جراحی فک چه تاثیری بر چهره دارد؟جراحی فک,نتیجه جراحی فک,فک جلو زده

جراحی فک

 

جراحی فک که با اسم ارتوگناتیک هم شناخته می شود، نوعی جراحی درمانی زیبایی است که به اصلاح بی‌نظمی و عدم توازن استخوان های فک پرداخته و آن ها را صاف و موزون می کند تا ظاهر صورت و دندان ها را بهبود بخشد.

در صورتی که مشکلات فک با ارتودنسی قابل معالجه نباشد، جراحی فک میتواند مورد مناسبی برای بیمار باشد. در اکثر موارد، بیماران قبل و پس از جراحی و تا زمان بهبود و توازن کامل فک ها، از بریس های فانکشنال استفاده می کنند. متخصص ارتودنسی میتواند با جراح فک و صورت همکاري نموده و برنامه درمانی بیمار را معلوم کند.

 

پس از متوقف شدن رشد فک ها( در حدود ۱۴ تا ۱۶ سالگی در زنان و ۱۷ تا ۲۱ سالگی در آقایان) بیمار برای انجام جراحی فک آماده خواهد بود.

 

جراحی فک,نتیجه جراحی فک,فک جلو زده

نتیجه جراحی فک

 

فک طبیعی چه فکی است؟

در حالتی که فک سلامت باشد، دندان آسیای فک بالا و فک پائین به گونه مناسب در هم فرو می روند.

 

دندان های جلویی بالا، روی دندان های جلویی فک پائین قرار می گیرند. به گونه ای که دندان فک بالا حدود یک تا دو میلی متر از دندان های فک پائین جلوتر است.

 

نتیجه جراحی فک

 

اصلاح بی‌نظمی های فکین و دندان ها در جراحی فک میتواند منجر به:

- تعادل و تقارن نیمه پایینی صورت

- درد مزمن فک و مفصل فک و سردرد

- فرسودگی شدید دندان ها 

- اُوپن بایت( فضای خالی بین دندان های بالا و پائین در وضعیت بسته بودن دهان).

- بهبود عملکرد دندان ها 

- بهبود خواب، تنفس، جویدن و بلع

- بهبود اختلال های گفتاری

- اسیب صورت

- ناهنجاری تولد

- عقب رفتن فک و چانه

- فک جلو زده

- عدم توانایی در چسباندن لب ها بدون فشار

باعث بهبود ظاهری و افزایش اعتماد به نفس شود.

 

جراحی فک,نتیجه جراحی فک,فک جلو زده

فک جلو زده

 

انواع جراحی فک

 

جراحی فک بالا

بیمارانی که دارای فک بالای بیرون زده هستند یا نمایش لثه های آن ها در حالت لبخند بیش از مقدار عادی است.

 

درصورتی که به درمانهای ارتودنسی پاسخ ندهند کاندید جراحی فک میباشند. این جراحی سبب بهبود تعادل فک و دندان ها نسبت به لب بالا و بینی و چانه خواهد شد.

 

جراحی فک پائین

افرادی که دارای فک پائین بیش از حد بیرون زده یا بی اندازه عقب رفته هستتند می توانند تا حد زيادي با انجام جراحی فک از ظاهر و عملکرد مطلوب برخوردار شوند. بعلاوه  در بیمارانی که دارای فک پائین نامساوی هستند هم جراحی فک تنها راه علاج این عدم تقارن و ایجاد تعادل در فرم صورت میباشد.

 

اصلاح طرح لبخند

 

جراحی فک,نتیجه جراحی فک,فک جلو زده

انواع جراحی فک

 

جراحی چانه

جراحی چانه می تواند به صورت مجزا یا همزمان با جراحی فک انجام شود و تقارن و تعادل صورت در نمای رو به رو و نیمرخ را بهبود بخشد علاوه‌براین جلو اوردن چانه معمولاً در افرادی که دارای مشکلات تنفسی من جمله خرخر و آپنه میباشند به بهبود عملکرد تنفسی منجر میشود. (بیشتر بخوانید: پروتز چانه چیست؟)

 

درمان درد پس از جراحی فک

در صورت درد مسکن تجویز می شود که اغلب در حالت مایع است و شامل هر یک از داروهای زیر می باشد. هر کدام از این داروها یک جز مخدر دارد( اکسی کودون، هیدروکودون، کدئین). هر مسکن میتوان تجویز کرد.

 

-راکسی ست( استامینوفن با اکسی کودون)

-الگزیر هایست( استامینوفن با هیدروکورتیزون)

-تایلنول با الگزیر کدئین( استامینوفن با کدئین)

 

عارضه های جراحی فک چیست ؟

در حالت کلی، جراحی فک هنگامی که به وسیله یک جراح با تجربه و اموزش دیده در محلی مطمئن و با امکانات لازم انجام شود بی خطر و مطمئن خواهد بود.بعضی از مشکلات و عارضه های جراحی فک با جزئیات در ادامه مطلب توضیح داده شده است.

 

خونریزی

خونریزی جزیی پس جراحی فک طبیعی است، امکان دارد یک تا دو هفته بعد از جراحی فک بالا خون دماغ شوید.خونریزی داخل بافت نرم منجر به کبودی آن قسمت می شود و میتواند خيلي گسترده باشد. خونریزی غیر معمول هنگامی است که موقع جراحی احتیاج به انتقال خون باشد با این حال گاهی وقت ها امکان دارد بیمار به تزریق خون احتیاج داشته باشد.

