فرکردن مو درخانهفرکردن 

مو,موهای فر,موهای صاف

می‌توان خانم‌ها را به دوسته تقسیم کرد؛ یک دسته خانم‌هایی که موهای فر دارند و دسته دیگر خانم‌هایی که دوست دارند موهای‌شان را فر یا حالت‌دار کنند. نمی‌توان خانمی را پیدا کرد که موهایی صاف داشته ‌باشد و هیچ‌وقت هم وسوسه نشده‌ باشد خود را با موهای فر تصور کند. جزو هرکدام از این دسته‌ها باشید احتمالا آشنایی با روش‌های خانگی فر کردن برای‌تان جذاب است به‌خصوص در این روزهای باقی‌مانده به ماه رمضان که مهمانی‌ها و عروسی‌ها نسبتا زیاد است و هزینه آرایشگاه‌ها بسیار بالا. بنابراین باید خودتان دست به کار شوید و برای فر کردن در خانه اول از همه نیاز به آشنایی با دستگاه‌های مخصوص این کار و روش استفاده از آنها دارید؛ پس با ما همراه شوید تا همه چیز را در مورد فر کردن در خانه یاد بگیرید.

تکنولوژی‌های فر کردن مو
بیگودی‌‌های الكتریكی، رایج‌‌ترین وسیله فر هستند، یعنی باید ابتدا موها را خشك کرد و سپس برای فر كردن از بیگودی‌های الكتریكی یا فر داغ استفاده شود. بیگودی‌‌های الكتریكی معمولا لوله‌های سفت پلاستیكی در چند اندازه مختلف هستند و در جعبه‌های 20 تا 24تایی قرار دارند. لوله‌‌های بیگودی، داراي سطح دندانه‌دار یا صاف هستند. لوله‌‌های صاف برای موها بهترند، چون موقع برداشتن از روی موها، کمتر گره می‌خورند.

برخی لوله‌‌های بیگودی الكتریكی دارای محفظه پلاستیكی مخصوص آب هستند. وقتی رول گرم شد، آب بخار می‌‌شود و با فشار در لوله‌‌ها نفوذ می‌‌كند. بخار، اندكی رطوبت به مو اضافه می‌‌كند كه با گردش خود، به مدل دادن موقتی مو كمك می‌‌كند.

 

البته دستگاه‌های فرکننده جدیدی نیز برای فر وجود دارند؛ میله‌های پلاستیكی بلند و قابل انعطافی كه مو را دور آن می‌‌پیچند. این دستگا‌ه‌ها‌ بیشتر از رول معمولی به موها حالت فر و استحكام می‌دهد و ماندگاری بیشتری دارد.

ضررها را کاهش دهید
1- قبل از فر کردن موها با فرکننده، حتما موها را با سشوار خشک کنید.
2- بعد از خشک کردن، از سرم‌های آبرسان در لابه‌لای موها استفاده کنید و بعد از فر خیلی کم از واکس و کرم استفاده کنید .
3- قبل از فر، از اسپری‌ها یا محصولات محافظ مو در برابر حرارت استفاده کنید تا پوششی بین مو و فرکننده داغ باشد و از سوختن مو جلوگیری شود.
4- فر کردن موها از ریشه، به موها آسیب جدی رسانده و باعث ریزش آنها خواهد شد، پس با فاصله از ریشه موها، آنها را فر کنید.
5- استفاده مکرر و زیاد از فرکننده‌‌های مو باعث ریزش و کم شدن و فاصله انداختن بین موها خواهد شد، پس بهتر است تنها در مواقع خاص، این کار را انجام دهید.

کدام دستگاه فر ریز و کدام دستگاه فر درشت می‌کند
 اولین قدم برای انتخاب صحیح، بررسی نوع و توجه به بلندی موهای‌تان است؛ البته مدلی که برای موهای‌تان درنظر گرفته‌اید نیز مهم است. هر نوع لوله‌ای که فرکننده داشته باشد، با توجه به جنس موها، حالت خاصی به آنها می‌دهد. هنگام خرید دستگاه فر کننده باید به اندازه استوانه آن نیز دقت کنید  برای اینکه این موضوع برای‌تان بیشتر روشن شود تفاوت فرهای 5 قطر متفاوت از دستگاه‌های فرکننده را می‌توانید در تصویر ببینید و اینکه هر کدام برای چه مویی مناسب است.

