علل، علائم و درمان بیماری CP یا فلج مغزی در کودکانبیماری CP, بیماری سی پی در کودکان, بیماری فلج مغزی در کودکان

آسیب دیدگی و ضربه مغزی به نوزاد میتواند باعث بیماری فلج مغزی شود

 

علایم و نشانه ها بیماری cp یا فلج مغزی در زمان نوزادی یا پیش دبستانی ظاهر می شود. تعداد و شدت علائم در کودکان دچار فلج مغزی، کاملا متفاوت است.

همه چیز درباره بیماری CP یا فلج مغزی در کودکان
بیماری فلج مغزی یا CP به مجموعه ای از اختلالات اشاره میکند که حرکت عضلات و هماهنگی بین آن ها را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماری سی پی رایج ترین علت ناتوانی های حرکتی در کودکان است.

تأثیر فلج مغزی بر عملکرد بسیار متفاوت است. بعضی از افراد مبتلا به بیماری CP یا فلج مغزی تنها نقص حرکتی دارند و اختلال دیگری ندارند ولی در دیگر بیماران علائم احتمالی همراه این اختلالات، مشکلات یادگیری، شنیدن، دیدن و تشنج است. وضعیت هوش بسته به محل آسیب مغز متغیر است و برخی از این کودکان از نظر هوشی با استعدادند.


عوامل موثر در بیماری سی پی (فلج مغزی)
عواملی وجود دارند که خطر ابتلای کودک به فلج مغزی را بیشتر می کنند که عبارتند از:
* تماس اشعه x با مغز جنین در سه ماهه ی اول حاملگی

* تب خال میتواند از مادر به کودک در زمان بارداری انتقال یابد، و بر رحم و جفت تأثیر بگذارد. التهاب ناشی از عفونت میتواند به سیستم عصبی در حال رشد نوزاد آسیب نرساند و منجر به بیماری سی پی یا فلج مغزی شود.

 

بیماری CP, علت بیماری سی پی در کودکان,نشانه های بیماری سی پی

تماس اشعه x با مغز جنین در سه ماهه ی اول حاملگی  می تواند سبب بیماری cp شود

 

* ابتلا مادر به سرخچه در زمان حاملگی

* جهش های ژن که منجر به رشد غیر طبیعی میشوند

* عفونت های مادر که روی جنین در حال رشد تأثیر می گذارد.

* سکته مغزی جنین، که سبب اختلال در خون رسانی به مغز در حال توسعه او می شود.

* زایمان زودرس

* کم اکسیژنی نوزاد یا نرسیدن اکسیژن به مغز نوزاد، و انسداد ریه ها

* وزن کم نوزاد در زمان تولد

* عفونت های نوزادی که سبب ایجاد التهاب در مغز یا اطراف آن میشوند

* آسیب دیدگی و ضربه مغزی به نوزاد در اثر تصادف


علائم بیماری CP یا فلج مغزی
علایم و نشانه ها بیماری cp در زمان نوزادی یا پیش دبستانی ظاهر می شود. تعداد و شدت علائم زیر در کودکان دچار فلج مغزی، کاملا متفاوت است:

* بروز مشکل در مکيدن نوک سینه یا شیشه شیر در همان ابتدای شیرخوارگی
* فقدان توان عضلانی طبیعی در مراحل اولیه
* آهستگی رشد و نمو مانند راه رفتن، حرف زدن
* سفتی و اسپاسم عضلات( در مراحل بعدی)
* درجات متغیری از عقب ماندگی ذهنی
* مشکل در هماهنگی و تعادل بدن
* مشکل در کسب مهارتهای حرکتی خوب، مثل بستن دکمه لباس و یا چیدن وسایل
* ژست های غیرطبیعی بدن
* مشکلات یادگیری
* لوچی
* کری
* بی اختیاری ادرار
* حرکات بی هدف بدن
* تشنج

 

بیماری CP,علت بیماری سی پی در کودکان,علت بیماری فلج مغزی

در بیماران فلج مغزی معمولاً علائم با افزایش سن بدتر نمی شوند

 

پیشگیری از بیماری فلج مغزی (سی پی)
در اکثر موارد فلج مغزی (بیماری سی پی) قابل پیشگیری نیست، ولی شما میتوانید خطرات را کاهش دهید. درصورتی که باردار هستید یا تصمیم به حاملگی دارید، میتوانید این مراحل را برای سالم نگه داشتن و به حداقل رساندن عوارض بارداری انجام دهید:

حتماً واکسن بزنید. واکسیناسیون دربرابر بیماری هایی مثل سرخچه، قبل از حاملگی، میتواند از عفونت جلوگیری از آسیب مغزی جنین جلوگیری کند.

