجعه نمایید. 

به طور کلی درمان بیماری های پوستی نیاز به مداومت دارد و ممکن است درمان های اولیه روی پوست شما جواب ندهد و با تغییر درمان می توانید به نتیجه دلخواهتان برسید. 

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------