بعد از 10 ساعت لاک زدن به ناخن چه اتفاقی در بدن می افتد؟لاک زدن ناخن ,لاک زدن , نکات مهم در لاک زدن

مضرات لاک زدن ناخن

 

از زمان های قدیم در میان عموم مردم این اعتقاد وجود داشت که میتوان سلامتی یک فرد را از طریق ناخن های آن فرد تشخیص داد. مردم معتقد بودن که یک ناخن سالم باید رنگ صورتی روشن و شفاف داشته باشد و اگر فردی ناخن های دست و پا سالم داشت، نشان از سلامتی فرد می داده است. به همین علت در گذشته برخی از لاک های ناخن فقط رنگ صورتی کمرنگ بوده و افراد برای تظاهر به سلامتی بدن از آن استفاده میکردند. 

اما در حال حاضر انواع لاک های ناخن در رنگها و طرح های مختلف در بازار ارائه میگردد که برای هر نوع سلیقه ای جوابگو میباشد. در برخی از انواع لاک های ناخن نیز  مواد سمی افزوده میشود.

 

همانطور که همه ما میدانیم نباید از لاک ناخن بیش از حد استفاده کرد، چون استفده بیش از حد باعث خشک شدن و زرد شدن ناخن ها می شود و در ضمن این نوع لوازم آرایشی آسیب های جدی تری به سلامتی افراد وارد می کند.

 

ما نمی خواهیم که شما لاک ناخن را برای همیشه کنار بگذارید،ولی در این مقاله تاثیرات مخربی که مواد آن روی بدن شما خواهد گذاشت را بیان می کنیم.

 

لاک زدن ناخن ,لاک زدن , نکات مهم در لاک زدن

انواع لاک های ناخن

 

خطرات اصلی لاک ناخن برای سلامت افراد چیست؟

خطرات لاک ناخن در سمیت آن نهفته  است .بعضی از لوازم آرایشی مدرن شامل مواد زیر می باشد که می توانند آسیب جدی به سلامت شما وارد کنند.

 

مواد سمی لاک ناخن

بوتیل استئارات 

نیترو سلولز

صمغ استری 

استون 

آمیل استات 

عطر و رنگ

 

ا TPHP لاک ناخن:

تعدادی از مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که TPHP باعث اختلال غدد درون ریز می شود. در مطالعات مربوط به حیوانات، این مساله باعث مشکلات زایمان و رشد شده است. این ماده شیمیایی به عنوان پلاستیسیزر در لاک ناخن عمل می کند، که آن را انعطاف پذیرتر و بادوام می کند.

 

تولوئن: 

یک حلال است که ناخن ها را یکدست میکند و رنگدانه آن را حفظ میکند.تولوئن میتواند روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر بگذلرد وباعث اختلالاتی در باروری میشود، همچنین سردرد، ضعف،غش وحالت تهوع از آسیب های احتمالی استفاده از لاک ناخن  می باشد.

 

لاک زدن ناخن ,لاک زدن , نکات مهم در لاک زدن

مواد سمی لاک ناخن

 

نیتروسلولوز لاک ناخن:

همان اجزای مورد استفاده در رنگ خودرو، همچنین در برخی مواد منفجره مانند آتش بازی و دینامیت. با این حال، این ماده شیمیایی بیش از حد سمی نیست، اما می تواند موجب سمی شدن اندام ها شود. 

 

بوتیل / اتیل استات لاک ناخن:

این ماده شیمیایی بسیار قابل اشتعال است و وقتی استنشاق یا بلعیده می شود، سمی است. همچنین می تواند به طور جدی به اندام های داخلی در طولانی مدت آسیب برساند (مثلا زمانی که به مدت چند ماه یا چند سال بدون وقفه لاک دارید).

 

فرمالدئید :

یک گاز بی رنگ است که به افزایش ماندگاری پولیش کمک می کند. اگر از آلرژی رنج می برید ، تماس با فرمالدئید می تواند باعث درماتیت و سوختگی های احتمالی شیمیایی شود. در موارد شدیدتر ، این بیماری باعث ایجاد اختلالات ریتم قلب ، تشنج و سرطان می شود .

 

دیبوتیل فتالات (DBP):

به عنوان عطر لاک  استفاده می شود. وجود این مؤلفه خطرناک ممکن است باعث اختلالات غدد درون ریز ، بیماری های زنان و زایمان دستگاه تنفسی شود .

 

پارابن در لاک ناخن:

انواع مختلفی از پارابن ها وجود دارند که می توانند در تولید لاک مورد استفاده قرار گیرند و باید از آن ها اجتناب شود. وظیفه آن ها عمل کردن به عنوان نگهدارنده عمل است و آن ها با سرطان سینه مرتبط هستند. علاوه بر این، آن ها از دریافت ویتامین طبیعی از نور خورشید (مانند ویتامین D) و اکسیژن جلوگیری می کنند که هر دو برای داشتن ناخن های سالم و شاد مورد نیاز هستند. 

 

کافور موجود در لاک ناخن:

کافور به عنوان پلاستیزر هم استفاده می شود، دافع زنگ زدگی است و برای جلوگیری از فساد حشرات مرده در مجموعه های حشرات استفاده می شود. این عنصر سمی است و می تواند موجب تشنج، تحریک پذیری و سمی شدن بدن شود.

 

دانشمندان مطالعه ای را روی  24 زن انجام دادند. 6 ساعت پس از طراحی ناخن های خود ، در بدن اکثر شرکت کنندگان سطح بالایی از دی فنیل فسفات را نشان داد - مشتق کننده تری فنیل فسفات است که در فرایند متابولیسم شکل می گیرد. 10 ساعت پس از شروع آزمایش ، سطح دیفنیل فسفات در بدن همه شرکت کنندگان تا 7 برابر بالاتر از حد معمول است. این نتایج واقعاً نگران کننده است.

 

لاک زدن ناخن ,لاک زدن , نکات مهم در لاک زدن

قبل از خرید لاک ناخن

 

چگونه می توان لاک ناخنی را انتخاب کرد که به سلامتی شما آسیب نرساند؟

بعضی از لاک ناخن ها دارای مارک های ویژه ای هستند:

"بدون-5" بدان معنی است که این محصول حاوی فرمالدئید، رزین های مشتق شده آن (رزین های فرمالدئید)، تولوئن، دیبتیل فتالات یا کافور نیست.

"بدون-3" به این معنی است که لاک ناخن عاری از سه مواد مضر است: فرمالدئید، دیبوتیل فتالات و تولوئن.

 

قبل از خرید لاک ناخن، پیش از هر چیز به مواد اولیه آن توجه کنید و به یاد داشته باشید - سلامتی شما در دستان شماست! (مطلب پیشنهادی: چگونه لاک درست کنیم؟)

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------