 

عفونت

در همه ی جراحی ها احتمال عفونت وجود دارد به همین علت هم در طول جراحی و هم بعد از جراحی به شما آنتی بیوتیک داده می شود که درصورتی که قرار است عفونتی ایجاد شود به راحتی درمان شود.

 

بی حس شدن 

پس از جراحی فک در نواحی پیرامون فک دچار بی حسی خواهید شد.اگر فک بالا عمل شده باشد، بالای دندان ها بی حس خواهد شد و چنانچه فک پائین عمل شده باشد لب پائین و چانه بی حس خواهد شد و زمانی که رشته های عصبی در حال بهبود هستند با حس سوزن سوزن شدن روبرو خواهید شد.احساس عادی معمولاً پس از ۶ ماه یا کم تر بر خواهد گشت. در موردهای نادر امکان دارد بی حسی دائمی شود.

 

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی میتواند ناشی از لوله هایی باشد که در داخل سوراخ های بینی در هنگام جراحی جاگذاری شده است یا این که بعد از جراحی فک بالا اتفاق بیفتد.وقتی که بینی دچار احتقان می شود میتوان به وسیله اسپری های تمیز کننده ی مخصوص بینی این مشکل را رفع کرد.

 

کاهش وزن

ابتدای دوره ی بعد از جراحی، کاهش وزن تا ۲.۵ کیلو پیش بینی می شود.در بیشتر موارد کاهش وزن به علت کاهش اشتها میباشد که به پوشیدن الاستیک ها مربوط می شود.پس از هفته ی اول اشتهای شما باید به اندازه ی کافی بهبود یابد که بتواند وزن از دست رفته ی شما را جبران کند.

 

سفتی فک و صدای مفصل های فک

پس از جراحی ارتوگناتیک، مفصل های فک به مدت چند ماه سفت خواهد بود.بهترین تمرین برای غلبه بر سفتی مفاصل، فعالیت های عادی فک مثل جویدن است .گاهی وقت ها امکان دارد صدای سائیده شدن یا کلیک کردن در مفاصل موقع آغاز حرکت فک اتفاق بیفتد.این صداها ممکن است دائمی باشد ولی کاربرد فک را تحت‌تأثیر قرار نمی دهد.

 

جراحی فک,نتیجه جراحی فک,فک جلو زده

عقب رفتن فک و چانه

 

زمان بهبودی پس از جراحی فک

توصیه می شود که بیشتر اشخاص دو تا سه هفته کار نکنند. بهبودی کامل استخوان ها ۶ تا ۸ هفته بطول می انجامد، بنابراین سفارش می کنیم که از انجام فعالیت های سنگین یا ورزش های تماسی در زمان دوره بهبودی پرهیز کنید. باید به یاد داشته باشید که به مدت ۴۸ ساعت بعد از بی هوشی عمومی قادر به رانندگی یا کار با دستگاه نخواهید بود.

 

جراحی فک در چه سنی مناسب است؟

جراحی فک را معمولاً در سنین پس از بلوغ در هنگامی که رشد استخوان فک کامل شده است میتوان انجام داد. با پیشرفت علم پزشکی تا پیش از بلوغ میتوان با بستن سیم یا آرک بسياري از مشکلات فک را رفع کرد.

 

بعد از جراحی فک چه مراقبت هایی لازم است؟

دندانها و فک چند وقتی پس از عمل بسته می شود تا فک جابه جا نشود و در این مدت بیمار باید تنها با نی غذا بخورد و بهداشت دهان و دندان به علت سیم ارتودنسی مشکل است و مرتب باید دهان را شست و شو دهند.

 

به این دلیل که نمی توانند مرتب مسواک بزنند باید با دهان شویه های مختلف دهان را بشویند تا دندانها دچار اسیب نشوند و زخم های داخل دهان بهبود یابد. معمولاً غذا خوردن برای این بیماران مشکل است.

 

پس از پایان عمل جراحی فک و صورت و پس از آن انجام ارتودنسی، دندان ها به کمک سیم و کش به هم متصل شده و ترمیم و جوش خوردن فک ها شروع می شود.

 

توجه کنید که بعد از انجام جراحی فک و صورت، حدود 4 تا 6 هفته فک ها بطور کامل بسته میشوند و بیمار تنها با استفاده از نی میتواند به نوشیدن مایعات اقدام کند و در این مدت بیمار اجازه استفاده هیچگونه غذای سفتی را نداشته و تنها باید از غذا های میکس شده آبکی تغذیه کند.

 

بعد از گذشت 6 هفته، بیمار میتواند از غذا های نرم که فشار حداقلی را به فک ها وارد می کنند، استفاده کند. به مرور بعد از آن و با تشخیص دندانپزشک معالج، بیمار میتواند به رژیم غذایی طبیعی خویش با رعایت اصول احتیاطی، برگردد.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های آرایش و زیبایی(سلامت پوست، سلامت مو، لوازم آرایشی، آرایش مو، آرایش صورت و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آرایش و زیبایی, لوازم آرایشی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022