مراقب خودت باش. هرچه سالم تر به سمت بارداری بروید، احتمال ابتلا به عفونت که منجر به فلج مغزی شود، کم تر خواهد بود.

به دنبال مراقبت زودرس و مداوم در دوران حاملگی باشید. مراجعه منظم به پزشک در زمان بارداری، روش خوبی برای کاهش خطرات سلامتی برای شما و جنین است. مراجعه مرتب به پزشک میتواند به جلوگیری از زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و عفونت کمک کند.

از مصرف الکل، دخانیات و مواد مخدر در دوران بارداری پرهیز کنید. اینها با خطر فلج مغزی مرتبط بوده است.


ایمنی خوب کودک را تمرین کنید. با تهیه صندلی ماشین، کلاه ایمنی دوچرخه، ریل ایمنی روی تختخوابها و ... از آسیب به سر جلوگیری کنید.

درمان بیماری فلج مغزی (cp)
بیماری فلج مغزی  یا سی پی میتواند بر کل بدن تأثیر بگذارد، یا امکان دارد در درجه اول به یک اندام یا یک طرف بدن محدود شود. اختلال مغزی که سبب فلج مغزی می شود با گذشت زمان تغيير نمی کند، بنابراین معمولاً علائم با افزایش سن بدتر نمی شوند. اما، با بزرگ تر شدن کودک، امکان دارد بعضی از علائم کم و بیش آشکار شود،  کوتاه شدن عضلات و سفتی عضلات در صورت عدم برخورد تهاجمی، میتوانند بدتر شوند.


درمان cp (فلج مغزی) به نوع اختلال عملکردی بستگی دارد، درمانهای فیزیکی و کار درمانی به نحو مطلوبی وضعیت و حرکات بدنی را بهتر می کند. روش های درمانی عبارتند از: تجویز داروهای خوراکی، درمان تشنج، اختلال های ارتوپدی و اختلال های حسی و حرکتی

 

بیماری CP,درمان بیماری سی پی در کودکان,درمان بیماری فلج مغزی

در بیماری فلج مغزی کار درمانی می تواند به نحو مطلوبی وضعیت و حرکات بدنی را بهتر کند


مراقبت های لازم
در این خصوص تاکنون مداخله پزشکی قابل قبول که ترمیم ضایعه مغزی را انجام دهد وجود نداشته ولی با پیگیری توانبخشی مناسب و انجام تمرینات ورزشی برای فلج مغزی میتوان به اینگونه کودکان کمک کرد تا زندگی مستقلی را دنبال نمایند و به عبارت دیگر وجود ضایعه بدان معنی نیست که اینگونه افراد از یک زندگی متکی به خود محروم باشند. این چنین بچه ها علاوه بر نیازهای عمومی برای شکوفا شدن استعدادهای بالقوه ای که از آن برخوردارند به آموزش و خدمات خاص هم نیازمندند.

 

متأسفانه در برخی موارد حتی نیازهای عمومی این کودکان به دست فراموشی سپرده می شود و نهایتا ارتباط و تعامل اجتماعی که زمینه رشد، تکامل و آموزش کودکان میباشد محروم می گردند. در خصوص این که چه باید کرد خانواده ها می بایست توجه نمایند که: پیامد ضایعه فلج مغزی برای کودکان با انواع ضایعه متفاوت میباشد و انتظار این است کودک را همانگونه که هست پذیرا باشیم.


ضایعه فلج مغزی یک بیماری پیشرونده نبوده، مداخلات و حمایت های به موقع میتواند کمک موثری برای استقلال کودک باشد. کودک توجه بیشتری را طلب می نماید و ضرورت دارد فرصت ها و امکانات و شرایط مناسب برای رشد و شکوفایی استعدادهایش فراهم شود. بهتر است والدین هرچه بیشتر درباره فرزند و معلولیتش اطلاعات مناسب کسب نماید تا در آموزش و حمایت از او نقش موثری را ایفا کند.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------