فرهای متوسط و شل

فرکردن مو,موهای فر,موهای صاف

قطر 3 سانتی متر
برای کسانی که نه موهای خیلی بلندی دارند و نه خیلی کوتاه اید‌ه‌آل است

فرهای پر و مشخص

فرکردن مو,موهای فر,موهای صاف

قطر 2.5 سانتی متر
برای موهای کوتاه و متوسط ایده‌آل است

فرهای یکدست و ریز

فرکردن مو,موهای فر,موهای صاف

قطر 1.5 سانتی متر
اگر می‌خواهید به یک خانم کاملا فرفری تبدیل شوید

فر کم و خیلی ملایم

فرکردن مو,موهای فر,موهای صاف

قطر 4.5 سانتی متر
برای حالت دادن به موهای بسیار بلند ایده‌آل است

فرهای بزرگ و شل

فرکردن مو,موهای فر,موهای صاف

قطر 4.5 سانتی متر
برای حالت دادن به موهای بلند ایده‌آل است

فرهای درشت و حجم دهنده

فرکردن مو,موهای فر,موهای صاف

قطر 3.5 سانتی متر
اگر موهای بلندی دارید و می‌خواهید آنها را کمی‌ پرپشت‌تر نشان دهید

فر کردن مو  با  اتو


شما می‌توانید با اتوي مو هم موهای‌تان را فر کنید
1- با قسمت بسیار کوچکی از موها شروع کنید. هر چه قسمت‌بندی کوچک‌تر باشد هنگام فر کردن با اتوي مو، کار بسیار ساده‌تر خواهد بود، حتی اگر اتوي موی شما بزرگ است.

2- اتوي مو را به دور مو پیچیده و نوک موها را با دست بگیرید.

فرکردن 

مو,موهای فر,موهای صاف

3- بهترین روش آن است که تصور کنید انگار ربانی را فر می‌دهید. وقتی صفحات داغ اتو را روی تکه‌ای از مو می‌گذارید، آن را حدود 45 درجه بچرخانید و به سمت پایین بکشید. هرچه آن را به سمت پایین‌تر می‌برید، مچ خود را همچنان در آن حالت نگه دارید به طوری‌که وقتی به انتهای مو می‌رسید، اتو حالت برعکس می‌شود.

4- پس از اتمام کار با انگشتان‌تان فرها را کمی از هم باز کرده و در صورت نیاز سرم ضد وز مو بزنید. در انتها از اسپری مو استفاده کنید. یادتان باشد شما نمی‌توانید با این روش مو را کاملا فر کنید، بلکه تنها فری ملایم را ایجاد خواهید کرد.

شما چگونه از فرکننده استفاده می‌کنید؟
حتی نوع پیچیدن موها دور دستگاه فرکننده هم می‌تواند در شکل فر موهای شما تعیین‌کننده باشد؛ اینکه موها را سفت و نزدیک به هم دور استوانه دستگاه قرار دهید یا آرام و باز باز می‌تواند فرهای درشت یا ریز ایجاد کند؛ در شکل‌ها می‌توانید این تفاوت‌ها را به خوبی ببینید.

فرکردن مو,موهای فر,موهای صاف

فرکردن مو,موهای فر,موهای صاف

فرکردن مو,موهای فر,موهای صاف

کم‌ضرر‌ترین روش فرکردن
از آنجا که دستگاه‌های فر کننده حرارتی هستند خواه ناخواه به موها آسیب می‌رسانند، بنابراین باید به دنبال راهی باشید که موها با حرارت زیاد مواجه نشوند و یکی از این راه‌ها پیچیدن مو با بیگودی است. بیگودی‌ها در3 سایز موجود هستند که بسته به احتیاج و نوع فر از آنها استفاده می‌کنیم. برای پیچیدن مراحل زیر را اجرا کنید:

1- موهای مرطوب را شانه کنید و سر را به ۹ قسمت تقسیم کنید.

2- می‌توانید بسته به حجم مو یک تا 2 قاشق ژل در آب حل کرده و با آبپاش روی موها هنگام پیچیدن بپاشید یا از اسپری‌های مخصوص همین کار یا موس استفاده کرد. بهترین سایز برای بیگودی سایز متوسط است که بهترین نتیجه را ایجاد می‌کند. برای موهای فر هرگز از ژل استفاده نکنید.

3- برای شروع پیچیدن از قسمت جلو، یعنی مستطیل جلو شروع به پیچیدن کنید و همین‌طور تا انتهای پس گردن در امتداد مستطیل جلو ادامه دهید. تا انحناي سر موها را با زاویه ۹۰ درجه پیچیده و پس از انحنا با زاویه ۹۰ به بالا یا ۱۸۰ درجه تکه‌های مو را بپیچید، بغل‌ها را هم با زاویه ۹۰ درجه یا اریب بپیچید.

4- در مرحله بعد از 2 طرف سر شروع به پیچیدن کنید و درنهایت 2 مثلث طرفین و بنا گوش را بپیچید، همیشه بهتر است پیچیدن به زیر باشد.

5- برای پیچیدن جلوی سر 2 یا 3 تا بیگودی اول را به طرف جلو بپیچید. اگر موها چتری بلند بود، بسته به فرق خود می‌توانید به سمت چپ یا راست بیگودی‌ها را بپیچید.

6- بعد از اینکه تمام بیگودی‌ها را پیچیدید، حدودا بین نیم تا یک ساعت به موها اجازه دهید فر شوند و حالت بگیرند، اگر می‌خواهید زمان کوتاه‌تر شود، می‌توانید موها را سشوار بزنيد، این مدت نیز در افراد مختلف متغیر است.

منبع:مجله سیب سبز

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------